20001 banner astra1140x190
Thumb mustang au gr nl 058 Thumb ilustracny detail 2 Thumb ilustracny detail 3 Thumb ilustracny detail Thumb ilustracny detail 5 Thumb ilustracny detail 4 Thumb orange fury 077 Thumb orange fury 072 Thumb orange fury 081 Thumb orange fury 084 Thumb orange fury 091 Thumb orange fury 128 Thumb orange fury 007 Thumb orange fury 129 Thumb orange fury 097

Ford Mustang 5.0 V8 GT: Vylepšený chuligán

Nový Ford Mustang má nabrúsenejší pohľad, vďaka novému športovému výfuku je jedným z najhlučnejších áut na trhu, ale len ak chcete ... A pridáva aj viaceré technické novinky. Okrem iného viac výkonu a skvelé adaptívne tlmiče MagneRide.

Na juhu Francúzska som absolvoval prvé kilometre s novým Mustangom. Označenie „nový“ v prípade faceliftu veľmi nerád používam, lebo znie to ako zapredanie sa marketingu značky, ale v tomto prípade auto prešlo toľkými zmenami, že u koncernových značiek VW by sme také auto v pohode nazvali novým. Ford Mustang pozmenil nielen dizajn, ale doplnil hlavne technické prvky, ktoré opäť o niečo viac tlmia jeho chuligánsku povahu a približujú ho európskej náture Forda.

Už samotný fakt, že Ford si vybral pre prvé jazdy svoje tradičné testovacie úseky v kopcoch nad Azúrovým pobrežím neďaleko Nice naznačil, že technici zapracovali na ovládateľnosti športového mastodonta a chcú sa tým pochváliť. Poďme ale po poriadku. Ford pozorne načúval kritike na 6. generáciu Mustanga a s faceliftom mnohé veci posunul dopredu. V prvom rade dizajn. Mustang konečne dostal denné LED svetlá. Možno si pamätáte, že predchodca svietil hmlovkami v spodnej časti predného nárazníka, čo vyzeralo trochu nedôstojne. Novinka má denné LED v hlavnom tele predného reflektora. Hmlovky sa posunuli vyššie na jednu úroveň so smerovkami a na želanie môže byť teraz kompletná vonkajšia svetelná technika LED-ková. Upravená bola predná časť, ktorá sa teraz viac mračí a snaží sa vyzerať dramatickejšie. Za týmto účelom na prednej kapote nájdete dva žiabre, výduchy, ktoré ale nemajú podľa mňa žiadnu zásadnú funkciu okrem Imidžovej.

V interiéri Ford vylepšil viaceré materiály a pridal aj nové, hodnotnejšie obklady palubnej dosky. Predné športové sedačky Recaro dobre podopierajú telo a  sú aj dostatočne pohodlné na každodenné použitie. Manuálna prevodovka dostala kratšie dráhy radenia a odolnejšiu spojku.

Viac aj menej výkonu a časticové filtre

Keď som už pri prednej kapote, nahliadnime na chvíľu pod ňu, kde sa tiež udialo niekoľko zmien. Vidlicový 5-litrový osemvalec si v rámci modernizácie výkonovo polepšil o 20 kW na 331 kW/ 450 k. Krútiaci moment sa nezmenil, ostal na úrovni 530 Nm. Hoci som s V8 jazdil naposledy minulý rok v lete, mám pocit, že vylepšený vidlicový osemvalec ide vďaka novému priamu aj nepriamemu vstrekovaniu lepšie nielen odspodu, ale aj priebeh jeho výkonu získal ľahkosť. Intenzívnejšie naberá rýchlosť a bezprostrednejšie reaguje na prácu s akcelerátorom. Inak povedané, nemôžete si nevšimnúť, že Mustang je ostrejší. Vnímať to budete pri štarte z miesta, na výjazdoch zo zákrut , ale aj pri predbiehaní.

Nový 12-palcový digitálny prístrojový panel ponúka pre každý jazdný režim iné zobrazenie.

