Hyundai santa fe 2018 november 1040x190
Advertisement
Thumb zoe ioniq spolocne10 Thumb ioniq detail 29 Thumb ioniq kufor 07 Thumb ioniq detail 26 Thumb ioniq motor 11 Thumb ioniq predobokr 93 Thumb ioniq radenie 19 Thumb ioniq sedzad 44 Thumb ioniq sign 54 Thumb ioniq svetpred 58 Thumb ioniq volant 15 Thumb ioniq zadobokl 12 Thumb ioniq zasuvka 37 Thumb zoe info 39 Thumb zoe kufor 25 Thumb zoe nabijanie 40 Thumb zoe predobokr 70 Thumb zoe sedpred 44 Thumb zoe sedzad 45 Thumb zoe radenie 40 Thumb zoe sign 12 Thumb zoe volant 29 Thumb zoe zadobokl 05 Thumb zoe zasuvka 24 Thumb zoe ioniq spolocne07 Thumb zoe ioniq spolocne08 Thumb zoe ioniq spolocne18 Thumb zoe ioniqspolocne 21

Elektrický duel

Keď Nissan a Tesla uvádzali v rokoch 2011 a 2012 ich prvé elektromobily na trh, ťažko mohli predpokladať, aký úspech zaznamenajú a ako rýchlo sa začne meniť myslenie ostatných automobiliek. Dnes, pár rokov po tom máme príležitosť porovnať a otestovať asi dva najlepšie elektromobily v nižšej cenovej hladine dostupné na našom trhu. Test ukázal rozdiely medzi nimi v dobíjaní, spotrebe elektrickej energie pri rôznych režimoch jazdy aj v dojazde.

Každý je zameraný na inú skupinu zákazníkov, každý osloví niečím iným, no obaja používajú osvedčený recept – vpredu umiestnený elektromotor, pod podlahou batérie a pohon predných kolies. Čisto elektrický Hyundai Ioniq (v ponuke je aj hybrid a plugin hybrid) sme testovali už začiatkom tohto roka a veľmi nás nadchol stabilitou batérii aj efektivitou celého poháňacieho ústrojenstva. Preto sme boli zvedaví ako obstojí v porovnaní s najnovším elektrickým prírastkom na našom trhu - Renaultom Zoe.

Pritom Zoe nie je žiaden nováčik. V sériovej podobe uzrel svetlo sveta už v roku 2012, no slovenskému trhu sa doposiaľ vyhýbal. Na vybraných trhoch bol k dispozícii donedávna s jedinou batériou – 22kWh. Od tohto roka je v ponuke aj s takmer raz tak veľkou kapacitou batérie 41kWh. A práve uvedenie verzie s väčšou batériou a tým pádom aj s väčším dojazdom bolo spúšťacím mechanizmom vypustenia modelu Zoe na náš trh. Inak povedané, importér si počkal na svoje „eso“ a vsadil na istotu.

Či je to reálne o toľko viac ako sľubuje rozdiel v kapacite batérie (28 kWh - Hyundai verzus 41 kWh Renault) zisťovali sme v teste. Renault Zoe je otipovaný ako 5-miestne vozidlo s 338l batožinovým priestorom. Zatiaľ čo Zoe pôsobí ako malé auto, veď aj je postavený na platforme Clia, v porovnaní s ním Ioniq ponúka o triedu viac miesta pre posádku aj batožinu (455 l). Kvôli plytkému tvaru však objem jeho kufra ťažšie využijete.

Hyundai má papierový dojazd podľa normy NEDC 280km (norma zodpovedajúca realite EPA zas rovných 200km). Renault upúta nálepkou na kapote „400km“ – opäť teoretické číslo podľa NEDC normy. Reálne číslo prezentuje Renault okolo 300 km. To je dojazd, akým sa donedávna mohla pochváliť len cenovo výrazne drahšia Tesla.

