Vw golf 03 2020 1140x190 variant
Thumb titanium ruby red 008 Thumb titanium ruby red 016 Thumb titanium ruby red 010 Thumb titanium ruby red 007 Thumb titanium ruby red 018 Thumb titanium ruby red 019 Thumb titanium ruby red 026 Thumb titanium wave blue 002 Thumb vignale milano grigio 033

Ford Fiesta: Jazdí skvelo, ale priestorom šetrí

Ford si na oslavu 40. narodenín Fiesty nadelil novú generáciu. Jazdí výborne a má kvalitnejší interiér ako predtým. Niektorí konkurenti však vedia z malého pôdorysu vyčariť viac miesta vo vnútri.

Ak vám nová Fiesta pripadá rovnaká ako predchádzajúca, tak si ju obzrite spredu alebo ešte lepšie zozadu, pretože tam sa práca dizajnérov prejavila najviac. Podobne ako kolegovia z vývoja, nezačínali na čistom liste papiera. Vylepšovali to, čo bolo dané.

V histórii Fiesty nejde o žiadnu novinku, veď už druhá generácia malého Forda úzko nadväzovala na prvú a neskôr aj štvrtá na tretiu. Výraz facelift je silný, ale treba férovo priznať, že podvozkový základ, skelet karosérie alebo rozmery vychádzajú z predchodcu.

Jazdiac po opustených okreskách španielskeho vnútrozemia sa pýtam, či vlastne bolo čo vylepšovať. Po stránke jazdných vlastností veľmi nie. Fiesta - napriek imidžu výborne jazdiaceho auta - nepatrí medzi pseudo športové hatchbacky, práve naopak. Pružiny sú celkom poddajné a auto aj so 16-palcovými kolesami jazdí pohodlne. Keď dôjde na väčšiu nerovnosť, tak účinné tlmiče dokážu rázy pohltiť a neprenesú ich do karosérie. Fiesta teraz jazdí azda o čosi tichšie než predtým, no jej šoférska príťažlivosť tkvie hlavne v tom, že šoférovi včas naznačí, čo sa práve na ceste deje. Dnes to zvládne máloktoré moderné auto.

Ford pôsobí vnútri luxusnejším dojmom než predchodca. Kabína je na pomery malých áut naozaj výborne odhlučnená.

Kto hľadá zásadné rozdiely oproti predchodcovi, nájde ju vnútri. Modrý ovál zredukoval často kritizovanú záplavu tlačidiel na palubnej doske a nahradil ju dotykovým displejom. Urobil to však s citom, takže potenciometer pre zmenu hlasitosti rádia, ale aj konvenčný ovládací panel klimatizácie zostali zachované. Fiesta získala najnovší multimediálny systém SYNC 3 s prehľadným menu a funkciou hlasového ovládania, hoci iba v češtine (slovenčina nie je k dispozícii). Okrem toho sa v aute objavili dve kamery, tri radary a dvanásť ultrazvukových senzorov, slúžiacich rôznym asistenčným systémom. Malý Ford sám parkuje, stráži si svoj jazdný pruh, číta niektoré dopravné značky a udržiava nastavenú vzdialenosť pred vozidlom vpredu. Iné ako halogénové predné svetlá zatiaľ nedostanete, ale konštruktéri vraj už dolaďujú plne diódovú alternatívu.

Stačí sa zľahka rozhliadnuť po kabíne, aby bolo jasné, že Fiesta nezabojuje s Ibizou alebo Polom o titul najpriestrannejšieho malého auta. Ford síce medzigeneračne narástol do dĺžky až o 70 milimetrov, ale drvivú väčšinu zhltli mohutnejšie previsy karosérie. Rázvor náprav - kľúčový pre veľkosť priestoru na zadných sedadlách - si polepšil len o štyri milimetre. A tak konštruktéri museli improvizovať - napríklad „vyhryzli“ kus predných operadiel, aby mali cestujúci vzadu trochu viac miesta na kolená.

Prístrojový panel je vo vypnutom aute celý čierny, „ožije“ až po naštartovaní. Ukazovatele sú klasické, analógové.

Z ponuky benzínových motorov zmizol aj posledný benzínový štvorvalec, ktorým bola rokmi overená 1,25ka. Nahradil ju atmosférický trojvalec 1,1 Ti-VCT, naladený na výkon 51 kW (70 k) alebo 62,5 kW (85 k). Kombinuje sa vždy s päťstupňovou manuálnou prevodovkou, ale v Španielsku sme si ho vyskúšať nemohli. Prednosť dostal prepĺňaný trojvalec 1,0 EcoBoost, dodávaný v troch výkonových verziách - 73,5 kW (100 k), 92 kW (125 k) a 103 kW (140 k). Rozdiely medzi nimi sú čisto softvérové a rozdiel v najvyššom krútiacom momente medzi najslabším a najsilnejším variantom predstavuje iba 10 Nm (170 vs. 180 Nm). Čiže chcieť za každú cenu špičku v ponuke motorov nemá zmysel. Zvlášť, keď všetky verzie malého turbomotora dostali novú šesťstupňovú manuálnu prevodovku. Jeden stupeň navyše oproti minulosti znamená podstatne príjemnejšiu jazdu, „kvalty“ na seba lepšie nadväzujú a otáčky pri radení nahor nepadajú tak výrazne ako predtým. Najmenší EcoBoost tiež prešiel omladzovacou kúrou, zameranou najmä na nižšiu spotrebu a emisie. Avizované vypínanie jedného valca pri nízkej záťaži sa však zatiaľ nekoná. Motoru najviac vyhovuje stredné pásmo otáčok, ale úprimne - 103 kW by sme skúšanej najsilnejšej verzii spoza volantu nehádali. Pôsobila trochu priduseným dojmom. Nevedno či to mala na svedomí surovosť agregátu daná nízkym počtom najazdených kilometrov alebo ide o vplyv novej emisnej normy Euro 6c.

Technické parametre
motor 1,0 EcoBoost
zdvihový objem [cm3] 998
výkon [kW/k] 103/140
pri otáčkach [1/min] 6000
krútiaci moment [Nm] 180
pri otáčkach [1/min] 1500-5000
prevodovka 6M
palivová spotreba [l/100 km] 4,5
pohotovostná hmotnosť [kg] 1350,0
zrýchlenie 0-100 km/h [s] 9,0
maximálna rýchlosť [km/h] 202
objem batož. priestoru [l] 285