Thumb cupra e racer Thumb cupra battery test 005 hq Thumb cupra battery test 001 hq Thumb cupra battery test 002 hq Thumb cupra e racer1 Thumb cupra e racer2 Thumb cupra e racer 2 1024x622 Thumb cupra e racer concept car 2018 genf e tcr 07

Elektrická Cupra e-Racer prvýkrát na trati

Pretekársky elektromobil postavený na báze auta SEAT Leon absolvoval prvú jazdu na okruhu pri Záhrebe.

Cieľom prvých testovacích jázd prvého pretekárskeho auta s elektrickým pohonom bolo overiť funkčnosť a integráciu akumulátorových batérií do vozidla a ich zladenie s komponentmi poháňacej sústavy. Každý elektrický, elektronický a chladiaci systém aj akumulátorové batérie skúšali totiž predtým samostatne. Všetky komponenty boli integrované po prvý raz a výsledok ich spoločného testovania na okruhu pri Záhrebe bol pre tím Cupra veľmi pozitívny.

Počas testovacích dní panovali na trati vysoké teploty. Potvrdilo sa na nich, že Cupra e-Racer zvláda náročné podmienky pretekov. Komplex akumulátorových batérií tvorí 6.072 lítiovo-iónových valcových článkov hmotnosti 450 kg (tvorí teda tretinu pohotovostnej hmotnosti) a kapacity 65 kWh. To je parameter ekvivalentný batériám pre 9.000 mobilných telefonov. Táto kapacita dodáva športovému autu e-Racer dojazd potrebný pre účasť v novom seriáli pretekov cestovných áut s elektrickým pohonom na okruhoch E-TCR (Electric Touring Car Races). Nabíjanie batérií na plnú kapacitu vraj trvá iba 40 min. Kvôli optimálnemu rozloženiu hmôt a z neho vyplývajúcej špičkovej smerovej stabilite sú rozložené po celom spodku vozidla.

Dáta získané pri prvých testoch na okruhu využijú konštruktéri na ďalšie doladenie systému, čo umožní v ďalšom kroku sa sústrediť na výkonnosť vozidla.

Dr. Matthias Rabe, člen predstavenstva SEAT, S.A. pre výskum a vývoj potvrdil, že modelom Cupra e-Racer chcú posunúť pretekanie na novú úroveň. Týmto autom plánujú potvrdiť, že dokážu inovovať automobilový šport a dosiahnuť v ňom úspech. „Automobilový šport je jedným z pilierov značky Cupra a sme hrdí na tím, ktorý vytvoril tento jedinečný elektrický pretekársky automobil,“ skonštatoval Rabe.

Pripomínam, že zadné kolesá pretekárskeho auta poháňajú 4 vzadu ležiace elektromotory, ktorých parametre výrobca zatiaľ nezverejnil. Oznámil však, že dosahujú najvyššie otáčky 12.000 1/min. Odborníci odhadujú, že elektromotory dávajú celkový výkon 500 kW/680 k. Krútiaci moment neznámej veľkosti sa z nich prenáša na kolesá cez obyčajný stály prevod. Cupra e-Racer nemá viacstupňovú prevodovku ako monoposty Formuly E. Takto vybavené vozidlo zrýchľuje z 0 na 100 km/h za 3,2 s a dosahuje najvyššiu rýchlosť 270 km/h.