Peugeot 7 dni predlzujeme 1200x90
Thumb 76s Thumb 72s Thumb 73s Thumb 71s Thumb 75s Thumb 74s Thumb 77s Thumb 78s Thumb 79s Thumb 80s

Elektrická Škoda Vision E prvýkrát na verejnosti

Mladoboleslavská automobilka definitívne odhalila štúdiu Vision E, ktorá práve absolvuje svetovú premiéru na autosalóne v Šanghaji.

Škoda v ďalekej Číne začína veľkú ofenzívu hybridných a elektrických vozidiel. Prvý "elektrifikovaný" model sa na trhu objaví v roku 2019 a bude to Superb Plug-in Hybrid. Do roku 2025 chce česká značka predávať až päť čistých elektromobilov.

Čína je dnes v očiach mnohých výrobcov najdôležitejším trhom, preto sa premiéra štúdie odohrá práve tam. Podľa Bernharda Maiera sa najviac elektrických škodoviek v budúcnosti predá v najľudnatejšej krajine sveta.

Vision E je solídny kus auta, veď na dĺžku meria 4645 milimetrov, teda podobne ako Octavia. Šírka konceptu predstavuje 1917 mm a výška 1550 mm. Krátke previsy a dlhý rázvor - v tomto prípade 2850 mm - budú poznávacím znakom všetkých elektromobilov koncernu Volkswagen.

Batérie sú totiž ploché a uložené v podlahe modulárnej platformy MEB. Vďaka kolesám posunutým úplne do rohov karosérie sa do auta zmestí viac batérií a zároveň má posádka k dispozícii väčší priestor.

Dizajnéri stavili na dnes veľmi populárnu kombináciu crossoveru s ladne zaoblenou strechou v štýle kupé. Bernhard Maier uviedol, že elektromobily budú pomerne drahé aj v blízkej budúcnosti, a tak Škoda mieri najprv do vyšších segmentov.

Kolesá majú priemer až 21 palcov. Vpredu nájdeme náznak typickej škodováckej masky chladiča, ktorá je však slepá, pretože elektromobil z princípu nepotrebuje toľko vzduchu ako autá so spaľovacím motorom.

Hladké predné partie nám pripomenuli časy, keď škodovky mali motory uložené vzadu - napríklad Tisícku MB. Evokujú ju aj bočné lišty s logom Škoda, do ktorých sú zakomponované kľučky. Akurát kedysi boli tieto lišty posunuté viac dopredu.

Koncové svetlá sú veľmi podobné Kodiaqu a je otázka, či podobne tvarované zadné partie nedostane aj pripravovaná Škoda Kodiaq Coupé.

Zatiaľ čo predné dvere sa otvárajú klasicky, zadné do protismeru jazdy. Karoséria nemá stredné B-stĺpiky, takže nástupný priestor je o to väčší. Nehovoriac o pohodlí. Stačí jeden dotyk a elektromotory automaticky otvoria dvere. Zároveň sa sedadlá otočia o 20 stupňov smerom von pre jednoduchšie nastupovanie a vystupovanie.

Posed za volantom je vyšší - tak ako to dnes mnohí zákazníci chcú. V prípade Škody Vision E je vyššie sedenie dané sendvičovou konštrukciou podlahy, pričom dole sú uskladnené akumulátory a hore sedí posádka. Podlaha je absolútne plochá, bez stredového tunela.

Pocit vzdušnosti vnútri podčiarkujú svetlé tóny interiéru a subtílna palubná doska. Dominantným prvkom sú  - ako inak - displeje. Vysoko ukotvený digitálny prístrojový panel a volant s plochou vrchnou i spodnou časťou venca trochu pripomínajú pežoťácky i-Cockpit. Spolujazdec má pred sebou podobný displej, ktorý slúži zábavným funkciám. Na listovanie v menu je určený ovládač umiestnený na pravej lakťovej opierke.

Uprostred palubnej dosky sa nachádza centrálny dotykový displej, cez ktorý šofér ovláda väčšinu funkcií auta.

Skrátka neprídu ani dvaja zadní pasažieri. Každý má pred sebou vlastnú obrazovku, ukotvenú v operadle predného sedadla. Na listovanie v menu slúži dotyková plocha medzi sedadlami. Aby toho nebolo málo, vo všetkých štyroch výplniach dverí sa nachádza takzvaný Phone Box - odkladacia schránka pre smartfón s funkciou bezdrôtového nabíjania.

Škoda Vision E dokáže jazdiť čiastočne autonómne. Zo šiestich stupňov robotizácie áut dosahuje tretí. To znamená, že bez zásahu šoféra sa vie pohybovať v kolónach, samostatne zvládne niektoré úseky diaľnic, vrátane vyhýbacích a predbiehacích manévrov, plus vie vyhľadávať parkovacie miesta a zvláda parkovacie manévre.   

Keď šofér aktivuje autonómny režim, predné sedadlá sa čiastočne sklopia pre vyšší komfort a volant sa posunie bližšie k palubnej doske.

Bezpochyby najzaujímavejšou časťou konceptu Vision E je technika. Vozidlo má dva elektromotory - jeden je súčasťou prednej, druhý zadnej nápravy. Pohon 4x4 využíva pokročilý systém vektorovania krútiaceho momentu tak, aby škodovka jazdila neutrálne - netrpela nedotáčavosťou ani pretáčavosťou.

Kombinovaný výkon dvoch motorov má hodnotu 225 kW (306 k). Maximálna rýchlosť predstavuje 180 km/h a dojazd na jedno nabitie 500 kilometrov.