Hyundai 06 1 2019 1140x190
Thumb elektricka honda e  autozurnal.com 7 Thumb elektricka honda e  autozurnal.com 2 Thumb elektricka honda e  autozurnal.com 4 Thumb elektricka honda e  autozurnal.com 6 Thumb elektricka honda e  autozurnal.com 3

Elektrická Honda E má ideálne rozloženie hmotnosti a zadný náhon

Pamätám si, keď som po prvýkrát písal správu o pripravovanej elektrickej Honde. Bol rok 2017 a Japonci predstavili koncept Honda Urban EV. A ten ma veľmi zaujal. Išlo o malý elektromobil s retro príchuťou, spojený s modernou dnešného technologického sveta. A taká má byť aj sériová nástupkyňa, elektrická Honda E.

Pri dizajne Honda vychádzala zo základných rysov prvej generácie Civicu, ktorý prišiel v roku 1972. Dizajnéri podarene spojili retro a modernu do zaujímavých kubických tvarov, ktorý malému elektromobilu svedčí. Čo je však dôležité, Honda zverejnila prvé technické detaily a tie ma ako vodiča veľmi zaujali! Honda E dostane pohon zadných kolies a ideálne rozloženie hmotnosti 50:50. Z hľadiska jazdných vlastností a zábavy za volantom môže ísť o veľmi zaujímavú voľbu aj pre nadšených šoférov. Lítium-iónový akumulátor s kapacitou 35,5 kWh umiestnili medzi nápravy a veľmi nízko, z čoho bude profitovať ťažisko. K tomu pridajte nezávislé zavesenie všetkých štyroch kolies a niektoré diely nápravy vyrobené z hliníka. 

Dizajn odkazuje na Hondu Civic 1. generácie z roku 1972, ktorá udala trend malých hatchbackov a ktorou sa inšpiroval aj VW Golf 1.

Elektrická Honda E prejde 200 km

Čo trochu zamrzí, je dojazd mestského prcka. Výrobca sľubuje "len" 200 km, čo je v porovnaní s konkurenciou málo. Napr. elektrická Corsa a Peugeot 208 budú mať batériu s kapaciotu 50 kWh a sľubovaný dojazd 340 km. No čísla sú jedna vec a prax druhá. To, ako sa bude reálne žit s malým elektromobilom uvidíme po rpvých testoch. Honda E ponúkne tiež funkciu rýchlonabíjania, za 30 minút dobijete 80% kapacity batérie.


Prekvapením je aj nasadenie kamerových spätných zrkadiel v kombinácii s displejmi. Na Hondu E spísalo predbežnú objednávku už 31 000 tisíc budúcich majiteľov napriek tomu, že cena je neznáma. Ja sa obávam, že kvôli pokrokovým technológiam a skvelému technickému základu si Honda nechá zaplatiť vyššiu základnú cenu. Oficiálne odhalenie je naplánované na septembrový autosalón vo Frankfurte 2019.