Peugeot novy508sw ppc adform 4 970x250
Thumb lexus ux 3 1 Thumb lexus lf30 2 Thumb lexus lf30 3 Thumb lexus lf30 Thumb lexus lf30 4 Thumb lexus ux 1 2 Thumb lexus ux 2 1

Elektrická budúcnosť Lexusu? Toto má japonská značka v pláne

Malú revolúciu v segmente luxusných crossoverov spôsobil Lexus RX 400h, prvý hybrid značky, v roku 2005. Nedávno japonský výrobca urobil ďalší krok - predstavil svoj prvý elektromobil BEV - UX 300e. Debutu predchádzala premiéra futuristického konceptu Lexus LF-30 pri príležitosti 30. výročia vzniku japonskej značky. Čo ponúkne v nasledujúcich rokoch?

Prečítajte si tiež: 
Takto vzniklo "najlepšie auto sveta". Toyota nerobila kompromisy

Novú dekádu začne Lexus uvedením prvého elektromobilu poháňaného výlučne akumulátormi na čínsky a európsky trh. Je ním model UX vo verzii 300e. Prvé auto zo série Lexus Electrified dostalo elektrický motor s výkonom 150 kW a batériu s dojazdom 400 km (podľa NEDC).


Auto sa na prvý pohľad prakticky nelíši od ostatných verzií mestského crossoveru, ale  Lexus v ňom použil niekoľko zaujímavých riešení. Napríklad páčky pod volantom, ktoré slúžili na zmenu prevodového stupňa, umožňujú vybrať si jednu zo štyroch úrovní spätného získavania energie počas spomalenia.

Odporúčame: 

Lakovanie áut je pre Lexus skutočnou alchýmiou. Posúďte sami
 

Novinkou je ešte tuhšia karoséria a dodatočná akustická izolácia kabíny od vonkajších zvukov, napríklad vetra či pneumatík.  Nabíjanie elektrického UX uľahčuje dodatočná aplikácia na smartfóny. Elektrický Lexus UX sa dostane do predaja už tento rok.

Plug-in na obzore

V najbližších rokoch doplní ponuku značky aj prvé hybridné vozidlo typu plug-in. Analytici predpovedajú, že takýto pohon dostane model NX, pretože Toyota už oznámila uvedenie hybridného RAV4 so zástrčkou a obe autá majú podobné rozmery a konštrukčné riešenia. Lexus čoskoro predstaví aj novú platformu vytvorenú špeciálne pre elektromobily poháňané  akumulátormi. 

V roku 2025 budú všetky autá v ponuke značky dostupné s elektrickým pohonom. Nie je to až taká veľká výzva, ako by sa mohlo zdať. Lexus už v súčasnosti ponúka všetky modely s plne hybridným pohonom. Výnimkou sú športové modely GS F, RC F a terénne  GS a LX.  Hovorí sa tiež o prvom vodíkovom automobile japonského výrobcu, no zástupcovia Lexusu zatiaľ nestanovili dátum prezentácie takéhoto modelu.

Prekvapenia najbližšej dekády?

Ako budú autá značky Lexus vyzerať vo vzdialenejšej budúcnosti?  Predstavu o tom dáva koncept  LF-30.  Podľa neho môžeme očakávať veľmi odvážny dizajn, ale takisto aj množstvo zaujímavých riešení - napríklad regulovanú priehľadnosť bočných okien, riadenie vnútorných systémov vozidla gestami, používanie rozšírenej reality alebo sedadlá, ktoré sa prispôsobia cestujúcemu. 


Model LF-30 ukazuje, že v budúcnosti budú elektromobily Lexus disponovať aj motormi umiestnenými v kolesách a možnosťou bezdrôtového nabíjania.  Futuristický koncept je navyše vybavený autonómnym dronom Lexus Airporter, ktorý umožní napríklad prepraviť kufor od prahu dverí rovno do kufra auta. 


V elektrifikovaných autách budúcnosti nebudú chýbať  autonómne systémy riadenia, ale v interiéri Lexusu LF-30 má volant svoje stále miesto. Japonský výrobca zdôrazňuje, že ani v budúcnosti nechce oberať majiteľov áut o pôžitok z riadenia. Nová stratégia Lexus Electrified však má spôsobiť obrovský skok vpred v oblasti výkonu, kvality jazdy a pôžitku z jazdy, ktorú pocíti vodič auta s elektrickým pohonom.