Peugeot 7 dni predlzujeme 1200x90
Thumb fuji1094 Thumb 477262 Thumb 477268 Thumb 477264 Thumb 477276 Thumb 477278 Thumb 477279 Thumb dscn1981 Thumb dscn1982 Thumb goodyear1 Thumb goodyear2 Thumb goodyear3

Goodyear pre štvorkolky a SUV

Popredný svetový výrobca pneumatík úzko spolupracuje s firmou Jaguar Land Rover. Výsledkom je rozhodnutie britskej automobilky v originálnej výbave nových športovo-úžitkových vozidiel Jaguar F-Pace, Land Rover Discovery a Range Rover Velar použiť plášte Goodyear.

Budú to modely  Eagle F1 Asymmetric SUV AT so špeciálnym označením JLR potvrdzujúcim skutočnosť, že sa jedná o prvovýbavu. Pneumatiky rozmerov 255/60R18 112W XL, 255/55R19 111W XL a 255/50R20 109W XL spĺňajú špecifické požiadavky automobilky na nízky valivý odpor, hmotnosť a dobré výkony aj v teréne. Pre nový Land Rover Discovery homologovali ako originálnu výbavu plášte Eagle F1 Asymmetric AT veľkostí 255/60R19 113W XL AT, 255/55R20 110W XL AT a 275/45R21 110W XL.

Absolútnou novinkou medzi pneumatikami pre terénne a športovo-úžitkové vozidlá je Goodyear Wrangler All-Terrain (AT) Adventure. Malej skupine novinárov ju predstavili na špeciálnom podujatí spojenom so skúšobnými jazdami. Vďaka úzkej spolupráci s britskou automobilkou ich organizovali v skúšobnom a výcvikovom stredisku Land Rover v Nemecku. Obuté v nich boli najnovšie modely tejto značky.

Špecialitou pneumatiky Goodyear Wrangler All-Terrain (AT) Adventure je vrstva kevlaru, ktorá ju robí mimoriadne odolnou. Je to mnohostranný plášť, ktorý sa hodí na jazdu po teréne aj po ceste. Vyniká tiež výrazne dlhšou životnosťou než majú bežné off-roadové pneumatiky.

Športovo-úžitkové vozidlá sú v celej Európe čoraz obľúbenejšie a ich produkcia od roku 2012 prudko rastie. Vlani už na ne pripadlo 15,14 mil novo registrovaných áut, čo bolo o 6,5% viacej než rok predtým a tvorili na našom kontinente najväčší segment. Inými slovami každé štvrté predané auto bolo SUV. Pneumatiky Wrangler All-Terrain Adventue vychádzajú v ústrety požiadavkám vodičov takýchto vozidiel, ktorí chcú jazdiť svojimi autami po cestách aj mimo nich a ponúkajú im výrazne lepšie vlastnosti v teréne než bežné plášte pre SUV.

Modelom All-Terrain Adventure pokračuje Goodyear v dlhoročnej tradícii viacnásobne oceňovanej série pneumatík Wrangler, ktoré používajú terénne vozidlá už desiatky rokov. Tieto robustné a pevné autoplášte sa vyznačujú spoľahlivým záberom, ktorý zlepšuje  ovládateľnosť vozidiel.

Plášť je mimoriadne robustný najmä vďaka nezvyčajne pevnej vrstve tkaniny z vláken kevlaru. Nachádza sa v jeho vrchnej vrstve, spevňuje behúň a poskytuje silnú a spoľahlivú ochranu pred defektom a poškodením. Na vysokom stupni ochrany sa podieľa aj technológia Durawall, ktorá zvyšuje odolnosť voči defektom a prerazeniu bočníc. Hrany behúňa plášťov Wrangler All-Terrain Adventure podporujú prenos síl medzi pneumatikou a vozovkou a tým  zvyšujú priľnavosť potrebnú k spoľahlivému ovládaniu a brzdnému výkonu.

Konštruktéri Goodyear vylepšili dezén behúňa s úmyslom rovnomernejšie rozložiť tlak v jazdnej stope. Dôsledkom je vynikajúci kilometrový výkon a skvelé jazdné vlastnosti na ceste. Výsledky testov nemeckej skúšobne Dekra potvrdili, že plášte Wrangler All-Terrain majú v priemere o 37% väčší kilometrový výkon než ostatné testované pneumatiky.

Nová pneumatika Wrangler All-Terrain Adventure už stihla zvíťaziť v porovnávacom teste univerzálnych autoplášťov časopisu DriveOut. Zo všetkých 7 skúšaných pneumatík sa nové cestné/terénne plášte veľkosti 265/65 R17 umiestnili na prvom mieste s celkovým výsledkom 97,46%. Dokumentovali tak neustále inovácie značky a jej dlhoročné skúsenosti v segmente 4x4.

Pri brzdnej skúške na asfaltovej ceste redaktori DriveOut Magazine uskutočnil tri náhle spomalenia z rýchlosti 100 km/h. Wrangler All-Terrain Adventure v nich preukázala vôbec najlepšie brzdné vlastnosti a dosiahla priemernú brzdnú dráhu 35,8 m.

DriveOut Magazine skúšal vlastnosti pneumatík aj pri brzdní na poľnej ceste. Vozidlá pri nich museli trikrát prudko zastaviť z rýchlosti 70 km/h. Plášte Wrangler All-Terrain Adventure sa v tomto teste podelili o prvenstvo s jedným z konkurentov .

Skúška odolnosti bočníc pneumatík voči prerazeniu patrí v kategórii 4x4 za jednu z najdôležitejších, pretože sa v nej skúma aký odpor dokáže autoplášť klásť ostrému predmetu vrazenému do ramennej časti bočnice. Pneumatiky Wrangler All-Terrain Adventure si aj v tomto teste počínali veľmi dobre a obsadili druhé miesto.

Autoplášte Wrangler All-Terrain Adventure sú na trhu v 27 veľkostiach a používať ich môžu aj také terénne legendy ako Land Rover Defender, Jeep Wrangler, Mercedes-Benz G-triedy, Toyota Hilux alebo Land Cruiser, Range Rover alebo Volkswwgen Amarok.