Peugeot 06 2019 promo 1140x190
Thumb 41c Thumb 42c Thumb 43c Thumb 44c Thumb 45c Thumb 46c Thumb 47c Thumb 48c Thumb 49c Thumb 50c Thumb 51c Thumb 52c Thumb 53c Thumb 54c Thumb 55c Thumb 56c Thumb 57c Thumb 58c Thumb 59c Thumb 60c Thumb 61c Thumb 63c Thumb 64c Thumb 65c Thumb 66c Thumb 67c Thumb 69c Thumb 70c

Francúzsky DS7 Crossback si trúfa na prémiové SUV z Nemecka

Prvý samostatný model značky DS prináša krásny dizajn a množstvo technických inovácií, ktoré časom dostanú aj Citroëny a Peugeoty.

DS patrí medzi najmladšie automobilové značky v Európe. Založil ju francúzsky koncern Groupe PSA, aby ňou konkuroval prémiovým automobilkám, najmä Alfa Romeo, Audi, BMW a Mercedes-Benz.

Po vlažnejšom začiatku, keď logo DS nosili autá vyvinuté ešte pod taktovkou Citroënu, prichádza prvé ozajstné DS. Volá sa DS7 Crossback a ide o športovo-úžitkové vozidlo, hoci zatiaľ iba s pohonom predných kolies. Štvorkolka doplní ponuku v roku 2019 spolu s plug-in hybridnou verziou.

Vzhľadom na dĺžku 4570 milimetrov, DS7 Crossback stojí presne medzi kompaktnými a stredne veľkými SUVčkami. Francúzske médiá tvrdia, že priestorom a výbavou má bližšie k Audi Q5, BMW X3 či k Mercedesu GLC. Cenou ich však podlezie a konkurovať bude skôr Audi Q3, BMW X1 a Mercedesu GLA.

"Dizajn je rafinovaný a luxusný ako Paríž," hovoria o DS7 Crossback jeho autori. Zaujímavé sú najmä predné plne diódové svetlomety s funkciou natáčania a šiestimi rôznymi svetelnými režimami. Interiér má byť oázou luxusu, v ktorom sú aj stropné madlá čalúnené kožou.

Na palubnej doske zaujmú dva 12-palcové displeje. Jeden slúži ako prístrojový panel, druhý - dotykový - zabezpečuje ovládanie väčšiny funkcií. Pekným detailom sú hodinky B.R.M R180 na stredovej konzole.

Francúzi avizujú použitie iba najkvalitnejších materiálov a dokonalé vypracovanie aj tých najmenších detailov. Zákazník si bude môcť vybrať z piatich variácií kabíny, líšiacich sa hlavne farbou a typom čalúnenia. Vnútorná šírka je podľa výrobcu dostatočná, aby sa dozadu zmestili traja pasažieri. Batožinový priestor v základnom usporiadaní pojme 555 litrov.

Na jednej strane je ligotavý zovňajšok, na druhej technológie. Aj tých však DS7 Crossback prináša neúrekom. Napríklad adaptívne tlmiče, ktoré spolupracujú s kamerou "čítajúcou" povrch vozovky. Charakteristika jednotlivých tlmičov sa mení rádovo v milisekundách. Mimochodom, novinka stojí na modulárnej platforme EMP2, akú využívajú rôzne modely Citroën a Peugeot. Avšak iba DS7 Crossback má vzadu viacprvkovú nápravu, odvodenú od Peugeotu 508.

Medzi nové funkcie môžeme zarátať DS Connected Pilot, čo je vlastne adaptívny tempomat skombinovaný s udržiavaním auta v jazdnom pruhu. Vozidlo sa po diaľnici dokáže pohybovať v podstate plne autonómne, a to v rozsahu 0 až 180 km/h. DS Park Pilot auto sám zaparkuje a DS Night Vision využíva infra červenú kameru, aby v noci upozornil šoféra na "neviditeľných" chodcov alebo zver. Vrcholom techniky bude už spomínaný plug-in hybridný pohon, využívajúci prepĺňaný benzínový štvorvalec 1,6 THP a dva elektromotory. Dojazd čisto na elektrinu dosiahne 60 kilometrov a celkový výkon sústavy 221 kW (300 k).

Do roku 2019 si musíme vystačiť s klasickými spaľovacími motormi. Trojvalec 1,2 PureTech (96 kW/130 k) je určený najmä tým, ktorí budú nové SUV používať v meste. Väčšie stádo benzínových koní prináša prepracovaný štvorvalec 1,6 THP, naladený na výkon 132 kW (180 k) a 165 kW (225 k).

Naftu spaľuje úplne nový turbodiesel 1,5 HDi (96 kW/130 k), ktorý sa postupne rozšíri do väčšiny áut koncernu Groupe PSA. Vrcholom je dvojliter BlueHDi (132 kW/180 k).

Kým trojvalec dostane iba šesťstupňovú manuálnu prevodovku, pre štvorvalce je určený aj nový osemstupňový automat s hydrodynamickým meničom. Poháňané sú predné kolesá, pričom v ľahšom teréne by mala pomôcť vylepšená trakčná kontrola Grip Control.

DS7 Crossback budú vyrábať vo Francúzsku. Produkcia odštartuje na jeseň a v predaji sa novinka objaví začiatkom budúceho roka.