Prvý rozdiel je v dobíjaní

Na úvod je dôležité zdôrazniť, že ku obstaraniu elektromobilu treba pristupovať komplexne. Teda premyslieť si aké auto chcem, na čo ho chcem primárne využívať a potom kde a ako ho plánujem dobíjať a aké mám k tomu vybavenie. Teda či ho budem dobíjať hlavne na verejných dobíjacích miestach alebo doma, s akým káblom a s akou zástrčkou. Pretože od každej tejto súčasti závisí rýchlosť dobíjania a teda aj čas strávený na nabíjačke. Pokiaľ plánujete dobíjať hlavne doma, ideálne je zavolať si domov certifikovaného elektrikára doporučeného predajcom danej značky, pre ktorú sa rozhodnete. Ten by vám mal skontrolovať, prípadne nastaviť elektrickú sieť tak aby vám nevyhadzovalo ističe a odporučiť spôsoby dobíjania. Hyundai využíva dva druhy koncovky pre dobíjanie - Typ 2 a Combo. Doma ho môžete nabíjať zo štandardnej zásuvky 220V výrobcom dodávaným káblom, ktorý prenesie maximálne 10A. Vtedy to palubnej nabíjačke výkonu 6,6 kW trvá 10 až 15 hodín. Z rýchlonabíjačky s použitím len vrchnej koncovky Typu 2 ho zvládnete nabiť za 5 hodín a s použitím kombinovanej koncovky Combo, ktorou je ale na Slovensku vybavených stále veľmi málo nabíjacích staníc vám to bude trvať len 30 minút (na 50 kW nabíjačke).

Hyundai Ioniq Electric

Na pomery elektromobilov má príkladne kvalitný, odhlučnený a nadštandardne vybavený interiér.

Tlačidlovým ovládaním prevodovky Ioniq šetrí priestor, ktorý potom využíva pre odkladacie priestory. Jediná ponúkaná výbava má na palube množstvo asistenčných systémov.

Hyundai využíva dva druhy zásuvky - Typ 2 s príkonom 6,6 kW a Combo pre rýchle dobíjanie. Štandardne sa dodáva s LED stretávacími svetlami.

Ioniq je plnohodnotný kompakt s veľmi solídnym priestorom pre 5 pasažierov a ich batožinu. V kufri odvezie 455 litrov.

Renault ponúka len jeden typ dobíjania, koncovkou Typ 2, ale zase disponuje veľmi výkonnou palubnou nabíjačkou 22 kW. Preto je štandardne od výrobcu vybavený aj výkonnejším káblom, ktorým ho ale viete dobiť len na miestach, kde je wallbox alebo na zrýchlených nabíjačkách. Inštalácia wallboxu predstavuje investíciu viac ako 1000 eur. Na nabíjanie z domácej zásuvky si potrebujete dokúpiť fabrický kábel na 220V za 500 eur, ku ktorému dostanete aj zásuvku Green ‚up Legrand (3,3 kW/14 A), ktorá skráti domáce nabíjanie o 30%. Čiže namiesto 25 hodín (keďže Renault má podstatne väčšiu batériu) to potom bude trvať len 16 hodín. Na rýchlonabíjačke s koncovkou Typu2 potom strávite len 1 hodinu 40 minút pokiaľ sa auto nedobije na 80%. V prípade oboch testovaných modelov uvádzame čas dobitia na rýchlonabíjačke na 80%, pretože na túto úroveň sa každý elektromobil dobije najrýchlejšie. Zvyšných 20% sa potom dotláča veľmi dlho. Zatiaľ čo väčšina elektromobilov vypne rýchlodobíjanie po dosiahnutí 80%, výhodou Renaultu je, že jeho palubná nabíjačka Caméléon sa nevypne a hoci pomalším tempom dobíja ďalej.

Rýchlonabíjanie

A teraz k téme rýchlonabíjacích staníc, ktoré máme už pár rokov aj na Slovensku, najmä vďaka firme GreenWay, ktorá to ako prvá vzala celoplošne. V súčasnosti je takýchto stojanov vyše 20 a stále pribúdajú. Do roku 2020 ich má byť už 30. Sú logisticky rozmiestnené veľmi dobre (donedávna nám aj majitelia elektromobilov v ČR závideli) vo vzdialenostiach nie viac ako 80 km od seba a tak s akýmkoľvek elektro autom viete teoreticky prejsť celú krajinu. Okrem GreenWay začali budovať nabíjacie stanice aj iné spoločnosti, čiže ich počet neustále rastie a cestovanie elektromobilom po Slovensku je stále komfortnejšie. Celkovo dnes na Slovensku máme okolo 150 až 180 verejných nabíjacích staníc (z toho 100 s najrozšírenejším konektorom typu 2). Pridávajú sa aj hotely. Napríklad sieť Trinity má už dnes pri každom svojom hoteli v Senci, vo Vyhniach aj v Starom Smokovci po dve zásuvky pre elektromobily.

