Kia sportage 2018 november 878x190
Advertisement
Thumb 01 elektricky  daf cf 1 Thumb 03 elektricky  daf cf 3 Thumb 02 elektricky  daf cf 2 Thumb 04 elektricky  daf cf 4 Thumb 05 elektricky  daf cf 5

Elektrický DAF CF

Do elektrifikácie úžitkových vozidiel sa zapojil už aj holandský DAF Trucks: v kooperácii so spoločnosťou VDL uvedie tento rok do prevádzky prvú sériu ťahačov CF Electric.

Elektrický truck DAF, ktorý vychádza z modelu CF, využíva technológiu pohonu VDL E-Power. Sériu ťahačov pre prevádzkové skúšky vyrobí DAF, kompletnú montáž elektrickej výzbroje potom zrealizuje VDL Groep. V priebehu tohto roka budú model CF Electric testovať v bežnej prevádzke významní zákazníci spoločnosti DAF Trucks.

„DAF bol medzi prvými výrobcami, ktorí v Európe predstavili hybridné elektrické nákladné vozidlo pre sektor distribúcie tovarov a naďalej pokračuje vo vývoji hybridných a elektrických pohonných ústrojenstiev. Keďže mnohé veľké mestá oznámili svoj zámer vyžadovať nulové emisie a veľmi nízku hlučnosť, zabezpečíme našim zákazníkom optimálne riešenie na splnenie týchto požiadaviek,“ uviedol Preston Feight, prezident spoločnosti DAF Trucks.

Pre projekt CF Electric si spoločnosť DAF vybrala za partnera spoločnosť VDL Groep, ktorá tiež sídli v holandskom Eindhovene. Je to technologický líder s rozsiahlymi skúsenosťami v oblasti elektrifikácie úžitkových vozidiel známy najmä v oblasti plne elektrických mestských autobusov. Niekoľko stoviek takýchto autobusov už dodal prevádzkovateľom hromadnej dopravy po celej Európe. Willem van der Leegte, prezident VDL Groep: „Partnerská spolupráca so spoločnosťou DAF na projekte elektrického nákladného vozidla je pre nás veľmi zaujímavá a pre obe spoločnosti z Eindhovenu predstavuje obrovskú príležitosť vydobyť si vedúce postavenie vo svete elektrických úžitkových vozidiel.“

Model CF Electric je ťahač v konfigurácii 4x2 určený najmä na rozvoz tovaru súpravami s celkovou hmotnosťou až 40 ton v mestských oblastiach, kde sú štandardom návesy s jednou alebo dvoma nápravami. Ťažisko pohonnej sústavy tvorí elektromotor s výkonom 210 kW, resp. s krútiacim momentom 2000 Nm a zostava lítium-iónových akumulátorov s celkovou kapacitou 170 kWh. Dojazd vozidla CF Electric s pohotovostnou hmotnosťou 9700 kg je približne 100 kilometrov, čo pre rozvážku veľkoobjemových nákladov plne postačuje. Na rýchle dobitie batérií stačí prestávka 30 minút, plné nabitie trvá 1,5 hodiny.