Conti france sk 1140x86
Thumb fiat tipo mirror 8 Thumb 181105 fiat tipo street 3 Thumb 181105 fiat tipo street 4 Thumb 181105 fiat tipo mirror 12 Thumb 190117 fiat tipo sport 03 Thumb fiat tipo mirror 9 Thumb fiat tipo mirror 10 Thumb fiat tipo mirror hp ok Thumb fiat tipo sport 01 Thumb fiat tipo sport 02 Thumb fiat tipo street 2

FIAT Tipo modifikovali

Líder segmentu v Taliansku a v 7 európskych krajinách jedno z 10 najžiadanejších áut v triede vstupuje do nového roka v 2 nových verziách.

Fiat Tipo Sport vychádza z novej verzie S-Design a je charakteristický veľmi športovým poňatím. Dynamickú povahu vozidla pritom zdôrazňuje rad exkluzívnych detailov. Tipo Sport je k dispozícii s karosériou hatchback a model S-Design transformuje do veľmi osobitej vrcholnej verzie radu Tipo. Z mnohých prvkov hodno spomenúť nové nárazníky, bočné prahové nástavce a nové rámčeky hmlových svetiel. Zadný difúzor a strešný spojler sú odkazom na svet pretekárskych vozidiel a dokonale podčiarkujú dynamický charakter tejto novej verzie.

Vďaka novým prvkom v interiéri aj na karosérii sa Tipo S-Design vyznačuje odvážnejším vzhľadom. Jedným z najpozoruhodnejších prvkov je kombinácia atraktívneho červeného odtieňa Passione s čiernou strechou (voliteľne). Ponuku farieb dopĺňajú už tradičné odtiene sivá Metropoli, čierna Cinema, biela Gelato a sivá Colosseo.

Karoséria zaujme širokou lesklo čiernou maskou chladiča a svetlometmi, ktoré môžu byť na želanie bi-xenónové, vďaka čomu poskytujú o 30 % lepší svetelný výkon ako štandardné svetlomety. Lesklo čierny štýl využívajú aj 18-palcové zliatinové kolesá s diamantovou povrchovou úpravou, vstupy vzduchu a kryty vonkajších spätných zrkadiel. Vonkajší vzhľad dopĺňajú tónované zadné okná.

Priestor pre cestujúcich je ešte športovejší vďaka exkluzívnemu čiernemu spracovaniu kožených alebo látkových poťahov sedadiel s dvojitým prešívaním a koženému čalúneniu volantu a hlavice radiacej páky s prešívaním.

Okrem nového vzhľadu dostali nové verzie aj nové motory. Ponuku tvorenú agregátmi 1.4 T-Jet (88 kW/120 k) a 1.6 MultiJet (88 kW/120 k), ktorý je k dispozícii aj s automatickou prevodovkou DDCT, rozširuje 1.4 l zážihový motor (70 kW/95 k) a 1.3 l turbodiesel rovnakého výkonu

Tipo Sport a S-Design sú v štandarde vybavené infotelematickým systémom UconnectTM 7" HD LIVE so 7-palcovou dotykovou obrazovkou a funkciami zrkadlenia chytrého telefónu.

Novinkou v ponuke sú verzie Mirror a Street. Prvá je štýlová zameraná na konektivitu, ktorú zaobstaráva štandardný systém Uconnect 7 HD LIVE. Na želanie ju po prvý raz dodávajú v exkluzívnej novej tmavomodrej farbe Venezia a doplnená je výraznými chrómovanými detailmi (kľučky dverí, bočné lišty, spodok masky chladiča, rámčeky hmlových svetiel  a vonkajších zrkadiel) a 16-palcovými zliatinovými diskami kolies s diamantovou úpravou.  Verzia Street je odpoveďou pre mladých motoristov túžiacich po dynamickom, štýlovom a dostupnom aute so 16-palcovými lesklo čiernymi zliatinovými diskami kolies, tónovanými oknami a kontrastnými tmavými detailmi na krytoch zrkadiel, maske chladiča a kľučkách dverí.

Pripomínam, že nasledovník modelu FIAT Linea má takmer rovnaké vonkajšie rozmery 4.540 x 1.780 x 1.490 mm, rázvor náprav 2.640 l aj batožinový priestor objemu 520 l ako jeho predchodca. Poháňa ho 1,6 l naftový motor MultiJet II (88 kW/120 k), ktorý spotrebuje v  priemere menej než 4 l paliva na 100 km. Na výber sú aj 1,4 benzínové agregáty (70 kW/95 k) a (88 kW/120 k) s palivovou spotrebou zníženou o 10-15%. Najšporovlivejším agregátom je verzia 1,3 Eco, ktorá spotrebuje v priemere iba 3,7 l nafty na 100 km a emituje iba 98 g CO2 na 1 km. Krútiaci moment motorov sa prenáša na predné kolesá cez 5- alebo 6- stupňovú mechanickú alebo automatickú prevodovku alebo cez novodobú 2-spojkovú automatiku DDTC. Tipo s priemerom otočenia 11 m má 3 úrovne výbavy a v jeho interiéri nájdete viacero odkladacích priestorov celkového objemu 12 l. Za pozornosť stojí zadná lavica so stredným sedadlom poskytujúcim najvyšší cestovný komfort v triede. Do vozidla možno dokúpiť multimediálny systém Uconnect s 5-palcovým dotykovým displejom, navigáciou TomTom, hlasovým ovládaním niektorých funkcií, rozhraním Bluetooth, USB konektorom, zábavný systém 2 rôznych úrovní aj cúvacia kamera.

Kompaktný trojpriestorový sedan s oddeleným batožinovým priestorom, dvojpriestorový hatchback aj priestranné kombi s najlepším súčiniteľom odporu vzduchu v segmente Cx=0,29 vyrába automobilka TOFAS v tureckom meste Bursa.

FIAT Tipo je víťazom medzinárodnej ankety AutoBest 2016 o najlepšie auto Európy prístupné pre široké masy. Je to druhý globálny model značky s vyše 70% odbytom mimo Talianska. Ročne sa z neho v Európe predáva asi 120.000 vozidiel.