V prípade GreeenWay ide o spoplatnenú službu a aj keď telefonicky sa dá vybaviť nabíjanie pri registrácii priamo pri stojane, doporučujeme si vybaviť registráciu vopred a zriadiť tak užívateľské konto a teda zaistený prístup k nabíjaniu. Registrácia aj doručenie RFID karty je bezplatné. Orientačne treba počítať so sumou okolo 9€ za pol hodinu rýchlej porcie energie. Treba si uvedomiť, že samotná cena elektriny je len zlomková a do ceny sa samozrejme zarátava aj nadobúdacia cena, servis a hlavne drahý poplatok elektrárňam za extrémne veľký istič. Prioritne však výrobca pri predaji auta ráta s pomalým nabíjaním vo verejnej sieti, keďže rýchlonabíjanie batériám z dlhodobého hľadiska skracuje životnosť. Pre domácich užívateľov, teda motoristov, ktorí si môžu auto dobíjať doma zo zásuvky má elektromobil momentálne asi najväčší zmysel.

Renault Zoe

 

Interiér Zoe pôsobí v porovnaní s Ioniqom jednoduchším dojmom. Ani on ale nezabúda na softwarové hračky vychovávajúce vodiča.

Renault využíva len zásuvku typu 2, cez ktorú ho ale vďaka výkonnej nabíjačke viete dobiť príkonom až 22 kW. Kufor má objem 338 l.

Zoe je prvý Renault postavený na platforme vyvinutej pre elektrické autá. Rýchlonabíjačiek stále pribúda.

Koľko stojí dobitie?

Mnoho ľudí sa už teraz bojí, čo sa stane ak elektromobilov výrazne v uliciach pribudne...odkiaľ vziať toľko elektriny. Dnes (a aj dlhodobo) jediné problémy sú: ľudia žijúci v bytovkách majú veľmi obmedzenú možnosť doma nabíjať a druhá – pri rýchlonabíjačke (hlavne pri obchodných centrách) sa stáva, že je miesto a stojan obsadený a musíte čakať, kým sa nabije auto pred vami. Reálny problém s nedostatkom elektriny je hoax. V nórsku je v súčasnosti až polovica nových predávaných áut hybridov a čisto elektromobilov. Táto krajina kvôli tomu nemusela vybudovať žiadnu ďalšiu elektráreň, ani nemajú v noci všade tmu. Stačí ak sa rozumne rozvíja sieť rýchlych a aj pomalých voľne dostupných nabíjacích miest spolu s rezervou pri výstavbách nových domov či štvrtí. Nabíjanie elektromobilu pomalým nabíjaním cez domácu zásuvku má podobný odber ako výkonný elektrický ohrievač, ktorý majú mnohí doma. Ak by si ho pustila naraz celá ulica, takisto sa nič nestane. Keďže ma zaujímala presná cena, koľko takéto nočné nabíjanie bude stáť, namodeloval som si svoju situáciu. Plne elektrická domácnosť so sadzbou D5, kde 20h denne je nízka tarifa a ráno a večer po dve hodiny vysoká tarifa. Podľa vyúčtovacej faktúry mi vyšiel 1kWh na 0,12€ s dph. Pri spotrebe auta 17kWh (čo je svižnejšie jazdenie) ma tak vyjde 100 km dobitia na 2,04 € vrátane všetkých poplatkov – konečná cena za odber. To znamená „plnú batériu“ v Ioniqu za cca 4 € a v Renaulte za 6 € pri rátanom dojazde 300km.