Šesťvalec v Amerike s príchodom faceliftu skončil, preto jedinou alternatívou k V8 je momentálne 2.3-litrový štvorvalec EcoBoost. Ten ale paradoxne výkonovo klesol z 233 kW/317 na 231 kW/ 290 k. Samozrejme kvôli emisiám. Mimochodom, oba agregáty vraj dostali filter pevných častíc a po emisnej stránke sú momentálne v absolútnej pohode. Keď sme sa ale rozprávali so zástupcami značky o budúcnosti Mustanga, tak už teraz je jasné, že ani americká legenda sa nevyhne nejakej forme hybridu.

Oba motory sa štandardne montujú so 6-stupňovou manuálnou prevodovkou, ktorá hlavne v prípade V8 agregátu dostala optimalizovanú a odolnejšiu spojku. Dráhy radenia sú kratšie a pribudla funkcia dorovnávania otáčok pri podraďovaní, tzv. medziplyny, ktoré má ale zatiaľ štandardne len limitovaná verzia Bullit. Štandardný osemvalec dostane túto funkciu až od júna s príchodom modelového roku 2019.

Alternatívou k 6-stupňovej manuálnej prevodovke je novinka - v autách značky Ford prvýkrát použitá nová 10-stupňová automatická prevodovka, ktorá je v porovnaní s predošlým 6-stupňovým automatom posunom o svetelné roky.

Mustang má po facelifte ostrejší a viac zamračený výraz. Celá svetelná technika môže byť teraz LED.

Hlučný „chuligán“

Stále však trvám na tom, že V8 tvorí polovicu charakteru Mustanga, najmä teraz po pridaní poriadneho športového výfuku s aktívnou klapkou, ktorý je ďalšou veľkou novinkou.

Z chuligána sa stal ešte väčší chuligán. Mustang už nehuláka na vodiča len spredu, ale aj zozadu. Teraz je jeho zvuk, alebo hluk absolútne dokonalý a pokiaľ ste na ňom neboli závislí doposiaľ, tak teraz už určite budete. Jeho zvukový prejav je doslova návykový. Upozorňujem ale, že pre slabšie povahy môže byť až priveľmi hlasný. Najmä v nižších tóninách výfuk pri niektorých otáčkach duní tak intenzívne, že vaše bubienky to nemusia zvládať. Našťastie, vďaka elektronicky riadenej klapke si hluk výfuku môžete prispôsobiť . Na výber je niekoľko režimov, z ktorých najzaujímavejšou novinkou je tzv. „dobrý sused“. To znamená, že z domu sa pohýnate a neskoro večer sa vraciate po tichu, aby ste nerušili susedov a nezobudili svoje deti. Tichý štart je možné nastaviť na presný čas, kedy zvyknete štartovať z domu.

Výkon V8 motora narástol na 331 kW/450 k. Jednou z najväčších a najvýraznejších noviniek je športový výfuk s aktívnou klapkou, ktorý riadne pritvrdzuje muziku.

Kvalitnejšie materiály, digitálny prístrojový panel

I interiéri výrobca vymenil obklady palubnej dosky aj niektoré materiály za kvalitnejšie. Namiesto klasických prístrojov je teraz pred vodičom nový 12-palcový digitálny prístrojový panel, ktorý v závislosti od režimu jazdy ponúka viaceré možnosti zobrazenia. Prístrojový panel si môžete aj samostatne personifikovať. Čím športovejší režim si navolíte, tým väčší dôraz získava grafické zobrazenie otáčkomera. Ku klasickým jazdným režimom pribudla jedna novinka - Drag strip. Pokiaľ by ste si chceli s niekým zasúťažiť v šprinte z miesta.

