Hyundai i20 2018 september 1140x190
Advertisement
Thumb hall m1 vf 03 Thumb 1s Thumb 2s Thumb 3s

Dopyt po škodovkách rastie, hľadá sa miesto pre novú továreň

Do úvahy pripadá Bulharsko a Turecko, napísal nemecký denník Handelsblatt.

Škoda, to nie je iba Mladá Boleslav, Kvasiny alebo Vrchlabí. Modely tejto značky vyrábajú v pätnástich závodoch na celom svete, vrátane Číny, Indie, Ruska, Alžírska alebo Ukrajiny. Pravda, autá z týchto pre nás exotických destinácií sú zväčša určené pre miestny región. Autá predávané na starom kontinente pochádzajú z Česka. Akurát najmenší model Citigo vyrábame u nás v Devínskej Novej Vsi.

Ako informuje nemecký denník Handelsblatt, materský koncern Volkswagen aktuálne hľadá vhodnú lokalitu pre výstavbu nového výrobného závodu značky Škoda. Dopyt po škodovkách totiž rastie a súčasné výrobné kapacity sú naplnené. Handelsblatt píše, že nová fabrika určite nebude stáť v Česku, pretože doma chýba kvalifikovaná a zároveň voľná pracovná sila.

Denník ako vhodnú lokalitu pre stavbu závodu vytipoval Bulharsko a Turecko. Odvoláva na pritom na dobre informovaný zdroj z prostredia koncernu VW. Definitívne rozhodnutie vraj príde už na budúci týždeň. Hovorca mladoboleslavskej automobilky sa k správe nevyjadril.

Šéf Škody Bernhard Maier však nedávno priznal, že chýbajúce výrobné kapacity brzdia firmu v ďalšom rozvoji. "Škoda Auto v súčasnosti beží na hranici svojej kapacity. Vyťaženosť našich závodov je 119 percent, čo je najviac v brandži. O naše autá je záujem, na budúci rok by sme mohli predať o 200 tisíc áut viac ako stihneme vyrobiť," povedal Maier.

Česi sa medzičasom snažia využiť menej vyťažené fabriky v koncerne. V nemeckom Osnabrücku si nechávajú lakovať niektoré karosérie pre Fabiu a zároveň tam zmontujú 45 000 kusov kompaktného SUV Karoq. Špekuluje sa, že celú produkciu modelu Superb by mohli presunúť do Emdenu. Definitívne rozhodnutie v tejto otázke však ešte nepadlo. 

Chýbajúce výrobné kapacity sú oficiálne udávaným dôvodom, prečo do Európy zatiaľ nepríde Škoda Kodiaq GT - imidžová "kupé" verzia odvodená od veľkého SUV.