Conti france sk 1140x86
Thumb transit custom 3 sport 001 Thumb transit custom interie  r 2 Thumb transit custom interie  r 1 Thumb ford custom 3c Thumb transit custom interie  r 3 Thumb transit custom interie  r 4 Thumb transit custom interie  r 5 Thumb transit custom 1 trend 1 Thumb transit custom 2 limited 003 Thumb transit custom detail Thumb transit custom vstupna   1b

Ford modernizuje úžitkové modely

V priebehu 18 mesiacov Ford plánuje zmodernizovať všetky svoje modelové rady úžitkových vozidiel. Inovačný proces odštartoval Transit Custom, ktorý prichádza so zmenenou „tvárou“, s úplne novým interiérom a vyššou produktívnosťou. Prvé vozidlá sa k zákazníkom dostanú začiatkom roka 2018.

Spomínate si? Transit Custom bol prvý model z úplne nového, rozšíreného produktového radu Transit. Európsky Ford ho uviedol na trh koncom roku 2012 už aj s titulom Van of the Year 2013. Neskôr sa k nemu pripojili modely Transit Courier, Transit Connect a Transit. Významne sa podieľal na tom, že spoločnosť Ford sa v roku 2015 stala európskym lídrom v sektore ľahkých úžitkových vozidiel a túto pozíciu si udržala až doteraz.

Prepracovaná kabína. Hlavné novinky sa týkajú dizajnu, konkrétne čelných partií karosérie a celého interiéru. Predná maska vychádza zo štýlu najnovších osobných automobilov značky Ford. Má vysoko umiestnenú lichobežníkovú mriežku chladiča a dynamické, štíhle reflektory. Najvyšší stupeň výbavy obsahuje LED technológiu na denné svietenie a výkonné xenónové svetlá. Kabínu kompletne vynovili. Prístrojová doska je navrhnutá v duchu aktuálneho ponímania interiérového dizajnu značky Ford (prvýkrát aplikovaného v novej Fieste), ktoré prináša atraktívne, na vodiča orientované usporiadanie. V interiéri si ľahšie udržíte poriadok a prehľad – len v samotnej prístrojovej doske má k dispozícii odkladacie priestory s objemom 25 litrov. Skrinka pred spolujazdcom obsahuje uzavretú dolnú časť, do ktorej možno ukladať závesné fascikle formátu A4 a medzi ďalšie praktické prvky patrí napríklad vyklápací držiak nápojov pod pákou prevodovky. Pri riešení pracoviska vodiča sa nezabudlo na rozmach smartfónov a tabletov.

Mnohí užívatelia ocenia jednoduché pripájanie mobilných zariadení vďaka systému SYNC 3 alebo konzole MyFord Dock. So SYNC 3 budú môcť vodiči v modeli Transit Custom ovládať audio sústavu, navigačný systém a pripojené smartfóny pomocou jednoduchých hlasových povelov. Vo vozidlách, ktoré nie sú vybavené 8-palcovým alebo 4-palcovým displejom, bude konzola MyFord Dock v strede prístrojovej dosky ideálnym miestom na pripevnenie, odloženie alebo dobíjanie smartfónu, MP3 prehrávača či satelitného navigačného systému.

Nová prístrojová doska s výraznými horizontálnymi štylistickými prvkami zdôrazňujúcimi šírku interiéru. Vyššie stupne výbavy obsahujú 8-palcovú farebnú dotykovú obrazovku, komunikačný a zábavný systém Ford SYNC 3 možno ovládať gestami.

Prepravná kapacita nezmenená. Aj pri novom rade Transit Custom sú na výber dve výšky strechy a dva rázvory, resp. objem nákladného priestoru 6,0, 6,8 alebo 8,3 m3. Celková hmotnosť je v rozmedzí od 2,6 do 3,4 t, pričom maximálne užitočne zaťaženie dosahuje až 1450 kg. Z karosárskych vyhotovení je k dispozícii van, kombi alebo dodávka s predĺženou kabínou s 3-miestnou lavicou v 2. rade. Verzia Kombi M1 ponúka v tomto segmente ojedinelé pneumatické odpruženie zadnej nápravy, ktoré garantuje hladkú, stabilnú jazdu a konštantnú výšku podvozka pri širokom rozpätí hmotnosti prevážaného nákladu.

