Lbfi 180800 jeep combo banner sk 1140x86px

Ford a Volkswagen chcú spoločný vývoj automobilov

Američania a Nemci oprášia spoluprácu z 90. rokov minulého storočia.

Možno si ešte spomínate na časy, keď Ford Galaxy a Volkswagen Sharan boli súrodenci. K niečomu podobnému sa schyľuje opäť, pretože automobilky oznámili, že plánujú spoluprácu.

Na svete je zatiaľ iba memorandum o porozumení, ktoré umožní bližšie skúmať možnosti partnerstva. Zástupcovia oboch značiek potvrdili, že Ford nemá záujem o finančný podiel vo Volkswagene a naopak. Potenciálna aliancia sa má týkať spoločného vývoja niektorých modelov, čo umožní znížiť náklady a zároveň lepšie vyhovieť zákazníkom.

Agentúra Reuters v tejto súvislosti spomína najmä úžitkové automobily. V budúcnosti by napríklad Volkswagen Caddy mohol byť súrodencom Fordu Transit Connect, Multivan by bol dvojičkou Transitu Custom a Crafter veľkého Transitu.

Napokon spoločný vývoj ľahkých úžitkových vozidiel nie je ničím novým. Volkswagen donedávna spolupracoval s Mercedesom-Benz, Mercedes s Renaultom, Renault zase zdieľa jeden model s FIATom a Oplom, atď.

Výkonný viceprezident Ford Motor Company Jim Farley však naznačil, že partnerstvo môže byť väčšie. 

"Teším sa na najbližšie dni, keď budeme jednať so zástupcami Volkswagenu o efektívnejšom vývoji úžitkových vozidiel a nielen tých," uviedol Farley.

Advertisement