Kia sportage 2018 november 878x190
Advertisement
Thumb 01 eactros uz  jazdi Thumb 02 eactros uz  jazdi Thumb 03 eactros uz  jazdi Thumb 04 eactros uz  jazdi

eActros už testujú zákazníci

Divízia Mercedes-Benz Trucks poskytla svojim zákazníkom prvé ťažké nákladné vozidlá eActros na testovanie v každodennej prevádzke. 

V septembri a októbri si trojnápravové plne elektrické trucky s celkovou hmotnosťou 25 ton prevzali spoločnosti Hermes, TBS Transportbeton a Meyer-Logistik. V nasledujúcich týždňoch tohto roka začnú eActros integrovať do svojich vozidlových parkov ďalší zákazníci vybraní do prvej testovacej fázy v praxi. Do zhruba dvojročnej skúšobnej prevádzky desiatich vozidiel eActros sa zapojí celkove 20 firiem z rozličných odvetví dopravy. Vyskúšajú, ako sú elektrické distribučné trucky vhodné na každodenné používanie v závislosti od prevádzkových požiadaviek, pričom dvojnápravové 18-tonové a trojnápravové 25-tonové vozidlá sa budú testovať aj s rôznymi typmi nadstavieb (chladiarenské, skriňové, valníky s plachtou, silo).  

„Praktické testy eActrosa sú dôležitým medzníkom na ceste k sériovo vyrábanému vozidlu. Naším cieľom je, aby od roku 2021 bolo elektrické nákladné motorové vozidlo pre vnútromestskú distribúciu realitou, pričom z hľadiska hospodárnosti prevádzky sa vyrovná dieselového trucku. Naše úsilie je zamerané na dojazd a náklady na akumulátory, ale aj na potrebnú infraštruktúru pre využitie elektrických truckov vo vozidlových parkoch našich zákazníkov,“ objasňuje Stefan Buchner, vedúci divízie Mercedes-Benz Trucks. 

Elektrický Actros poháňajú dva elektromotory (2 x 126 kW/485 Nm, po sprevodovaní krútiaci moment dosahuje hodnotu 11.000 Nm), dve lítium-iónové batérie s kapacitou 240 kWh možno úplne nabiť za 2 až 11 až jedenásť hodín (podľa výkonu nabíjacieho zariadenia). Pre testovanie skúšobných vozidiel eActros u zákazníkov je zabezpečené intenzívne nonstop 24-hodinové poradenstvo expertov z Mercedes-Benz Trucks, ktoré sa začína už pred nasadením vozidiel do každodennej prevádzky. Hovorené správy – spätnú väzbu ku každému vozidlu – môžu vodiči počas testu poskytovať vývojárom priamo z kabíny po stisnutí špeciálneho tlačidla.