135 19 hyund kampan i range 1140x190px 2

Emisné limity sa dotknú lokomotív i kosačiek, schválili europoslanci

Motorové stroje sa údajne významne podieľajú na znečisťovaní ovzdušia. Za nové emisné limity hlasovala väčšina Európskeho parlamentu. 

Poslanci Európskeho parlamentu v utorok na plenárnom zasadnutí schválili emisné limity pre stroje, ktoré poháňa spaľovací motor, ale nie sú určené na cestnú dopravu.

Ide najmä o lokomotívy a riečne plavidlá s výkonom nad 37 kW. Emisným normám však po novom budú podliehať aj kosačky na trávu, snežné skútre, štvorkolky alebo buldozéry.

Podporu návrhu vyslovilo 623 poslancov, vrátane všetkých zástupcov Slovenska. Proti bolo iba 57 zákonodarcov.

"Tieto motory významne prispievajú k znečisťovaniu ovzdušia a sú zodpovedné za približne 15 percent emisií oxidu dusíka a 5 percent emisií pevných častíc v rámci EÚ," uvádza sa v odôvodnení práve schváleného návrhu.

Motory týchto strojov podľa europoslancov zaťažujú životné prostredie a preto musia podliehať podobným obmedzeniam, aké dnes platia pre automobily. 

Návrh určuje presné maximálne hodnoty emisií oxidov dusíka, oxidu uhličitého, uhľovodíkov a pevných častíc, ktoré motory môžu produkovať. Kontrola sa bude prevádzať v rámci certifikácie nových strojov pre trhy Únie.

Limity začnú platiť postupne, v rokoch 2018 a 2019. Poslanci v návrhu rátali aj s takzvaným prechodným obdobím pre stroje, ktorých výroba odštartovala skôr. Podľa nich by motorové stroje kvôli emisným limitov nemali byť výrazne drahšie.

"Dosiahli sme veľmi pozitívnu dohodu, kde je ochrana životného prostredia a konkurencieschopnosť európskych firiem v rovnováhe," skonštatovala talianska europoslankyňa Elisabetta Gardiniová.