Thumb a182061 overfull Thumb a182062 overfull Thumb a182065 overfull Thumb a187529 overfull Thumb a187549 overfull Thumb a187568 overfull Thumb a187576 overfull Thumb a187583 overfull Thumb a187584 overfull Thumb a187587 overfull Thumb a187588 overfull Thumb a187615 overfull

Elektrické Audi e-tron predstavia v septembri

Pôvodne mal mať e-tron premiéru koncom augusta na Audi Summite v Bruseli 30 a 31 augusta, ktorý bol však zrušený. Údajne z "organizačných dôvodov". Pravdepodobným dôvodom však bolo zatknutie výkonného riaditeľa spoločnosti Audi Ruperta Stadlera kvôli emisnému škandálu. Premiéra sa nakoniec posunie len o dva týždne. Nový e-tron bude debutovať 17. septembra v San Franciscu. Štart predaja však tento posun neovplyvní. 

Malá skupina novinárov, ktorá už predsériovú verziu auta skúšala potvrdila, že to bude stredne veľké SUV vonkajších rozmerov 4.900 x 1.940 x 1.620 mm s rázvorom náprav 2.928 mm veľkosťou sa radiace presne do stredu medzi modely Q5 (meria 4.660 mm) a Q7 (5.050). Na rozdiel od štúdie spred 3 rokov ho budú poháňať 2 elektromotory uložené vpredu a vzadu celkového výkonu 294 kW/400 k. Energiu budú čerpať z lítiovo-iónových akumulátorových batérií 95 kWh od juhokórejských firiem LG Chem a Samsung SDI vyrábaných v Maďarsku a Poľsku, ktoré sú ukryté v sendvičovom podvozku a zaručia autu dojazd do vzdialenosti vyše 400 km. Na rýchlonabíjačke 150 kW ich dobijete na 80% kapacity (320 km) za 30 min.

V interiéri dominuje kaskádovito tvarovaný prístrojový panel s výraznými horizontálnymi

líniami až po modelované čalúnenia dverí. Celý kokpit je nasmerovaný na vodiča, obidva displeje MMI touch response sú naklonené smerom k nemu. Horný vo vypnutom stave splýva takmer neviditeľne s veľkou čiernou plochou. Spodný je od neho výrazne odsadený a integrovaný do širokej stredovej konzoly. Oba displeje zobrazujú všetky obrázky a informácie na čiernom pozadí.

Konzola stredového tunela spočíva na otvorených bočných stenách, ktoré jej dodávajú charakter ľahkej, štíhlej skulptúry. Okrem odkladacej schránky integruje aj držiak na nápoje a voliteľný Audi phone box. Tým kombinuje ľahkosť s funkčnosťou. Nad konzolou sa zdanlivo vznáša lakťová opierka. Nesie prepínač jazdných režimov a tlačidlo elektrickej parkovacej brzdy. Jazdné režimy vodič volí palcom alebo ukazovákom.

Príjemný komfort sedenia aj pri vysokých vonkajších teplotách poskytne 3-stupňová ventilácia sedadiel. Objednať sa dá už k štandardným sedadlám – ich koža je vtedy bohato perforovaná. Špičku programu tvoria sedadlá s individuálne nastaviteľným profilom. Okrem pneumatického nastavovania bočných okrajov operadla a sedáka môžu byť na želanie vybavené aj masážnou funkciou.

Voliteľný Bang & Olufsen Premium Sound System s 3-rozmerným priestorovým ozvučením dodá modelu Audi e-tron ďalšiu akustickú kvalitu. Malé reproduktory v predných stĺpikoch karosérie poskytnú priestorovú informáciu výšky miestnosti. Hudba sa v kabíne šíri rovnako ako bola nahraná v koncertnej sále – bez umelých efektov. Základom tejto technológie je špeciálny algoritmus, ktorý Audi vyvinulo spoločne s inštitútom Fraunhofer v Erlangene.

Srdcom ozvučovacieho systému Bang & Olufsen je vysoko účinný multikanálový digitálny zosilňovač výkonu 705 W, ktorý napája sústavu 16 reproduktorov. Niektoré z nich, napríklad 3D reproduktory v predných stĺpikoch a efektové reproduktory v zadných stĺpikoch karosérie majú neodymové magnety.

Audi e-tron bude prvým sériovým autom na svete s príplatkovými virtuálnymi vonkajšími spätnými zrkadlami. Poskytnú nielen nový zážitok z techniky ale aj veľa praktických predností v komforte a bezpečnosti. V plochých držiakoch sú na 6-uholníkových koncoch integrované malé kamery s rozlíšením 1280 x 1080 pixlov. Elektrické vyhrievanie chráni ich objektívy pred zarosením a zamrznutím a tým zabezpečuje dobrú viditeľnosť za každého počasia. Keď kamery rozoznajú nečistotu, automaticky sa aktivuje ich vyhrievanie. Navyše sa v združenom paneli zobrazí upozornenie ak je potrebné kamery očistiť manuálne.

Ak by ste sa chceli stať jedným z prvých majiteľov tohto priekopníckeho modelu, objednať resp. rezervovať si ho za 1.000 € môžete už teraz. Základná cena prvého rýdzo elektrického Audi nie je síce zatiaľ známa ale povráva sa, že bude stáť 80.000 €. Vyrábať ho budú v závode Audi v Bruseli, kde donedávna montovali malý hatchback A1, ktorého produkciu presťahovali do Španielska. Na budúci rok pribudnú dve nové verzie e-tron. Športovejší variant a ušľachtilejšia verzia Sportback.