Hospodárne motory. Dvojlitrový EcoBlue TDCi, ktorý bol zaradený do ponuky v roku 2016, si môžete objednať vo výkonových modifikáciách 77 kW (105 k), 96 kW (130 k) a 125 kW (170 k). Podľa údajov výrobcu dosahuje až o 13 % nižšiu spotrebu paliva a o 20 % väčší krútiaci moment v spodnej oblasti otáčok. Omladený Custom ponúka aj nový variant ECOnetic s emisiami CO2 na úrovni 148 g/km a so spotrebou paliva 5,7 l/100 km, čo je o 6 percent menej, než má najúspornejšia verzia súčasného modelu. Toto vyhotovenie sa dá objednať pre vozidlá radu 300 (celková hmotnosť 3,0 tony) s krátkym rázvorom, ktoré sú vybavené špeciálne kalibrovaným 77-kilowattovým (105 k) motorom so systémom Auto-Stop- -Start, pneumatikami s nízkym valivým odporom, inovatívnym systémom regulácie akcelerovania a obmedzovačom rýchlosti s pevne nastaveným limitom 100 km/h. Na opačnej strane ponuky stojí dynamická verzia Sport s výkonom 125 kW (170 k, krútiaci moment 405 Nm), luxusnými prvkami výbavy a so špecifickým lakovaním karosérie.

Moderné technológie a asistenčné systémy. Vylepšenie v tejto oblasti síce zvonka nevidno, ale Ford drží krok s trendom. Nový Transit Custom je napríklad prvý úžitkový automobil, ktorý ponúka inteligentného asistenta rýchlosti. Ide o veľmi užitočný prvok, pretože dokáže automaticky regulovať tempo jazdy v súlade s predpismi – a teda je prevenciou voči potenciálnym vysokým pokutám za prekročenie maximálnej povolenej rýchlosti. Systém používa na monitorovanie dopravných značiek kameru namontovanú na čelnom skle. Vodič ho môže aktivovať pomocou ovládacích prvkov na volante a nastaviť si maximálnu rýchlosť. Keď je povolený rýchlostný limit nižší ako maximálna nastavená rýchlosť, podľa potreby spomalí vozidlo.

K dispozícii je aj šesťstupňová automatická prevodovka SelectShift, pre ktorú sa v minulosti rozhodlo 11 percent zákazníkov modelu Transit Custom.

 

Nový Transit Custom je prvým vozidlom značky Ford v Európe, ktoré má vo výbave aj systém sledovania mŕtveho uhla s funkciou identifikovania blížiacich sa vozidiel pri cúvaní z parkovacieho miesta. Využíva pritom radarové snímače nasmerované dozadu, ktoré sledujú, či do oblasti mŕtveho uhla vošlo vozidlo, prípadne či sa do nej blíži. Objekt v mŕtvom uhle signalizuje výstražná kontrolka v príslušnom vonkajšom spätnom zrkadle. Ak systém zistí, že iné vozidlo sa približuje vyššou rýchlosťou, vydá upozornenie skôr. Snímače najnovšej generácie so zvýšeným dosahom a zdokonalenými vlastnosťami dokážu zaznamenať aj motocykle.

Úplne prepracované a vylepšené je aj vnútorné obloženie dverí. To teraz obsahuje tri veľké schránky a novú, praktickú rukoväť zakomponovanú do ozdobného obloženia.

 

Funkcia detekcie vozidiel alebo bicyklov pri výjazde z parkovacieho miesta využíva rovnaké snímače a aktivuje sa po zaradení spätného chodu. Je to ideálny asistent do dodávkového vozidla, v ktorom má šofér neraz obmedzený výhľad smerom dozadu a do strán. Ak hrozí kolízia, systém vydá zvukové upozornenie, zobrazí hlásenie na prístrojovej doske a rozsvieti výstražnú kontrolku vo vonkajšom spätnom zrkadle. Transit Custom má k dispozícii aj vyspelý prednárazový bezpečnostný systém s detekciou chodcov vybavený najnovšími radarovými, resp. kamerovými technológiami a teraz dokáže zaznamenať aj chodcov v noci po ich osvetlení reflektormi.

Tieto nové funkcie rozširujú komplexný balík technológií, ktoré pre Transit Custom už sú k dispozícii vrátane varovania pri mimovoľnom opustení jazdného pruhu, monitorovania pozornosti vodiča, automatických diaľkových svetiel, spätnej kamery, adaptívneho tempomatu a systému na stabilizovania vozidla pri bočnom nárazovom vetre.

Preklopené operadlo prostredného sedadla poslúži ako stolík. Pribudol držiak na nápoj v konzole páky prevodovky.