135 19 hyund kampan i range 1140x190px 1
Thumb 11o Thumb 2o Thumb 1o Thumb 3o Thumb 4o Thumb 3o Thumb 6o Thumb 7o Thumb 8o Thumb 9o

Elektrický Opel Corsa mieri na rely, bude vychovávať mladých jazdcov

Súťažný špeciál dostal samosvorný diferenciál i hydraulickú ručnú brzdu. Chýba len prevodovka.

Motoristický šport a elektrický pohon zatiaľ nejdú celkom dokopy. Divákom pri trati chýba emócia vyvolaná zvukom. Zažili sme to na vlastnej koži, počas nedávnej Barum Czech Rally Zlín.

Keď na trať vyrazili účastníci doplnkovej súťaže Green Rally, určenej pre sériové elektromobily a plug-in hybridy, odrazu akoby sme sa ocitli na cyklistických pretekoch. Netrvalo dlho a mnohí priaznivci rely začali dávať najavo svoj nesúhlas...

Opel novú elektrickú Corsu napriek tomu pošle na skutočné automobilové súťaže. V spolupráci s nemeckým autoklubom vzniká značkový pohár ADAC Opel e-Rally Cup 2020/2021. Premiérová supersezóna odštartuje v lete budúceho roka, pričom väčšina podujatí sa uskutoční v Nemecku, niekoľko v zahraničí.

Pohár je určený predovšetkým pre mladých začínajúcich jazdcov. Rüsselsheimská automobilka má s ich výchovou bohaté skúsenosti. Ako jedna z mála vyvíja pomerne jednoduché a cenovo dostupné súťažné špeciály a organizuje značkové poháre. Aktuálne je to Opel Adam Cup s atmosférickou benzínovou jedna-šestkou (103 kW/140 k) a päťstupňovou sekvenčnou prevodovkou. Elektrická Corsa bude pravdepodobne jeho nástupcom, keďže výroba Adama sa onedlho skončí.

Nové súťažné auto vzniklo podľa osvedčeného receptu. Z interiéru zmizla všetka výbava a tlmiace materiály. Do Corsy oholenej až na plech sa nasťahoval bezpečnostný rám, pár anatomických sedadiel a hasiaci systém. Zaujímavosťou je výmena štandardnej elektrickej parkovacej brzdy za hydraulickú.

Na pohon slúži sériová technika - teda elektromotor s výkonom 100 kW (136 k) a najvyšším krútiacim momentom 260 Nm. Oba parametre sa na predné kolesá prenášajú cez jeden stály prevod a samosvorný diferenciál Torsen. Súťažný špeciál prišiel o stabilizačný systém i antiblokovací systém bŕzd ABS. Na rýchlostnej skúške by títo pomocníci narobili viac škody ako úžitku. Podvozok dostal bližšie nešpecifikované nové tlmiče a pružiny. Brzdy sú kotúčové, so štvorpiestikovými strmeňmi. 

Lítiovo-iónový akumulátor, uložený v podlahe, má nezmenenú kapacitu 50 kWh. Zaujímavé určite bude nabíjanie celého štartového poľa v servisnej zóne počas súťaže. 

Hotový špeciál Opel Corsa-e Rally váži nemalých 1400 kilogramov. Adam Cup je so svojimi 1030 kilogramami doslova mušia váha. Dôležitejšia je však cena. Opel si za súťažnú elektrickú Corsu vypýta 50 000 eur - takmer dvojnásobok hodnoty Adama. 

Priaznivci tradičných súťažných áut nemusia smútiť. Opel pri premiére Corsy-e Rally potvrdil, že vyvíja aj ostrú Corsu R2. Tá pravdepodobne dostane prepĺňaný litrový trojvalec a sekvenčnú prevodovku.