Conti summer19 uspora sk 1140x86
Thumb content focus predobokr 41 Thumb content fiesta bokr 91 Thumb content fiesta zadobokl 45 Thumb content fiesta predobokl 02 Thumb content focus bokl 21 Thumb content focus zadobokr 84

Fiesta aj Focus dostanú mild hybridnú techniku

Budúci týždeň v utorok na špeciálnom podujatí "Go Further" v Amstredame Ford odhalí svoju blízku budúcnosť. Predstaví nové druhy pohonu, ale očakávame aj nové autá, z portfólia osobných aj úžitkových modelov, keďže Ford nedávno oznámil spoluprácu s Volkswagenom.

Prvou lastovičkou sú Fiesta EcoBoost Hybrid a Focus EcoBoost Hybrid vybavené sofistikovanou mild hybridnou architektúrou, prispôsobenou s cieľom znížiť spotrebu paliva a zároveň zvýrazniť zážitok z jazdy s výkonnejším a citlivejším prejavom.

Integrovaný štartér/generátor poháňaný remeňom (BISG) nahradí štandardný alternátor, čo umožňuje rekuperáciu a uskladnenie energie, ktorá sa zvyčajne stratí počas brzdenia a jazdy na voľnobeh. Slúži na nabíjanie 48-voltového lítiovo-iónového, vzduchom chladeného akumulátora.

Systém BISG funguje aj ako motor, ktorý hladko spolupracuje s trojvalcovým 1,0-litrovým spaľovacím motorom EcoBoost s nízkym trením* a uloženú energiu využíva na zvýšenie krútiaceho momentu pri normálnej jazde a zrýchľovaní, ako aj na napájanie elektrického príslušenstva vozidla.

Krútiaci moment elektromotora pomáha dosahovať presvedčivejší a citlivejší výkon, najmä pri nižších otáčkach motora. Systém BISG umožnil konštruktérom spoločnosti Ford zvýšiť výkon 1,0-litrového motora EcoBoost pomocou väčšieho turbodúchadla, a to vďaka obmedzeniu oneskorenia funkcie turbodúchadla.

„Náš 1,0-litrový motor EcoBoost už dokázal, že úspornosť a výkon môžu ísť ruka v ruke. Naša technológia EcoBoost Hybrid zdokonaľuje tieto vlastnosti ešte viac,“ povedal Roelant de Waard, viceprezident spoločnosti Ford of Europe pre marketing, predaj a služby. „Veríme, že zákazníci si zamilujú hladký a okamžitý prenos výkonu našich pohonných jednotiek EcoBoost Hybrid, rovnako ako menej časté návštevy čerpacích staníc.“

Okrem modelov Fiesta a Focus EcoBoost Hybrid sa tento rok predstavilo aj nové kombi Mondeo Hybrid s plnehybridnou architektúrou, ktorá zaisťuje pôžitok z kultivovanej benzínovo – elektrickej jazdy ako presvedčivá alternatíva k vznetovým motorom. Kombi Mondeo Hybrid je jediným plnehybridným modelom kombi v segmente veľkých rodinných automobilov a slovenskú premiéru absolvuje na bratislavskom autosalóne.

Spoločnosť Ford predstavuje aj mild hybridné riešenia pohonných jednotiek s cieľom zmenšiť spotrebu paliva 2-tonových dodávok Transit a Transit Custom a osem/deväťmiestneho mikrobusu Tourneo Custom, ktorý sa začne predávať tento rok. O týchto novinkách píšeme v aktuálnom printovom vydaní Autožurnálu.

Spoločnosť Ford na začiatku tohto roka oznámila, že každý z modelov, ktorý predstaví po uvedení nového modelu Focus, bude k dispozícii minimálne v jednej elektrifikovanej verzii. To platí pre nové modely aj nové verzie existujúcich vozidiel. Od Fiesty až po Transit – v ponuke bude buď mild hybridná, plne hybridná a plug-in hybridná verzia alebo elektromobil. Podobne ako všetci výrobcovia aj Ford pristúpil k tomuto rozhodnutiu z dôvodu znižovania flotilových emisií.

Podujatie „Go Further“ sa začne 2. apríla o 16:15 SEČ a bude sa dať sledovať naživo alebo zo záznamu na stránke www.gofurtherlive.com