Hyundai 06 1 2019 1140x190
Thumb 6f Thumb 2f Thumb 1f Thumb 3f Thumb 4f Thumb 5f Thumb 5f Thumb 7f Thumb 8f Thumb 9f Thumb 10f Thumb 11f Thumb 12f Thumb 13f Thumb 14f Thumb 15f Thumb 16f Thumb 17f Thumb 18f

Ford Puma už nie je kupé, ale pekný malý crossover

Novinka sa v ponuke modrého oválu zaradí medzi EcoSport a Kugu. Pod kapotou nájdeme výhradne benzínový trojvalec 1,0 EcoBoost, ktorý roztáča predné kolesá.

Móda sa mení, ale názov zostáva. Zatiaľ čo v deväťdesiatych rokoch minulého storočia mal Ford Puma podobu malého kupé, dnes je z neho crossover. Čo obe autá spája, je technický základ vychádzajúci z Fiesty a snaha ponúknuť šoférovi zážitky za volantom.

Je dôležité uviesť, že Puma nenahradí v ponuke modrého oválu EcoSport. Menší a jednoduchší crossover zostáva v ponuke, pričom obe autá budú vznikať v modernizovanom závode Ford Craiova v Rumunsku. Áno, ide o fabriku, v ktorej kedysi vyrábali slávne Oltcity.

Tvary novinky sú vskutku zaujímavé. Dizajnéri stavili na oblé línie, veľkú masku chladiča a vysoko posadené predné svetlomety. Línia bočných okien sa smerom dozadu postupne zužuje. Vzadu vidíme masívny spojler, koncové svetlá so zaujímavou grafikou a pekne do nárazníka zakomponovanú koncovku výfuku (funkčnú).

Samozrejme, na prvých obrázkoch pózuje to najlepšie, teda športovo ladená verzia ST Line, postavená na 19-palcových kolesách. Na luxus orientovaná výbava Titanium dostane osemnástky, niekoľko chrómovaných ozdôb a spodné časti nárazníkov lakované kontrastnou šedou metalízou. 

Zástupcovia značky uviedli, že práve dizajnom Pumy budú inšpirované ďalšie nové modely Ford.

Konštruktéri sa z technického základu Fiesty snažili vyťažiť maximum, preto jej platformu poriadne natiahli. Puma má o 90 milimetrov dlhší rázvor náprav ako Fiesta (2583 mm) a o 70 mm širšie rozchody. Dĺžkou 4186 mm, šírkou 1805 mm a výškou 1537 mm je to typický malý crossover. Ford avizuje štedrý priestor pre nohy zadných pasažierov a doslova obrovský kufor. V základnom usporiadaní sa doň zmestí až 456 litrov nákladu. Ak siahnete po mild hybridnej verzii, jej akumulátor vám z batožinového priestoru uberie 54 l.

Zaujímavosťou je takzvaný MegaBox. Ide o špeciálnu plastovú vaničku pod podlahou kufra s objemom 80 litrov (763 x 752 x 305 mm), určenú na odloženie špinavých topánok, oblečenia alebo menšieho športového náradia. Na dne MegaBoxu je dokonca vypúšťacia zátka, aby voda napríklad z dáždnika mohla odtiecť pod auto. Dvojité dno kufra má odolnú štruktúru, podobnú včeliemu plástu, vďaka čomu je veľmi pevné (tento detail poznáme už z EcoSportu).

Palubná doska je na prvý pohľad indentická s Fiestou. Má však vyššiu stavbu a väčšiu odkladaciu schránku pred spolujazdcom. Najväčší rozdiel predstavuje digitálny prístrojový panel s 12,3 palcovým displejom a šiestimi možnosťami zobrazenia. Predné sedadlá obsahujú masážnu funkciu i vymeniteľné čalúnenie – podobné, aké mal kedysi Renault Captur. Zákazník môže meniť nielen farby, ale aj materiály (látka, umelá koža).

Pod kapotou Fordu Puma nájdeme výhradne prepĺňaný litrový trojvalec EcoBoost. K dispozícii však budú tri výkonové verzie. Najslabšia – 70 kW (95 k) – sa zaobíde bez elektrickej pomoci. V prostrednej – 92 kW (125 k) si za mild hybridnú technológiu môžete priplatiť. Najsilnejší variant 114 kW (155 k) má elektrickú pomoc štandardne.

O čo konkrétne ide? Klasický alternátor nahradil elektrický motorgenerátor, ktorý je ku kľukovému hriadeľu trojvalca pripojený remeňom. Motorgenerátor má vlastnú 48V elektrickú sieť a malý akumulátor, uložený v kufri. Úlohou motorgenerátora je pomôcť spaľovaciemu motoru pri akcelerácii (pridá až 50 Nm), inokedy rekuperovať pohybovú energiu. Poslúži aj ako štartér, ak trojvalec vypol systém štart/stop.

Čo Pume zatiaľ chýba, je automatická prevodovka. Všetky verzie litrového trojvalca EcoBoost sú totiž spriahnuté so šesťstupňovým manuálom. V máji budúceho roka ponuku rozšíri sedemstupňová dvojspojková prevodovka, ktorú budú za príplatok dodávať k 92 kW verzii. Na budúci rok pribudne aj turbodiesel 1,5 EcoBlue (88 kW/120 k). S pohonom 4x4 sa – na rozdiel od EcoSportu – neráta.

Výroba Pumy v rumunskej Craiove odštartuje na jeseň tohto roka.