Vw golf 03 2020 1140x190 sportsvan
Thumb 1111f Thumb ford fiesta suv 001 Thumb ford fiesta suv 002 Thumb ford fiesta suv 003 Thumb ford fiesta suv 004 Thumb ford fiesta suv 005 Thumb ford fiesta suv 006 Thumb ford fiesta suv 007 Thumb ford fiesta suv 008 Thumb ford fiesta suv 009 Thumb ford fiesta suv 012 Thumb ford fiesta suv 010 Thumb ford fiesta suv 011 Thumb ford fiesta suv 013 Thumb ford fiesta suv 014

Ford načrtol novú Pumu, športovo ladený crossover uvidíme v lete

Novinka nenahradí EcoSport, ale rozšíri ponuku SUV a crossoverov značky Ford.

Ford Puma bolo pekné malé kupé, postavené na báze Fiesty a vyrábané v rokoch 1997 až 2002. Nový Ford Puma tiež využíva konštrukčný základ z Fiesty, ale karoséria sa podriadila súčasným trendom. Z kupé vznikol päťdverový kompaktný crossover s veľkým batožinovým priestorom.

Ford nám novú Pumu zatiaľ ukázal iba na prvej upútavke. Vidíme na nej oblé základné línie a výrazné predné svetlomety, posadené vysoko, nad úroveň masky chladiča. Kompletné odhalenie novinky je naplánované na leto. Predaj odštartuje do konca tohto roka.

Spočiatku sa zdalo, že Puma nahradí v ponuke modrého oválu model EcoSport. Zástupcovia značky však uviedli, že EcoSport nekončí a Puma bude v hierarchii stáť nad ním, ako športovejšie a atraktívnejšie auto. Dynamické tvary údajne neovplyvnia štedrú priestorovú ponuku v kabíne. Kufor pojme 456 litrov nákladu a zmestia sa doň dva golfové bagy, uložené na výšku.

Pod kapotou nájdeme mild hybridnú technológiu. Prepĺňaný benzínový trojvalec 1,0 EcoBoost doplní štartovací motorgenerátor napájaný vlastnou 48V elektrickou sieťou. Úlohou motorgenerátora bude pomáhať spaľovaciemu motoru pri zrýchľovaní, inokedy rekuperovať pohybovú energiu alebo naštartovať motor v situácii, keď ho vypne systém štart/stop. Ford uvádza výkon trojvalca až 114 kW (155 k).

Novú Pumu budú vyrábať v rumunskej Craiove. V bývalej fabrike značky Oltcit aktuálne vzniká EcoSport, určený pre európsky trh. Rumuni predtým montovali aj malé MPV Ford B-Max.