20001 banner astra1140x190
Thumb 2018fordfiestast performanceblue 06 Thumb 2018fordfiestast performanceblue 03 Thumb 2018fordfiestast performanceblue interior 02 Thumb 2018fordfiestast performanceblue interior 01 Thumb ford 2018 fiesta st  11

Ford Fiesta ST: Focus RS v malom

Hneď na úvod chcem apelovať na jednu vec. Neriešte trojvalec v tomto aute, pretože, hoci motor je srdcom auta, v tomto prípade je to len jedna z desiatich kociek mozaiky, ktorá vytvára unikátny obraz v segmente rýchlych malých áut.

Skôr ako sa posadíte do kokpitu novej Fiesty ST, musíte prekonať dva šoky. Prvý z motora. Pôvodný preplňovaný štvorvalec objemu 1,6 l vystriedal 1,5-litrový trojvalec. A keď predýchate prvý šok hneď po ňom prichádza ďalší, že ešte aj z tých troch valcov sa jeden vypína. Obrazne povedané, z Fiesty tak dostanete retro Fiat 500.

Pokiaľ toto všetko zvládnete, potom vás už čakajú len krásne, až neuveriteľné zážitky. Pretože po technickej stránke je Fiesta ST doslova zmenšeným posledným predokolkovým Focusom RS, a to myslím úplne vážne.

Najprv sa ešte vrátim k motoru, ktorý za trojvalec môžete buď ofrflať, alebo sa na neho môžete pozrieť z pohľadu nižšej hmotnosti, a teda o 50 kg menšej záťaže na prednú nápravu v porovnaní s predchodcom. Vďaka tomu auto môže byť ešte hravejšie, krajšie ovládateľné a agilnejšie. Alebo aj ako na polovicu 3-litrového šesťvalca. Bavoráci už dávnejšie prišli na to, že objemové optimum na valec je pol litra a prevzal to aj Ford. Trojvalček zároveň umožňuje dosahovať vysoký krútiaci moment v nízkych otáčkach. V porovnaní s Polom GTI má napríklad len o 30 Nm menej (290 Nm), pri rovnakom výkone 147 kW/200 k. V porovnaní s Polom GTI ale šprintuje z 0 na 100 km/h o 0,2 až 0,4 sekundy rýchlejšie, v závislosti od toho, či využívate Launch Control alebo nie. Vypínanie jedného valca nastáva len pri ustálenej rýchlosti kvôli nižšej spotrebe a emisiám a tento moment je ťažko postrehnuteľný. Nový motor je aj vďaka tomu teraz o 10% úspornejší než predchodca.

Launch Control je v malej Fieste trochu kontroverzná vec. K trojvalcu sa nehodí.

 

Poďme ale k ďalším špecialitám tohto auta, ktoré robia z Fiesty výnimočné auto v tejto triede. Napríklad k prednej náprave, vyladenej ako na poslednom predokolkovom Focus RS so špeciálne vyladenými čapmi zavesenia kolies, kvôli optimálnemu prenosu výkonu na cestu. Priplatiť si môžete za samosvorný diferenciál Quaife, ktorý doslova trhá volant z ruky, ale aj vďaka nemu sú predné kolesá zahryznuté do cesty a predvádzajú neuveriteľnú trakciu. Riadenie je ostré a strmé ako v športových autách najvyššieho kalibru. Na každý aj jemný pohyb volantom okamžite reaguje celé auto. Aj vďaka jedinečnému zaveseniu zadných kolies so smerovými zadnými pružinami, ktoré vlastne nahrádzajú funkciu wattovho priamovodu a zabezpečujú úžasnú stabilitu zadnej náprave.

Fiesta ST má športové sedačky ako sa patrí. Ocenil som aj športový volant s hrubším vencom.

V rýchlych tiahlych zákrutách sedí ako predokolkový Focus RS, len v menšom balení. A práve to menšie a krátke balenie mu dáva krajší, agilnejší charakter a robí z neho doslova vreckového pretekára.

Ďalej sú tam adpatívne tlmiče, ktoré na základe vibrácii, frekvencií od povrchu cesty menia svoju charakteristiku. Napríklad keď doletíte na rozbitú cestu , senzory to zachytia a otvoria ventil v tlmiči a auto dostane komfortnejší charakter. Sotva sa z tohto úseku dostanete a opäť mu začnete nakladať v serpentínach, auto znova stuhne. O príkladne spomaľovanie nadupanej malej Fiesty sa starajú brzdy Brembo. A k športovému autu samozrejme patrí aj poriadny zvuk, ktorý je ďalšou jeho silnou stránkou. Už ste počuli trojvalec, ktorý chrapčí a strieľa do výfuku? O novej Fieste ST by som dokázal básniť ešte veľa, ale radšej si ju choďte vyskúšať, alebo si počkajte na moje video. Počas prvej jazdy sa mi od prvej minúty postarala o skvelú náladu a smejem sa ešte aj dnes, keď o nej píšem. Nová generácia je úplne iný kaliber než predchodca.

 

Technické parametre Ford Fiesta ST
motor  1.5 EcoBoost
zdvihový objem valcov [cm3]  1497
výkon [kW/k]  147/200
pri otáčkach [1/min]  6000
krútiaci moment [Nm]  290
pri otáčkach [1/min]  1600 - 4000
prevodovka  6 MT
palivová spotreba kom. [l/100 km]  6,0
pohotovostná hmotnosť [kg] 1262
zrýchlenie 0-100 km/h [s] 6,5
maximálna rýchlosť [km/h]  232