Tlmiče MegneRide oceníte najmä v tempe

Zo šoférskeho hľadiska nadchne niekoľko citeľných zmien. Začal by som riadením, z ktorého teraz ide lepšia spätná väzba. Je tuhšie, priamejšie. Na výber máte niekoľko režimov tuhosti posilňovača, ale v podstate vôbec nechápem na čo ... Pretože komfort zvolí akurát tak žena pri parkovaní v meste. Inak aj ona si bude užívať jeho veľmi dobrú odozvu v režime Sport. Najväčšou zmenou sú úplne nové adaptívne tlmiče MagneRide, ktoré sú plnené olejovým nálevom s magnetickými časticami a v závislosti od toho aké silné magnetické pole na ne pôsobí, viskozita nálevu sa mení a tlmiče buď mäknú alebo tuhnú. Každý jeden tlmič je riadený samostatne a jeho naladenie sa na základe vstupov od senzorov neustále mení. Elektronika vyhodnocuje situáciu 1000 krát za sekundu. Tlmiče nemajú pevné nastavenie pre každý jazdný režim ako to poznáme z vozidiel koncernu VW. V každom jazdnom režime pracujú aktívne a prispôsobujú sa jazdnému štýlu a danej situácii. Preto sme za jazdy v serpentínach zásadne rozdiely medzi jednotlivými režimami necítili. Až v extrémnych situáciách a pri jazde vo veľmi ostrom tempe, kedy aj na nerovnosti aktívne zabraňujú odskakovaniu kolies a príkladne pomáhajú držať stopu. Nové adaptívne tlmiče prinášajú citeľný posun vpred v stabilite karosérie aj ovládateľnosti a pomáhajú obrusovať jeho chuligánsky charakter. Určite odporúčam do nich investovať.

Stále najlacnejší športiak s V8

A viete čo je úplne najlepšie? Ani po dvoch rokoch Ford nemení cenovú politiku Mustanga a stále ostáva najdostupnejším športovým autom s osemvalcom na trhu. Cena samozrejme išla mierne hore, ale ani zďaleka nie o toľko, koľko sme vzhľadom na všetky vylepšenia čakali. Mustang 5.0 V8 GT vás vyjde na 45490 eur. Za verziu s novým 10-stupňovým automatom zaplatíte 48990 eur. Aj vďaka nízkej cene je Mustang už druhý rok najpredávanejším športovým autom na svete. A to mnohých neskutočne štve...

Najbezpečnejší superšport

Šokoval som vám nadpisom tohto odseku, alebo aspoň pritiahol vašu pozornosť? Na záver by som rád trochu zapichol do najcitlivejšej témy týkajúcej sa americkej legendy, a tou je bezpečnosť. Určite ste zachytili, že v nárazových testoch Euro NCAP získal Mustang 6. generácie len dve hviezdičky, z čoho bolo veľké mediálne haló. Málo kto si ale spojil súvislosti, že proti stene ho poslali sotva sa stal najpredávanejším športovým autom an svete (tým nechcem nič naznačiť...) a už vôbec, že dodnes je jediným superšportom, ktorý niekto poslal proti stene. Videli ste niekedy nárazové testy Carrery, nejakého Ferrari, Lamborghini alebo Aston Martina? Ja nie, a aj preto je Mustang pre mňa momentálne najbezpečnejším autom svojej kategórie na trhu. Pretože je jediný, ktorého výsledky poznáme. Mimochodom, vďaka novým asistenčným systém ako sú Emergency braking, stráženie auta v jazdnom pruhu, sledovanie mŕtveho uhla a ďalším si Mustang teraz polepšil o jednu hviezdičku a už má tri. Úprimne, aj tak by ma zaujímalo, koľkí ľudia pripisujú bezpečnosti v prípade Mustanga dôležitosť, pretože podľa mňa, určite malé riziko k jeho chuligánskej povahe jednoducho patrí...

Technické parametre  
motor 2,3 EcoBoost 5,0 V8
zdvihový objem [cm3] 2261 5038
výkon [kW/k] 231/190 331/450
pri otáčkach [1/min] 5400 7000
krútiaci moment [Nm] 440 529
pri otáčkach [1/min] 3000 4600
prevodovka 6MT/10AT 6MT/10AT
palivová spotreba [l/100 km] 9,0/9,2 12,4/12,1
zrýchlenie 0-100 km/h [s] 5,8/5,5 4,6/4,3
maximálna rýchlosť [km/h] 233/233 249/249

Rozmery: dĺžka 4789 mm, šírka 1916 mm, výška 1382 mm, rázvor náprav 2720 mm, objem palivovej nádrže 59 l, objem batožinového priestoru 408 l.