Reálny dojazd

Obe autá sme cez noc do plna nabili a vyrazili jazdiť. Jazda s oboma autami je komfortná a príjemná. Absencia hluku motora a preraďovania má ukludňujúci, až antistresový vplyv na vodiča. Zoe je konštrukčne staršie a jednoduchšie auto, čo cítiť nielen na materiáloch, prevedení interiéru a plechovom zvuku pri zatváraní dverí, ale aj na samotnej jazde. Podvozok je mäkko naladený a správaním na ceste veľmi pripomína Clio, z ktorého podvozkovo vychádza. V porovnaní s ním je ale o poznanie slabšie odhlučnený od aerodynamického hluku aj od podvozka. Hyundai je šoférsky atraktívnejšie auto, navyše po akustickej a kvalitatívnej stránke plne porovnateľné s akýmkoľvek kompaktom. Nehovoriac o tom, že za cenu Renaulta (už aj s príplatkovou na úrovni 35.000 eur) môžete mať v prípade Ioniqa plne vybavené biznis auto s prvkami na palube ako adaptívny tempomat, sledovanie auta v jazdných pruhoch, mŕtveho uhla, či stretávacie LED svetlá, ktoré svietia neporovnateľne lepšie než halogénové svetlá v Zoe. Rozdiel je aj v rekuperovaní oboch modelov. Renault po uvoľnení plynového pedálu ponúka len jeden stupeň rekuperovania. Hyundai dáva na výber hneď tri stupne intenzity rekuperovania, ktoré sa volia páčkami pod volantom. Od vypnutej, keď auto ide ako na neutrál, až po výraznú, ktorá v meste plne nahrádza brzdový pedál a má na svedomí aj svietenie brzdových svetiel. Pri rekuperácii ale auto nevie zastaviť úplne samé. Pred križovatkou vodič nakoniec vždy musí použiť brzdu. Vďaka manuálne voliteľnej rekuperácii však výrazne šetrí brzdy.

Ani u jedného auta však nerátajte s tým, že koľko do kopca miniete, toľko cestou dolu dobijete. Po plnom nabití sa Hyundai drží svojej „dvestovky“, keď po zapnutí kúrenia a intenzity ventilátora spolu s každým kliknutím stiahne dojazd o cca 1 km. Z 217 km sme s nastaveným cestovným komfortom vyrážali pri 205 km. Renault začínal s dojazdom 290 km, no počas eko jazdy sme zlepšili predchádzajúce priemery počítané do tohto dojazdu a reálne sme prešli vyše 310 km. Dokonca sme presvedčení, že pri určitom štýle jazdy v režime Eco by sme vedeli s Renaultom dať na jedno nabitie 330 až 350 km. Zoe sa pritom tvári, že ho žiadne kúrenie len tak nerozhádže a teda nereaguje na nastavovanie ani zmenšovaním dojazdu. Pripisujeme to raz tak veľkej batérii ako v druhom aute a teda rozdiel so zapnutým a vypnutým kúrením je zanedbateľný.

Pri eko jazde nie je problém sa pri oboch autách pohybovať na úrovniach 11-12 kWh/100km, ale pri svižnej jazde s využívaním potenciálu elektromotora priemer raz-dva stúpne na 15-17 kWh/ 100 km. Úplne iná situácia je na diaľnici. Tu sme spozorovali nevýhodu čo sa týka inak suverénneho dojazdu Renaultu. Pri rýchlosti 130 km/h spotrebuje viac energie než sme čakali. Pre ilustráciu, na cca 3 reálne prejdené km diaľnice miniete 10 km dojazdu z palubného počítača. Hyundai na rovnakom úseku diaľnice a pri rovnakom tempe prešiel 6 km, keď palubný počítač odrátal desiaty km z dojazdu. Pripisujeme to rozdielnej aerodynamike. Kým Hyundai sa vo všetkých materiáloch chváli číslom Cx 0,24, v prípade Renaultu sme po tomto údaji museli pátrať, až sme sa nakoniec dopracovali k trochu prekvapivej hodnote Cx 0,75.

