Hyundai santa fe 2018 november 1040x190
Advertisement

Francúzi kúpili mačku vo vreci. Časť peňazí za Opel chcú späť

Automobilka Opel už niekoľko mesiacov patrí do francúzskej skupiny Groupe PSA. Francúzi za ňu americkému koncernu General Motors zaplatili 22 milárd eur, ale teraz chcú časť peňazí späť. Informovala o tom agentúra Reuters.

Šéf skupiny PSA Carlos Travares uviedol, že Opel nie je v takej dobrej kondícii, ako tvrdili zástupcovia General Motors pred uzavretím obchodu.

Problém sa týka vysokej produkcie emisií oxidu uhličitého (CO2). Motory Opel sú príliš špinavé a ich vývoj nepokročil tak, ako to prezentoval General Motors. Opel preto musí presedlať na francúzsku techniku skôr než sa očakávalo. V opačnom prípade mu hrozia vysoké pokuty od Európskej komisie za nadprodukciu CO2.

Každý výrobca automobilov vytvára takzvané flotilové emisie. Ide o priemer zo všetkých modelov danej značky, ponúkaných na trhoch Európskej únie. Pokuta za jeden gram CO2 nad povolený limit flotilových emisií sa od roku 2019 zvýši na 95 eur. Automobilka ho musí zaplatiť za každý jeden automobil zaregistrovaný v ktorejkoľvek z krajín EÚ.

Úrady chcú flotilové emisie CO2 do roku 2030 postupne znížiť zo súčasných 130 g/km na 95 g. Tým pádom prinútia automobilky, zaradiť do ponuky viac elektromobilov a plug-in hybridov. Elektrifikované autá podľa súčasnej metodiky merania produkujú nulové alebo rádovo nižšie emisie než klasické benzínové či naftové verzie.  

Flotilový priemer značky Opel mal vylepšiť elektromobil Ampera-e, ktorý vyvinul General Motors. Lenže Američania si technológiu elektrického vozidla nechali pre seba. Ak Opel chce mať Amperu vo svojom portfóliu, každý jeden kus najprv musí kúpiť od General Motors a až následne ho môže predať zákazníkovi, čo je finančne nevýhodné. Opel by na jednej Ampere prerobil desaťtisíc eur, píše taliansky magazín Quattroruote.

Podľa agentúry Reuters už skupina PSA oznámila, že od General Motors bude požadovať časť peňazí za Opel späť. Malo by ísť o čiastku vo výške 600 až 800 miliónov eur. Flotilové emisie Opel údajne prekračujú povolené limity o desať gramov, pričom pred predajom sa hovorilo o nadprodukcii len 3,7 gramu.