20001 banner astra1140x190
Thumb elektromobily viastupnove prevodovky autozurnal.com 1 Thumb elektromobily viastupnove prevodovky autozurnal.com 3 Thumb elektromobily viastupnove prevodovky autozurnal.com 4

Budú mať elektromobily viacstupňové prevodovky?

Jednou z výhod elektromobilov je tá, že nepotrebujú zložité viacstupňové prevodovky. Vyplýva to z vlastností elektromotora, ktorý ponúka maximálny krútiaci moment takmer od nulových otáčok a v širokom spektre. No špecialista pre výrobu prevodoviek, firma ZF, si myslí opak. Elektromobily viacstupňové prevodovky a ich výhody využijú. Preto ZF predstavuje prvú dvojstupňovú prevodovku určenú pre elektromobily.

Technické výhody elektromotorov oproti klasickým spaľovacím motorom znamenajú v praxi nepotrebnosť viacstupňových prevodoviek. Najvyšší krútiaci moment máte takmer od nulových otáčok. Elektromobilom stačí jeden prevodový pomer, ktorý redukuje otáčky elektromotora (až 20 000 ot/min) na otáčky na výstupnom hriadeli. 

Pozrite tiež:
Audi e-tron a Tesla Model X: Koľko spotrebujú na diaľnici?

Viacstupňové prevodovky netreba, ale...

To ale neznamená, že elektromobily viacstupňovú prevodovku nevyužijú. Pracujú na nich veľkí hráči na poli subdodávateľov automobilového priemyslu, ako napr. ZF, Bosch a iní. Prvý menovaný prináša sériovú dvojstupňovú prevodovku. Aké má výhody? Kompromis v podobe jedného prevodového pomeru totiž zabezpečuje zrýchlenie elektromobilu, no zároveň musí byť dostatočne "dlhý" aj pre vyššie rýchlosti a zabezpečiť dostatočnú maximálnu rýchlosť. Aj preto elektromobily nedosahujú maximálky svojich spaľovacích bračekov. Toto majú vyriešiť viacstupňové prevodovky pre elektromobily. ZF tvrdí, že postupom času môžu mať tri aj štyri prevodové stupne.

ZF elektromobily viacstupňové prevodovky

ZF výhody dvojstupňovej prevodovky prezentuje na modifikovanom elektrickom VW Touran.

ZF sa pýši tým, že jeho prevodovka zoptimalizuje prácu pohonného ústrojenstva, zvýši dojazd o 5 % a zároveň zníži spotrebu energie o 5 %. Ďalšími esami majú byť vyššia maximálna rýchlosť, lepšie zrýchlenie z miesta a nižšia hladina hluku. Dôvodom je to, že účinnosť (60 - 90 %) a otáčková charakteristika sa mení aj pri elektromotore. Najnižšiu účinnosť má pri nízkych otáčkach a pri vysokých zasa klesá krútiaci moment.

Samé výhody a nebadateľné preradenie

ZF predstavuje dvojstupňovú prevodovku spolu s elektromotorom s výkonom 140 kW. Prevodovka dokáže do budúcna preniesť až 350 kW. Výhodou má byť kompaktné balenie, ktoré zaberá rovnako veľa miesta ako riešenie s jedným prevodovým stupňom. Novinka je použiteľná aj pre elektrické modely, ktoré už sú na trhu. Pracuje na princípe dvoch spojok, ktoré okrem funkcie preradenia majú aj schopnosť odpojenia, a teda plachtenia. Dvojstupňovú prevodovku testujú na modifikovanom prototype VW Touran. Druhý prevodový stupeň prevodovka radí približne pri 70 km/h. Preradenie vraj ani nepostrehnete, zrýchlenie je lepšie a maximálna rýchlosť stúpla z pôvodných 160 na 215 km/h.