Môže sa tak ľahko stať, že pri jazde rovnakou rýchlosťou po diaľnici by obe autá prešli podobnú vzdialenosť, napriek veľkému rozdielu v batériách. Na obranu Renaultu ale musíme skonštatovať, že pri rýchlostiach okolo 90 km/h a bežnom jazdení v meste a okolí dostáva konkurencia tvrdý debakel. Rozumná elektronika si v Renaulte veľmi dobre rozumie s poháňacím ústrojenstvom a tak práve s týmto autom zájdete výrazne ďalej. Ako sme písali na začiatku, prvé Leafy spravili reálne 100 km. Postupný vývoj elektromobilov sa prenášal do dojazdov okolo 150-200km a dnes, najpredávanejší elektromobil v Európe Renault Zoe prejde bez obmedzení vyše 300 km v teplotách tesne nad nulou a zachovaním tepelného komfortu pre posádku.

Od priateľov ropy stále počuť argument, že nabíjanie je dlhé a dojazd krátky. Fakt je ten, že na väčšinu kapacity nabijete auto napr. cez Greenway za 30 minút a prejdete ďalších min 100-150km.

Navyše, staršie ročníky ľudí si iste pamätajú na rady stojacich áut pred čerpacími stanicami. Nie vždy bolo tankovanie otázkou 5 minút. S postupným vývojom a rozširovaním elektromobility sa o pár rokov len pousmejeme nad pol hodinou nabíjania. A má to ešte jeden pozitívny efekt. Počas nabíjania je človek aspoň na chvíľu nútený zastaviť sa, sadnúť si chvíľu na kávičku alebo ten čas využiť iným, užitočným spôsobom.

Resumé

Obe vozidlá sú to najmodernejšie a najlepšie, čo sa aktuálne dá na našom trhu kúpiť. Obe si získajú svojich zástancov i odporcov. Hyundai osloví väčšie rodiny s jeho širokým a priestranným interiérom a doslova natrieskanou výbavou s prvkami luxusu. Zoe si zamilujú ľudia hľadajúci menšie šikovné mestské auto, s ktorým kdekoľvek ľahko zaparkujú a budú vyčnievať z radu, vďaka pútavému exteriéru. Zároveň si nebudú musieť cesty plánovať presne podľa máp, lebo im pri každej ceste poskytne značnú rezervu. Cenníková cena Renaultu s 41 kWh batériou začína na 30.900 €. Ioniq má v ponuke len jednu verziu za 34.990 €. Testovací Zoe sa ale vďaka príplatkovým výbavám dostal na cenu cez 35.000 €, pričom ani zďaleka nemal na palube ešte všetky prvky čo Hyundai. Na obe autá stále platí možnosť využiť štátnu dotáciu v sume 5000 €. Ak chcete elektromobil kupovať ešte tento rok, je tu už však len jedna možnosť z týchto dvoch adeptov – Renault. Dodacia doba pre Zoe je okolo 2 mesiacov. Hyundai nestíha pokryť veľký záujem o auto v celej Európe a tak sa na Ioniq momentálne čaká okolo 5 mesiacov. Renault Zoe aj Hyundai Ioniq sú z hľadiska aktuálnej ponuky elektromobilov asi to najlepšie, čo v danej cenovej kategórii môžete u nás kúpiť. Ani jedno vozidlo nebude zlá kúpa, len si treba dobre premyslieť či je pre vás dôležitejší výrazne lepší dojazd a šikovnosť pri pohybe a menévrovaní v meste, alebo radosť z jazdy, priestor a výbava.

model Hyundai Ioniq Electric Renault Zoe
výkon [kW/k] 88/120 65/88
krútiaci moment [Nm] 295 250
pohotovostná hmotnosť [kg] 1420-1475 1480
zrýchlenie z 0 na 100 km/h [s] 9,9 13,2
maximálna rýchlosť [km/h] 165 135
kapacita batérie [kWh] 28 41
palubná nabíjačka - max. kapacita 6,6kW 22kW
celkové napätie [V] 360 400
komb. dojazd podľa výrobcu [NEDC] 280 403
skutočný dojazd v meste 205 310
domáce nabíjanie (so zásuvkou Legrand 16 hodín) 10-15 hod 20-25hod
rýchlonabíjanie na 80% AC Typ 2 5 hod 1hod 40min
rýchlonabíjanie na 80% CCS/ChaDemo 30 min  
cena modelu od [€] 34.990 30.990