Conti summer19 uspora sk 1140x86
Thumb focus2 Thumb img 8612 Thumb img 8625 Thumb focus3 Thumb img 8631 Thumb img 8635

Ford Focus ST-Line 1,5 EcoBoost: Test na rozlúčku

Vo „výbehovom“ Focuse sme našli výborný podvozok a motor. Teda to, čo auto robí autom. Štítok ST-Line predznamenáva trochu športovej bižutérie.

Ford nedávno zverejnil prvé obrázky úplne nového Focusa, a tak je najvyšší čas, rozlúčiť sa s tým súčasným. Hoci, poznáte modrý ovál. Občas mu trvá aj rok, kým nový model reálne uvedie na trh.

Testovaný Ford Focus ST-Line cieli na šoférov, ktorí netúžia po novinkách a zároveň vedia, že najvernejšie bývajú autá na konci svojej kariéry. Verzia ST-Line prináša štipku korenia v podobe plastových doplnkov na karosérii, anatomických predných sedadiel, čierneho stropu alebo upraveného podvozka. Konštruktéri ľahko pritvrdili tlmiče a skrátili pružiny (-10 mm), a to je všetko. Viac v podstate ani nebolo treba, lebo Focus jazdí výborne. Nehľadajte v ňom hot hatch, ani Gran Turismo, ale na pomery „bežných“ áut je vynikajúci. Šofér cíti v podvozku oporu a zároveň nemá problém, ani keď prejde na menej kvalitnú vozovku. Veľkou oporou pre tlmiče sú 17-palcové kolesá. Napriek tomu, že ST-Line chce vyzerať športovo, Ford zvolil veľmi rozumný rozmer pneumatík 215/50. Pravda, dá sa priplatiť aj za 18-palcové kolesá, ale podľa nás zbytočne.

Na palubnej doske nenájdete žiadny klavírový lak, čo sa nám páči. Dobre vymyslený je aj držiak na nápoje alebo telefón s nastaviteľnou veľkosťou.

 

Ak si odmyslíme základný atmosférický štvorvalec 1,6 Ti-VCT, potom môže pod kapotou verzie ST-Line pracovať ktorýkoľvek z motorov montovaných do Fordu Focus. My sme vyskúšali prepĺňaný benzínový štvorvalec 1,5 Eco- Boost (110 kW/150 k), spojený so šesťstupňovou manuálnou prevodovkou.

Klobúk dole, ako sa technici vysporiadali s prísnymi emisnými normami a zároveň zachovali motoru dostatok výbušnosti. Pocitovo by sme mu hádali aj viac ako stopäťdesiat konských síl (v ponuke je aj výkonnejší variant 134 kW/182 k, ale to nebol prípad testovaného auta).

Tento EcoBoost má dve tváre. Prvotný záťah prichádza už po prekonaní hranice 1600 otáčok a prakticky nie je dôvod točiť ho pri bežnej jazde cez 2500 1/min. Alebo môžete ručičku otáčkomera hnať až k červenému poľu a sila bude gradovať, takmer akoby išlo o atmosférický agregát. Šesťstupňová manuálna prevodovka ctí hlavne nízku spotrebu. Sprevodovanie je skôr dlhšie a medzi jednotlivými stupňami sú pomerne veľké odskoky. Diaľničné tempo 130 km/h znamená približne 2700 otáčok za minútu.

Vďaka viacprvkovej náprave je zadná časť auta pokojná aj na vyslovene rozbitej ceste.

 

Kombinovaná spotreba sa pohybovala tesne pod hranicou sedem litrov na sto kilometrov. Diaľničný výlet z Bratislavy do Zvolena a späť sme zvládli za 7,2 l/100 km. Mestský apetít najčastejšie osciloval okolo osmičky, tu však veľmi záleží na hustote premávky a počte studených štartov.

Máme teda dôvod, tešiť sa na novú generáciu? Ale áno. Pevne veríme, že šoférovi ponúkne lepší výhľad šikmo von. Súčasný Focus má pomerne hrubé a výrazne sklonené predné stĺpiky. Želáme si aj priestorovo trochu lepšie vyriešenú kabínu. Palubná doska by nemusela byť až taká mohutná ako je dnes. Zbytočne oberá posádku o pár centimetrov priestoru v pozdĺžnom smere a šoféra o miesto na pravé koleno. Tých niekoľko centimetrov navyše by určite privítali hlavne pasažieri na zadných sedadlách. A do tretice by sme si priali lepší posed za volantom. Radiaca páka je posunutá dozadu, takže ak zvyknete sedieť skôr vpredu, radenie párnych stupňov nemusí byť úplne pohodlné. Respektíve, vyžaduje zvyk.

Naopak, na multimediálnom systéme už netreba nič zásadne meniť, pretože SYNC 3 funguje veľmi dobre. Má dostatočne prehľadné a - z nášho pohľadu - logické menu. Sťažovať sa nemožno ani na rýchlosť reakcií dotykového displeja.

S dojazdovým rezervným kolesom má kufor objem 316 litrov.

 

Kúpiť, či nekúpiť?

Po šoférskej stránke je Ford Focus výborné auto. Turbomotor 1,5 EcoBoost ponúka skvelý pomer medzi dynamikou a spotrebou. Preto ak dostanete dobrú cenovú ponuku,
„výbehový“ Focus rozhodne stojí za úvahu.

 

Technické parametre
motor  1,5 EcoBoost
zdvihový objem [cm3]  1499
výkon [kW/k]  110/150
pri otáčkach [1/min]  6000
krútiaci moment [Nm] 240
pri otáčkach [1/min]  1600-4000
maximálna rýchlosť [km/h]  210
zrých. z 0 na 100 km/h [s] 8,9
nam. spotreba [l/100 km] 7,3
registračný poplatok [€]  260
batožinový priestor [l]  316-1101
cena modelu od [€]  19 190