Peugeot 09 2019 suv 1140x190px
Thumb 2018fordfiesta active luxyellow 05 Thumb 2018fordfiesta active luxyellow interior 04 Thumb 2018fordfiesta active luxyellow interior 02 Thumb 2018fordfiesta active luxyellow 09

Ford Fiesta Active: Viac štýlu a jazdného komfortu

Vďaka hydraulickým dorazom na predných tlmičoch vás prenesie cez nerovnosti ako v perinke. Súčasne pridáva vyššiu svetlosť podvozka a štýlovejší interiér. Ford ňou chce osloviť hlavne mladú generáciu, ale podľa mňa je toto auto šité na mieru pre staršie ročníky, aj vďaka vyššiemu a pohodlnejšiemu nastupovaniu.

Ford Fiesta Active sa od štandardnej Fiesty odlišuje predovšetkým zvýšením svetlosti podvozka o 18 mm, čo Fieste dodáva viac slobody pri pohybe po menej kvalitných a mestských komunikáciách. Nedávno sme mali v hlavnom meste potopu po daždi, kedy každý centimeter zvýšeného podvozka padol vhod. Širší je aj rozchod predných kolies, presne o 10 mm. Zrejme kvôli tomu, aby šírkou vyvážili výšku, nech auto dostane robustnejší vzhľad a širší postoj, ktorý je základom dobrej stability. A súčasne nech vyzerá trochu terénnejšie, keď sa už hrá na crossover. Asi najpodstatnejšou a najviac vnímateľnou zmenou v porovnaní so štandardnými verziami Fiesty je však komfortnejší, poddajnejší podvozok a hydraulickými dorazmi na predných tlmičoch. Ide o podobné riešenie aké najnovšie využíva Citroen C4 Cactus. Keďže väčšinu nerovností auto hlce prednými kolesami, úplne stačia na predných tlmičoch a s filtrovaním nerovností robia naozaj divy. Fiesta Active je momentálne jedno z najkomfortnejších malých áut na trhu.

S komfortom prichádza ale druhá vec, výraznejšie náklony karosérie, na ktoré som doposiaľ u Fiesty nebol zvyknutý. Rušivo na mňa pôsobili hlavne na testovacej trase plnej vláseniek na juhu Francúzska. Predok sa v zákrute vyslovene ponára do cesty. Lahodnosť pruženia je na úrovni malých francúzskych áut, ale v kombinácii s istotou vedenia stopy a presnosťou riadenia, typickou pre autá značky Ford. Čo spôsobuje, že vodič sa musí vyslovene držať volantu v zákrute, pretože z jeho „akože športových“ sedačiek vypadáva. Na jednej strane vás výborne drží podvozok a riadenie, ale súčasne sa karoséria nakláňa a vyhadzuje vodiča zo sedadla. Preto očakávam, že Fiesta Active bude výborné auto predovšetkým na naše nekvalitné cesty s množstvom nerovností a nečakaných prekvapení. Nie je to auto, ktoré by plávalo, s ktorým by ste bojovali a neposlúchalo by vás. Skôr si vyžaduje iný prístup k technike jazdy. V portfóliu Forda je to pre mňa niečo nové, nečakané, ale súčasne príjemné. Očakávam, že jeho pruženie bude príkladne filtrovať všetko čo mu príde u nás do cesty. Je až neuveriteľné, koľko rôznych charakterov dokáže výrobca dostať z jedného malého auta. Od vyslovene športového hot-hatchu až po veľmi pohodlný kočiar.

Interiér je veselý, až lifestylový. Koberce a poťahy boli špeciálne testované na odolnosť voči blatu, piesku či mokrým plavkám. predné sedačky sú vraj športové, ale v zákrutách veľmi nepodržia.

Vo veselšom duchu sa nesie aj interiér auta, s pestrým, dvojfarebným prešívaním poťahov sedadiel. Na výber sú tri jazdné režimy, z ktorých novinkou je tzv. slipery mode, ktorý pomáha prednej náprave elektronicky efektívnejšie prerozdeľovať krútiaci moment medzi predné kolesá. Mimochodom, práve na interiéri novej Fiesty vidieť a cítiť, že Ford v jej prípade staval nástupcu najpredávanejšieho auta v Európe, čiže jeho absolútnej jednotky a nie iba auta na vyplnenie ponuky. Ford na novej Fieste nemohol nič podceniť, preto zainvestoval do výbavy, materiálov a technológii. Z auta cítiť, že v rodine modrého oválu má úplne inú pozíciu, než väčšina malých áut u konkurencie a preto je aj logicky drahší. Nepamätám si napríklad na malé auto, ktoré by malo vlastné, autentické páčky pod volantom, ktoré od neho potom prebrali ďalší súrodenci. Väčšinou to býva naopak.

V tlačovej správe ma ešte zaujalo ako Ford opisuje testovanie odolnosti poťahových a obkladových materiálov. Napríklad poťahy a koberce boli testované na odolnosť voči zablateným topánkam a na piesok prenášaný z pláže. Do sedadiel sa môžete posadiť v mokrých plavkách a poťahom by to nemalo uškodiť. Úplne najviac ma ale dostala informácia, že koža na volante bola testovaná na odolnosť voči opaľovaciemu krému.

 

Technické parametre Ford Fiesta Active
motor  1.0 EcoBoost  1.5 TDCi
zdvihový objem valcov [cm3]  998 1499
výkon [kW/k]  92/125  88/120
pri otáčkach [1/min]  6000 3600
krútiaci moment [Nm]  170 270
pri otáčkach [1/min]  1500-4500  1750-2500
prevodovka  6 MT  6 MT
palivová spotreba komb. [l/100 km]  5,0 4,4
pohotovostná hmotnosť [kg]  1241 1279
zrýchlenie 0-100 km/h [s]  10,4 9,4
maximálna rýchlosť [km/h]  191 190

 

Rozmery: dĺžka 4068 mm, šírka 1756 mm, výška 1498 mm, rázvor náprav 2493 mm, objem palivovej nádrže 42 l, objem batožinového priestoru 311 l.