Hyund kampan tucson 1140x190px
Thumb img 4004 Thumb 1f Thumb 3f Thumb 4f Thumb 5f Thumb 6f Thumb 7f Thumb 8f Thumb 9f Thumb 10f Thumb 11f Thumb img 4004 Thumb img 4006 Thumb img 4005 Thumb img 4009 Thumb img 4010 Thumb img 4013

Ford priviezol do Európy veľké SUV Explorer, predaj odštartuje čoskoro

Na starom kontinente bude dostupný výhradne ako plug-in hybrid.

Explorer je už takmer 20 rokov miláčikom Američanov. Z ich pohľadu ide o stredne veľké SUV, z nášho o veľké. Na dĺžku meria vyše päť metrov a má trojmetrový rázvor náprav. Najnovšia šiesta generácia debutovala začiatkom tohto roka v Detroite a prekvapivo bude dostupná aj v Európe. Na starom kontinente pravdepodobne nahradí dosluhujúci model Edge. Predaj odštartuje v druhej polovici tohto roka.

Na pohľad ide o typického Američana s veľkou maskou chladiča, 20-palcovými kolesami a masívnym zadným previsom. Čierne predné stĺpiky a najmä hrubé stĺpiky za bočnými dverami patria medzi poznávacie znaky modelu Explorer. Kabína sa pýši štedrou priestorovou ponukou vo všetkých smeroch. Veľký Ford má sériovo tri rady sedadiel, na ktorých nájde útočisko sedem pasažierov. Ak dva zadné rady sklopíte, objem batožinového priestoru dosiahne 2274 litrov. Základnú kapacitu kufra nepoznáme. V interiéri je roztrúsených niekoľko odkladacích priestorov so spoločným objemom 123 litrov. Len držiakov na fľaše či poháre je dvanásť.

Palubná doska zaujme zvislým 10,1-palcovým dotykovým displejom, ktorý dostanú iba najlepšie vybavené verzie. Chudobnejšie si vystačia s horizontálne orientovanou osempalcovou obrazovkou. Ďalší displej tvorí digitálny prístrojový panel. Má uhlopriečku 12,3 palca. Na palube nechýba žiadny z asistenčných systémov, na ktoré sme zvyknutí v Európe. Perličkou je audiosystém. Základný obsahuje 12 reproduktorov a dosahuje výkon 800W. Výkonnejší má o dva reproduktory viac a dokopy tisíc wattov.

Ford Explorer bude v Európe dostupný výhradne ako plug-in hybrid. Kombinácia benzínového šesťvalca 3,0 EcoBoost s elektromotorom dáva výkon 331 kW (450 k) a najvyšší krútiaci moment 840 Nm. Tieto parametre na všetky štyri kolesá prenáša 10-stupňová meničová automatická prevodovka, plus bližšie nešpecifikovaný inteligentný pohon 4x4. Aj vďaka nemu veľké SUV potiahne až 2,5-tonový príves.

Lítiovo-iónový akumulátor má kapacitu 13,1 kW a Exploreru umožňuje dojazd čisto na elektrinu až 40 km. Ako dlho trvá nabitie akumulátora z domácej elektrickej siete 230V, výrobca neprezradil. Kombinovaná spotreba benzínu predstavuje veľmi optimistických 3,4 l/100 km. Samozrejme, Ford počíta s tým, že minimálne 40 km prejdete iba na elektrinu.