20001 banner astra1140x190
Thumb 12e Thumb 2e Thumb 3e Thumb 1e Thumb 4e Thumb 5e Thumb 6e Thumb 7e Thumb 8e Thumb 9e Thumb 10e Thumb 11e Thumb 13e Thumb 14e Thumb 15e Thumb 16e Thumb 17e Thumb 18e Thumb 19e Thumb 20e Thumb 21e Thumb 22e Thumb 23e

Euro NCAP: Takmer dokonalá Mazda CX-30

Mazda dosiahla v ochrane dospelých cestujúcich súhrnné skóre 99 percent. Corse k zisku piatich hviezdičiek chýbala tretia hlavová opierka vzadu. Na Slovensku ju však bude mať.

Bruselská organizácia Euro NCAP pravidelne hodnotí bezpečnosť automobilových noviniek na európskom trhu.

Čelný náraz do deformovateľnej prekážky s čiastočným a plným prekrytím (pri rýchlosti 64, resp. 50 km/h), bočný stret s deformovateľnou prekážkou a stĺpom (50, 32 km/h), test ochrany krčnej chrbtice pri náraze zozadu, ochrana chodcov a asistenčné systémy sa podpisujú pod finálne hodnotenie, vyjadrené hviezdičkami.

Spomedzi štvorice aktuálne testovaných automobilov, až tri získali maximálny počet päť hviezdičiek. V prípade prémiového Mercedesu-Benz GLB asi výborný výsledok nikoho neprekvapí. Nebolo to však celkom bez výhrad. Komisári pri čelnom náraze s plným prekrytím namerali veľké sily pôsobiace na krk šoféra, čo v reálnom živote môže znamenať vážnejšie zranenie. Ochrana krku bola vyhodnotená ako hraničná. V preklade do školského slangu to znamená "na trojku". Pri bočnom náraze do stĺpa zistili vyššiu kompresiu hrudníka, teda väčšie riziko polámania rebier. Ochrana hrudníka je tiež na trojku. Inak novinka zo Stuttgartu nezaváhala a získala päť hviezd.

S päťhviezdičkovým vysvedčením vyviazol z bariérových skúšok aj Ford Explorer. Ani veľké americké SUV s plug-in hybridným pohonom však nie je bezchybné.

Pri čelnom náraze rastie riziko poranenia dolných končatín šoféra i spolujazdca, a to časťami palubnej dosky. Zároveň bola nameraná hraničná ochrana hrudníka cestujúceho na zadnom sedadle. Hraničná je aj ochrana hrudníka pasažierov sediacich vpredu, pri bočnom náraze do stĺpa. V oboch prípadoch hrozí polámanie rebier.

Špeciálnu pozornosť si zaslúži nový kompaktný crossover Mazda CX-30. Japonskí konštruktéri ho na crash testy pripravili naozaj zodpovedne, pretože novinka za ochranu dospelých cestujúcich získala súhrnné skóre 99% (Mercedes dostal 92%, Ford 87%).

Mazda sa podľa aktuálnej metodiky priblížila k dokonalosti. Komisári chválili štruktúru karosérie, palubnú dosku, sedadlá i autonómny brzdový systém. Dokonca aj predná časť auta je primerane ohľaduplná k chodcom. Akurát tvrdé A-stĺpiky môžu byť zdrojom vážnejších zranení, ale to sa týka prakticky všetkých áut.

Jediná výhrada smeruje k ochrane dieťaťa vo veku desať rokov, usadeného vzadu v detskej sedačke. Pri čelnom náraze boli namerané vyššie sily pôsobiace na jeho krk. Ochrana tejto časti tela preto dostala známku hraničná, čiže opäť na trojku.

Opel Corsa - podobne ako sesterský Peugeot 208 - na päť hviezdičiek nedosiahol. Pritom ochrana dospelých i detí je vo väčšine sledovaných oblastí bezproblémová. Ak Corsa prudko zabrzdí alebo do nej zozadu narazí iné auto, cestujúci vpredu sú vystavení vyššiemu riziku poranenia krčnej chrbtice. Tvar sedadiel a hlavových opierok z tohto pohľadu nie je ideálny. Sily pôsobiace na krk sú vyššie a ochrana tejto časti tela bola označená výrazom hraničná.

Opel sa o päťhviezdičkové vysvedčenie pripravil tak trochu netradične. Najchudobnejšej výbavovej verzii údajne vzadu chýba prostredná hlavová opierka, na čo Brusel reaguje kritikou. Corse škrtli všetky body, získané za ochranu krčnej chrbtice zadných pasažierov. Škrtli jej aj body získané za funkčnosť systému autonómneho núdzového brzdenia. Prípadné prudké zabrzdenie totiž môže byť zdrojom zranenia krčnej chrbtice cestujúceho, sediaceho vzadu uprostred.

Slovenského trhu sa tento hendikep netýka. Importér pre Autožurnál potvrdil, že Opel Corsa bude mať u nás päť hlavových opierok v štandardnej výbave aj tej najlacnejšej verzie.

Malý hatchback v konečnom účtovaní získal štyri hviezdičky. Na piatu mu chýbal jediný percentuálny bod.

  ochrana dospelých ochrana detí ochrana chodcov asist. systémy
Ford Explorer ***** 87% 86% 61% 76%
Mazda CX-30 ***** 99% 86% 80% 77%
Mercedes-Benz GLB ***** 92% 88% 78% 74%
Opel Corsa **** 84% 86% 66% 69%