Hyundai 06 2019 leaderboard
Thumb elektromobil mazda 2020 autozurnal.ta3.com  1 Thumb elektromobil mazda 2020 autozurnal.ta3.com  2

Elektromobil Mazda predstaví už budúci rok

Mazda je malá automobilka, ktorá sa od ostatných odlišuje zápalom pre zdokonaľovanie tradičného spaľovacieho procesu, odmietaním downsizingu a špecifickým prístupom ku kvalite jazdy a jazdným vlastnostiam. No došiel na psa mráz a kvôli neustále sa sprísňujúcim podmienkám pre automobilky musí aj hirošimská značka pristúpiť k masívnej elektrifikácii. Vlastný elektromobil Mazda predstaví budúci rok, nasledovať bude plug-in hybrid.

Elektromobil Mazda s vlastnou architektúrou

Ak výrobcovia áut nechcú platiť "pokutu", ktorú si vymysleli úradníci z Bruselu, musí mať flotila ich vozidiel priemerné emisie CO2 95g/km do roku 2021. Mazda na tom v roku 2018 s týmto ukazovateľom nebola práve najlepšie. Jej priemerné flotilové emisie CO2 boli na úrovni 135 g/km. Dôvodom je to, že ich najpredávanejším typom je pomerne veľké SUV Mazda CX-5. Druhým dôvodom je zníženie dopytu po dieslových autách, a to najmä v menších triedach ako Mazda 2 alebo 3. K zlepšeniu situácie má dopomôcť nový motor, ktorý spaľuje benzín dieslovým princípom (aj keď zapaľovacie sviečky si ponechá) SkyActiv-X s emisiami CO2 menšími ako 100 g/km. Ďalšou náplasťou bude elektromobil Mazda.

Bestsellerom Mazdy je CX-5, pomerne veľké SUV, ktoré logicky k zníženiu flotilových emisií neprispieva.

Mazda spolupracuje pri vývoji elektrických a hybridných áut s gigantom Toyotou. Ako však tvrdí Mazda CEO, pán Marumoto, prvý elektromobil Mazda bude stáť na vlastných základoch a nebude vychádzať zo spoločnej platformy s Toyotou. Taktiež pohonný reťazec bude z vlastného vývoja, nie ten zo spoločného vývoja Mazdy, Toyoty a Densa.

Po roku 2020 zasa automobilke pomôže nasadenie plug-in hybridov, o ktorých žiaľ nevieme veľa. Tie prídu v rokoch 2021 až 2022. Mazda tiež verí dieslovým motorom a neprestáva ich vyvíjať. Marumoto tvrdí, že pre SUV a veľké sedany (napr. Mazda 6) neexistuje efektívnejší pohon ako diesel v spolupráci s mild-hybridom. Medzičasom tak môžeme tiež očakávať masívne nasadenie mild-hybridnej technológie pre zlepšenie efektivity a zníženie flotilových emisií. A to nielen pri hirošimskej značke. 

Zdroj: Automotivenews.com