20001 banner astra1140x190
Thumb ford ivoty 2020 winner logos top Thumb ford ranger z Thumb ford custom Thumb ford custom z Thumb ford ranger Thumb ford transit custom phev Thumb ford van a pickup roka 2020 Thumb content pickup r alaskan Thumb nissan navara Thumb mitsu l200 Thumb pickup Thumb renault alaskan Thumb toyota hilux Thumb iveco daily Thumb fiat ducato my 2020 Thumb renault master Thumb va a pickup roka log Thumb transit custom phev 055 ivoy Thumb van roka ford Thumb van Thumb vw transporter

Dva primáty pre Ford: Van a Pick-up roka 2020

Prvé dve miesta v medzinárodnej súťaži o dodávkové auto roka 2020 v Európe obsadili  elektrifikované verzie Ford Transit Custom Hybrid a Plug-in-Hybrid. Titul Pick-up roka 2020 získal nový Ford Ranger.

Rozhodli o tom medzinárodné poroty motoristických novinárov z 25 resp. 18 európskych krajín. Prestížne tituly udelili zástupcom koncernu Ford na slávnostnom bankete pred otvorením veľtrhu úžitkových vozidiel Solutrans v Lyone. Na výstave sa zúčastnilo asi 1.500 európskych výrobcov. O prestížny titul medzi ľahkými úžitkovými vozidlami sa v medzinárodnej ankete uchádzali aj ďalší finalisti, ktorými boli FIAT Ducato, Iveco Daily, Renault Master a Volkswagen Transporter 6. Do finále ankety Puck-up roka 2020 postúpili aj modely Mitsubishi L200, Nissan Navara, Renault Alaskan a Toyota Hilux.

Ford je prvým výrobcom, ktorému sa už po druhý raz podarilo získať oba tituly v jednom roku. Prvýkrát sa to stalo v roku 2013. Víťazný Ford Transit Custom Hybrid získal tentoraz 97 bodov a jeho najvážnejší súper – zhodou okolností jeho sesterský model – Ford Transit EcoBlue Hybrid nazbieral vedno 54 bodov. Tretie miesto obsadil nový VW Transporter T6.1.

Predseda jury Jarlath Sweeney (šéfredaktor magazínu Fleet Van & Utility z Írska) pri odovzdávaní trofeje Van roka povedal, že Ford má veľkú zásluhu na elektrifikácii úžitkových vozidiel. „Porota ocenila smer, ktorým sa Ford vydal. Vyvinul pre životné prostredie najohľaduplnejšiu a životaschopnú alternatívu poháňacej sústavy, ktorá vyhovie mestským aj vidieckym požiadavkám. Jeho Plug-in Hybrid je schopný nulových emisií a má jednoduchý režim dobíjania. Táto technológia je v zásade navrhnutá tak, aby fungovala vďaka elektrickej energii pri mestských výletoch a aby sa zlepšila kvalita miestneho vzduchu. Žiaden iný výrobca zatiaľ nešiel touto alternatívnou cestou,“ uviedol Sweeney. Čestnú trofej prevzal z jeho rúk generálny riaditeľ divízie úžitkových vozidiel Ford of Europe Hans Schep. „Sme hrdí, že porota vybrala Transit Custom Hybrid. Operátori vozidiel Van potrebujú praktické a efektívne elektrifikované vozidlá, ktoré sú prispôsobené ich obchodným potrebám. Naše nové hybridné sústavy ponúkajú celý rad riešení, ktoré vyhovujú rôznym možnostiam použitia a potreby zákazníkov. “

Medzinárodnú jury každoročne udeľujúcu titul Van roka tvoria renomovaní  motoristickí novinári z 25 európskych krajín a Ruska. Pôsobia v periodikách, ktoré sa orientujú na úžitkové vozidlá. Víťazom ankety sa stáva dodávkové vozidlo, ktoré členov jury presvedčí hospodárnou a efektívnou prevádzkou, ochranou životného prostredia a bezpečnosťou cestujúcich.

„Od založenia súťaže v roku 1992 získal Ford of Europe prestížny titul šesťkrát, prvý v roku 2001 s modelom Ford Transit a v roku 2003 s dodávkovým vozidlom Ford Transit Connect. V roku 2007 opäť triumfoval Transit, v roku 2013 zvíťazil úvodný Ford Transit Custom a o rok neskôr Transit Connect. Teraz je na rade Transit Custom Hybrid, aby si užíval slávu,“ vysvetlil Jarlath.

Najpredávanejší pick-up je v Európe Ford Ranger. 18 porotcov zaujal najmä jeho výkonný a šporovlivý naftový motor 2.0 EcoBlue a vyspelé asistenčné systémy. Sériovo ho do dodávajú s pohonom 4x4 a s novou 10-stupňovou automatickou prevodovkou je až o 9% úspornejší než predchodca. Má predkolízneho asistenta, ktorý rozpozná chodca a môže mať tiež zabudovaný modem FordPass. Súčasťou modelového radu je aj športový a extrémne nápadný Ranger Raptop s motorom 2.0 EcoBlue Bi-Turbo (157 kW/214 k) a špeciálnym podvozkom umožňujúcim rýchlu jazdu v náročnom teréne.

Ford je najžiadanejšou značkou úžitkových áut v Európe. Do októbra si jeho Transit Custom kúpilo 114.000 zákazníkov, čo je o 2,6% viac než vlani. Pre najpredávanejší pick-up nášho kontinentu Ranger sa doteraz rozhodlo 43.300 záujemcov.