Conti france sk 1140x86
Thumb 01b ecrafter c isto a potichu Thumb 02a ecrafter c isto a potichu Thumb 02d ecrafter c isto a potichu Thumb 01f ecrafter c isto a potichu Thumb 03a ecrafter c isto a potichu Thumb 04a ecrafter c isto a potichu Thumb 04b ecrafter c isto a potichu Thumb 05 ecrafter c isto a potichu Thumb 06a ecrafter c isto a potichu Thumb 06b ecrafter c isto a potichu Thumb 07b ecrafter c isto a potichu

Elektrický Crafter v uliciach Hamburgu

V druhom najväčšom nemeckom meste Hamburgu sa vo svetovej premiére predstavil e-Crafter. Veľký van so 100 % elektrickým pohonom a nulovými emisiami pri jazde je dimenzovaný na užitočné zaťaženie až do 1720 kg, pričom jeho reálny akčný rádius je v rozmedzí 120 – 135 km.

Na prelome augusta a septembra Volkswagen Úžitkové vozidlá pripravil pre médiá medzinárodnú prezentáciu modelu e-Crafter. Dodávka vo verzii s vysokou strechou so 100-kilowattovým elektromotorom je od 1. septembra už aj v predaji. Ako prví si ju môžu objednať zákazníci v Nemecku, Holandsku, Švédsku a vo Veľkej Británii, neskôr aj v ďalších európskych krajinách. 

Plne elektrický van s výkonom 100 kW (136 k) doplní nový modelový rad Crafter ako prvé veľké dodávkové vozidlo značky s nulovými emisiami. Premiérou e-Craftera však Volkswagen úžitkové vozidlá súčasne spustil aj kampaň elektrickej mobility, keďže hodlá posilniť svoju produktovú ponuku ďalšími vozidlami s čiastočným alebo plne elektrickým pohonom.   

Cieľovými skupinami pre e-Crafter sú firmy, ktorých dopravný biznis sa odohráva v mestských oblastiach: doručovanie zásielok a distribúcia tovaru „na poslednom kilometri“ v sektore kuriérskych a logistických služieb, servis a mobilné dielne, remeselníci, ale i maloobchod či dodávatelia energie. S dojazdom 173 km (podľa metodiky NEDC) , objemom skrine 10,7 m3 a maximálnou rýchlosťou 90 km/h e-Crafter bez námahy plní požiadavky každodennej prevádzky. 

Spoľahlivým východiskom pre takúto konfiguráciu elektrického vanu bola analýza širokej palety dopravných vzorcov a trendov. Ešte pred začiatkom vývoja špeciálny tím vyhodnotil 210 000 jazdných profilov od viac než 1500 zákazníkov a štúdia ukázala, že väčšina vodičov v tomto sektore dopravy najazdí 70 až 100 km denne. Volkswagen Úžitkové vozidlá navrhol nový e-Crafter presne na tieto vzdialenosti vrátane mnohých zastavení a rozbiehaní (50 až 100 denne). Preto sa konštruktéri nesústredili na maximálny dojazd a ťažiskom vývoja bol akčný rádius v praxi – relevantný pre každodenné nasadenie. Takýto prístup vďaka kompaktnejšej batérii udržal cenu na rovnakej úrovni, ako má konkurencia: uvádzacia suma v Nemecku je 69 500 eur. 

Z hľadiska konceptu je zaujímavé, že e-Crafter vyvíjali paralelne s modelmi TDI Euro 6, pričom sa nezabúdalo na alternatívu s nulovými emisiami. To prinieslo významné benefity. Nie je to vozidlo, ktoré dodatočne vybavili elektrickým pohonným ústrojenstvom, ale Volkswagen Úžitkové vozidlá mohol konštrukciu svojho veľkého vanu využiť na optimálne integrovanie komponentov elektrického pohonu. Jedným z príkladov je úsporný priestor pre montáž batérie na spodku vozidla, čo umožňuje plné využitie kapacity 2590 mm vysokého dodávkového vozidla s 10,7-kubíkovým nákladným priestorom. To isté platí o vnútorných rozmeroch: minimálna šírka je 1380 mm, maximálna dĺžka 3640 mm a výška 1861 mm. Na výber sú verzie s celkovou hmotnosťou 3,5 alebo 4,25 tony, takže maximálne užitočné zaťaženie e-Craftera je od 975 do 1720 kg (v závislosti od konfigurácie), 

Synchrónny elektromotor s výkonom 100 kW a krútiacim momentom 290 Nm je integrovaný v prednej časti vozidla a poháňa predné kolesá cez jednostupňovú automatickú prevodovku vyvinutú pre úžitkové vozidlá. Motor, prevodovka a diferenciál tvoria kompaktný modul. Ďalšie technické prvky pohonného systému zahŕňajú riadiacu jednotku motora a výkonovú elektroniku, ktorá usmerňuje tok vysokonapäťovej energie medzi elektromotorom a batériou. Ide o zmenu jednosmerného prúdu z batérie na striedavý prúd a menič popritom generuje 12 V pre elektrické systémy vo vozidle. Elektrický motor generuje maximálny krútiaci moment prakticky hneď, ako sa vozidlo pohne, a to dodáva e-Crafteru vynikajúci dynamický potenciál na ceste. Okrem toho spoľahlivo jazdí aj po veľmi strmých uliciach – zvládne až 20-percentné stúpanie. 

Pokiaľ ide o energetickú účinnosť, e-van s užitočným zaťažením 975 kg má v kombinovanej prevádzke spotrebu elektrickej energie 21,54 kW/100 km, čo je ekvivalent energie z 2,1 litra nafty. Nabitie lítium-iónovej batérie na 80 % kapacity trvá 45 minút pri použití nabíjacej stanice CCS (jednosmerný prúd) s výkonom 40 kW alebo 5 hodín 20 minút (čo je optimálne v noci), ak sa nabíja zo stanice na striedavý prúd s výkonom 7,2 kW.  

Z hľadiska bezpečnosti e-Crafter v ničom nezaostáva za dieselovými súrodencami. V štandardnej výbave sa dodáva ParkPilot – asistent parkovania, ktorý kombinuje 16 ultrazvukových snímačov rozmiestnených po celom obvode karosérie, multifunkčnú prednú kameru a kameru pre cúvanie. Ako prvý van tejto triedy sa sériovo expeduje s multikolíznou brzdou, zostavu sofistikovaných prvkov aktívnej bezpečnosti kompletizuje asistent stabilizovania vozidla pri bočnom vetre. Vodiči pracujúci v náročnej mestskej premávke budú mať k dispozícii svetlá s technológiou LED (stretávacie, diaľkové aj denné), Climatronic, vyhrievané sedadlo aj čelné sklo i navigačný systém Discover Media obsahujúci App Connect pre smartfónové aplikácie

Na testoch v každodennej prevádzke sa podieľalo 25 nemeckých, britských, švédskych a holandských spoločností, ktoré pôsobia v rozličných sektoroch: zásobovanie supermarketov, distribúcia nápojov, kuriérske a logistické služby, energetika, stavebníctvo, ale tiež služby pre maloobchod, radnice v mestách i zdravotníctvo. Toto praktické testovanie e-Craftera absolvovalo 38 vozidiel z predsériovej fázy produkcie, ktoré potvrdili očakávaný potenciál veľkého vanu s nulovými emisiami. Dokonca aj v najťažších podmienkach mali skúšobné vozidlá v každodennej prevádzke priemerný jazdný dosah 100 km.