Hyund i30 04 2019 1140x190px 2
Thumb 01  ecitaro 1 Thumb 04  ecitaro pracovisko vodic a2 Thumb 03  ecitaro pracovisko vodic a1 Thumb 02  ecitaro novy  interie r Thumb 05  ecitaro sche ma syste mu pohonu Thumb 06 ecitaro elektromotor Thumb 07 ecitaro 3 Thumb 08 ecitaro 3

Elektrický mestský autobus eCitaro

Po septembrovej výstavnej premiére na IAA v nemeckom Hannoveri sa koncom roka 2018 začne sériovo vyrábať plne elektrický mestský autobus Mercedes-Benz eCitaro, ktorý jazdí lokálne s nulovými emisiami a súčasne takmer celkom nehlučne. 

Na celom svete sa predalo už vyše 50.000 autobusov modelového radu Citaro s nízkymi emisiami (Citaro, veľkopriestorový CapaCity, Citaro hybrid a Citaro NGT). Nový eCitaro kombinuje spoločnú platformu najpredávanejšieho mestského autobusu s novými technologickými riešeniami a inovatívnymi komponentmi. Osvedčená platforma umožňuje novinke ponúknuť rôzne vyhotovenia a širokú individualizáciu, rozsiahlu mimoriadnu výbavu a tiež jednoduchšie opravy po nehode. 

Jedinečný dizajn exteriéru je exkluzívne navrhnutý pre eCitaro, zmeny v interiéri vrátane nového vnútorného kazetového stropu a sériovo dodávaných svetelných diód sa prenášajú na celý modelový rad.

Pohon novinky zabezpečia dva elektromotory pri nábojoch kolies zadnej nápravy (výkon 2 x 125 kW, krútiaci moment 2 x 485 Nm), ktorým dodávajú energiu batérie až s desiatimi (najmenej šiestimi, prípadne ôsmimi) modulmi s celkovou kapacitou 243 kWh. Na nabíjanie slúži flexibilná technika (prípojka Combo 2), na želanie možno batérie nabíjať prostredníctvom pantografu. Pri nabíjaní cez pantograf  budú k dispozícii dva varianty: stupeň 1 – pevne zabudovaný pantograf na streche autobusu, stupeň 2 – strešné zbernice prúdu, ktoré umožnia nabíjanie cez pevný pantografu v nabíjacej stanici. Počíta sa aj s pripojením na bežnú elektrickú zástrčku. Pri brzdení vozidla fungujú oba elektromotory ako generátory pre rekuperáciu energie.   

Očakávaný dojazd sériovo vybaveného autobusu eCitaro s prepravnou kapacitou približne 88 cestujúcich, s desiatimi modulmi a pohotovostnou hmotnosťou 13,44 tony je v lete do 150 km (kalkulované podľa štandardizovaného mestského cyklu SORT2, ktorý má blízko k reálnej prevádzke). V ideálnych podmienkach prejde na jedno nabitie cca 250 km. 

Väčší dojazd a komfort pasažierov rieši inovatívny komplexný teplotný manažment, ktorý zaručuje doteraz nevídanú energetickú účinnosť: oproti súčasným modelom so spaľovacím motorom znižuje spotrebu energie na kúrenie, vetranie a klimatizovanie až o 40 %. Okrem iného sa pritom uplatňuje tepelné čerpadlo, chladivo CO2, udržiavanie ideálnej teploty akumulátorov či dokonca regulácia vnútornej teploty, prívodu vzduchu i samotného zrýchlenia autobusu s ohľadom na aktuálny počet cestujúcich. 

Kvôli šetreniu energie teplota v interiéri autobusu eCitaro nie je celoročne nastavená konštantne. V lete, keď sú cestujúci oblečení naľahko, bude mierne vyššia, čím sa zníži spotreba energie na chladenie. Naopak, v zime sa zasa vynakladá menej energie na kúrenie vďaka tomu, že teplota v priestore pre cestujúcich bude oproti konštantnej o trošku nižšia. 

Štandardných 24 ºC sa zachováva aj pri jej extrémnych výkyvoch vonku v kabíne vodiča, ktorý na rozdiel od cestujúcich trávi v autobuse podstatne dlhší čas a potrebuje byť po každej stránke v pohode.