Peugeot 06 2019 promo 1140x190
Thumb new seat tarraco Thumb seat tarraco z Thumb seat tarraco bok Thumb seat tarraco1

Dvojník Škody Kodiaq – SEAT Tarraco – debutuje na jeseň

Meno veľkého SUV španielskej automobilky vybrali fanúšikovia. Vyrábať ho začnú na jeseň vo Wolfsburgu a do predaja príde koncom roka.

SEAT po prvý raz pomenoval nový model podľa výsledkov verejného hlasovania. Po malej Arone a kompaktnej Atece to bude tretie športovo-úžitkové vozidlo značky. Do záverečného hlasovania o jeho typovom označení sa zapojilo 146.124 ľudí v 134 štátoch. Názov Tarraco navrhlo 51.903 z nich, čo je 35,2%. Ďalšími najfrekventovanejšími menami boli Avila (41.993), Aranfa (39.321) a Alboran (12.907).

Tarraco je historický názov dnešného mesta Tarragona, ktoré bolo najstarším rímskym sídlom na Pyrenejskom polostrove a jedným z najväčších miest Hispánie v časoch Rímskej ríše. Toto stredomorské mesto má bohatú tradíciu v kultúre, histórii a architektúre a pritom aj moderný flair – hodnoty, s ktorými sa identifikuje SEAT a prenáša ich do svojich modelov.

Tarraco je prvé meno modelu značky SEAT, ktoré vzišlo z verejného hlasovania a v poradí 14. španielskym geografickým názvom použitým na typové označenie auta. Táto tradícia sa začala pred 36 rokmi modelom Ronda, ktorý bol v roku 1982 prvým modelom značky pomenovaným podľa španielskeho mesta. Odvtedy dostalo takéto typové označenie ďalších 12 modelov SEAT: Ibiza, Malaga, Marbella, Toledo, Inca, Alhambra, Cordoba, Arosa, Leon, Altea aj prvé dve SUV značky Ateca a Arona.

SEAT Tarraco bude mať svetovú výstavnú premiéru na októbrovom autosalóne v Paríži a bude mať podobné parametre ako jeho dvojníci Volkswagen Tiguan Allspace a Škoda Kodiaq. Na rozdiel od nich ho však bude poháňať aj turbodiesel, ktorý už bude spĺňať novú emisnú normu Euro 6d-Temp. V roku 2020 majú z neho predstaviť aj verziu s ekologickou poháňacou sústavou Plug-in-Hybrid, ktorá bude mať hardware z pripravovaného elektromobilu E-Golf 8. Šéf automobilky SEAT Luca de Meo pritom nevylučuje možnosť vývoja prvého crossovera značky s čisto elektrickým pohonom. „Možno, že pridáme aj ďalší SEAT vyvinutý z elektrickej stavebnice VW“, dodal.