Peugeot 2018 11 1140x190
Advertisement
Thumb 41s Thumb 42s

Ešte tento mesiac spoznáme novú Toyotu RAV4 a Subaru Forester

Obľúbenú RAVku čaká generačná obmena po piatich rokoch, Forester dokonca po šiestich.

Ženevský autosalón je v plnom prúde, ale na druhom konci sveta už pripravujú ďalšiu prehliadku nových áut. New York International Auto Show začne 28. marca a odhalí novinky, ktoré zaujmú aj nás Európanov.

Napríklad nové generácie obľúbených kompaktných SUV Subaru Forester a Toyota RAV4. Obe japonské automobilky aktuálne zverejnili prvé upútavky. 

Subaru ukázalo koncové svetlo Forestera s grafikou pripomínajúcou písmeno C. Po Impreze a crossoveri XV bude tretím sériovým modelom postaveným na takzvanej globálnej podvozkovej platforme. Nový konštrukčný základ automobilu sľubuje extrémnu tuhosť, ktorá sa prejaví na bezpečnosti i jazdných vlastnostiach.

Úprimne, viac informácií zatiaľ na verejnosť nepresiaklo. V Amerike má byť základnou poháňacou jednotkou 2,5-litrový atmosférický benzínový štvorvalec, vybavený priamym vstrekovaním paliva. V Európe bude nepochybne k dispozícii atmosférický dvojliter a zvyšok sa dozvieme neskôr.

Aj Toyota RAV4 dostane novú podvozkovú platformu, nesúcu označenie TNGA. Rovnaký podvozok využíva Prius, crossover C-HR i najnovší Auris. Upútavka zobrazujúca auto z profilu veľa nenapovedala. Americkí novinári tvrdia, že nová "RAVka" zdedí niektoré štylistické prvky po štúdii FT-AC, predstavenej koncom minulého roka.

Diesel v ponuke motorov nenájdete. Absolútnu prednosť dostal benzín a hybrid. Pod kapotou nájdeme úplne nový atmosférický dvojliter so zatiaľ nezverejneným výkonom. Slabší hybridný variant už poznáme, kombinuje benzínovú jedna-osmičku s elektromotorom (90 kW/122 k). Silnejší pridáva elektromotor k atmosférickému dvojlitru (132 kW/180 k). Verzia s pohonom všetkých štyroch kolies dostane druhý elektromotor pri zadnej náprave. 

Podrobnosti zistíme v závere tohto mesiaca.