Hyundai santa fe 2018 november 1040x190
Advertisement
Thumb tben6973 Thumb tben6975 Thumb tben6965 Thumb tben6970 Thumb tben6947 Thumb tben6962 Thumb tben6987 Thumb tben6995 Thumb tben6999 Thumb tben6923 Thumb tben6920 Thumb img 6732 Thumb kodiaq int 0003 1

Fabia po facelifte nedymí, malý crossover prerástol Aronu

Škoda na ženevskom autosalóne prezentuje vylepšenú Fabiu, doplnenú o časticový filter. Hlavnou hviezdou expozície však je vízia malého crossoveru, ktorý by sa na trhu mal objaviť o rok. Ako je u mladoboleslavskej automobilky zvykom, novinka sa svojimi rozmermi postavila medzi dva existujúce segmenty.

Prihlás sa na odber kanálu Autožurnál:

 

 

Tretia generácia Škody Fabia je na trhu vyše tri roky, a tak prišiel čas na ľahkú modernizáciu. Všimnúť si ju môžete najmä vpredu, kde dizajnéri zmenili predné svetlomety, zväčšili masku chladiča a upravili nárazník. Svetlá môžu byť po novom plne diódové. Diódovú techniku nájdeme aj vzadu, kde vytvára nový svetelný podpis. Fabia hatchback môže mať až 18-palcové zliatinové disky, pre praktickejšie kombi zostávajú vrcholom sedemnástky.

Z ponuky motorov definitívne vypadol turbodiesel. Zostali iba benzínové litrové trojvalce - atmosférické MPI (44 kW/60 k, 55 kW/75 k) a prepĺňané TSI (70 kW/95 k, 81 kW/110 k). Najnovšie emisné normy si vyžiadali montáž filtra pevných častíc pre všetky verzie motora 1,0 TSI.

Vstrekovaním benzínu priamo do valcov síce konštruktéri dosiahli presnejšie dávkovanie a podarilo sa im aj znížiť produkciu niektorých emisií, nedostatočné premiešanie a vyhorenie zmesi v určitých jazdných režimoch však spôsobuje, že moderné benzínové motory neviditeľne "dymia".

Pevné častice tvorí uhlík, na ktorý sú naviazané uhľovodíky a rôzne iné nečistoty. Mikročastice sú menšie ako 0,005 mm a voľným okom nepostrehnuteľné, ale pre ľudský organizmus o to nebezpečnejšie. Pri dýchaní sa nezachytia v nose, v hrtane, ani v prieduškách a prenikajú až do pľúc, kde pôsobia ako karcinogény.

Česi pridali Fabii aj niekoľko praktických doplnkov, napríklad funkciu monitorovania takzvaného mŕtveho uhla alebo merač hĺbky dezénu pneumatiky, ktorý je súčasťou škrabky na ľad.

Vision X strieda benzín, plyn a elektrinu

Pohľad do nie príliš vzdialenej budúcnosti predstavuje Škoda Vision X. Sýto zelený koncept ukazuje, ako bude vyzerať nový malý crossover z Mladej Boleslavi. Ale pozor, nejde o dvojičku SEATu Arona, Vision X je totiž väčší – približne na úrovni Rapidu Spaceback. Rázvor štúdie dosahuje 2645 milimetrov (Arona: 2566 mm, Rapid Spaceback: 2602 mm) a celková dĺžka 4255 mm (Arona: 4138 mm, Rapid Spaceback 4304 mm). 

Zároveň môžeme vidieť novú evolúciu škodováckeho dizajnu – predné svetlá sú rozdelené inak ako na Octavii, Karoqu či Kodiaqu. Palubná doska je nízka a displej multimediálneho systému trčí do priestoru.

Zaujímavo pôsobí aj použitá technika. Benzínový štvorvalec 1,5 G-Tec (96 kW/130 k) dokáže spaľovať benzín i stlačený zemný plyn (CNG). Asistuje mu motorgenerátor, ktorý zároveň plní úlohu alternátora a v niektorých situáciách aj štartéra. Motorgenerátor má vlastnú 48 V elektrickú sieť a lítiovo-iónový akumulátor s kapacitou 1,5 kWh. 

Súčasťou zadnej nápravy je elektromotor (20 kW/27 k, 70 Nm). Škoda Vision X môže mať v závislosti od zvoleného jazdného režimu pohon predných, zadných i všetkých štyroch kolies. Dojazd čisto na elektrinu však predstavuje iba dva kilometre.

Najluxusnejšie SUV

Mená zakladateľov mladoboleslavskej automobilky Václava Laurina a Václava Klementa zdobia najluxusnejšie verzie škodoviek už od čias Felicie. Teraz sa objavia aj na športovo-úžitkovej Škode Kodiaq. 

Luxusný Kodiaq navonok spoznáte podľa chrómovanej masky chladiča, 19-palcových zliatinových diskov Sirius alebo podľa upraveného zadného nárazníka. Na predných blatníkoch nechýbajú decentné plakety Laurin & Klement.

Zákazník si môže vybrať z dvoch farieb koženého čalúnenia sedadiel - čiernej a béžovej. Atmosféru v kabíne dotvárajú čierne lesklé dekoračné lišty. Sériová výbava zahŕňa elektricky nastaviteľné predné sedadlá, vrátane pamäťovej funkcie, lišty na prahoch s logom Kodiaq, hliníkové pedále, textilné vkladané koberce, dažďový senzor, elektrochromatické vnútorné spätné zrkadlo, ambientné osvetlenie interiéru alebo audiosystém Canton. Za adaptívne tlmiče si však treba priplatiť.

Škoda zároveň upravila ponuku motorov pre všetky verzie Kodiaqa. Úplnou novinkou je prepĺňaný benzínový štvorvalec 1,5 TSI (110 kW/150 k), ktorý nahradí dosluhujúcu jedna-štvorku. Benzínový dvojliter TSI prešiel ľahkou modernizáciou, ktorá zahŕňa zvýšenie výkonu z pôvodných 132 kW (180 k) na 140 kW (190 k). Zážihové motory sú po novom vybavené filtrom pevných častíc.

Naftu naďalej spaľuje výhradne dvojliter TDI, naladený na výkon 110 kW (150 k) alebo 140 kW (190 k). Novinkou však je sedemstupňová dvojspojková prevodovka DSG, dostupná pre benzínové i naftové agregáty.