Hyundai 06 2019 leaderboard
Thumb goodyear eagkef1asymmetric Thumb goodyear eaglef1asymmetricsuvall terrain Thumb goodyear eagle f1 asymmetric 5 front Thumb goodyear eagle f1 asymetric 5

Goodyear uvádza novú generáciu univerzálnych plášťov

Je to nástupca obľúbených a vysoko hodnotených modelov Eagle F1 Asymmetric 3, ktoré tvoria prvovýbavu prémiového modelu Jaguar E-Pace.

Na kolesá najmenšieho SUV britskej značky montujú jej cestné aj terénne verzie. Najnovší model Asymmetric 5 obsahuje ďalšie špičkové technológie, ktoré opäť zlepšujú jeho brzdenie na mokrej a ovládateľnosť na suchej vozovke bez toho, že by pritom kleslo pohodlie alebo sa zvýšila hlučnosť. Vylepšené vlastnosti sú dôsledkom vlastného vývoja vysoko ušľachtilej zmesi, ktorá umožňuje novým plášťom ďalej zlepšiť ich správanie sa za mokra bez zníženia odolnosti alebo zhoršenia ovládateľnosti za sucha. Eagle F1 Asymmetric 5 je konštruovaná tak, aby sa pri brzdení jej styková plocha s vozovkou zväčšila. Vďaka tomu sa jej brzdná dráha v porovnaní s predchodkyňou skrátila o 4%.  

V úsilí o ďalšie zvýšenie výkonnosti pneumatík sa Goodyear zameral aj na obmedzenie ohybu a prenosu priečnych síl v oblasti behúňa. Výsledná precízna reakcia v zákrutách, lepšia trakcia a ničím nerušená akcelerácia pomohli zlepšiť ovládateľnosť vozidla na suchom povrchu. Súčasne to posilnilo aj spätnú väzbu pri riadení: výsledkom je lepší kontakt medzi vodičom a vozidlom a príjemný zážitok zo sebavedomej jazdy.

Prvých 51 rozmerov novej pneumatiky už Goodyear uviedol na trh, ďalších 10 príde do konca roka. Výrobca ponúkne plášte priemeru 17 "až 22", šírky 205 až 315 mm s bočným profilom 50 až 25 s predpokladaným určením pre autá rozličných segmentov od VW Golf cez luxusnejšie limuzíny typu Mercedes C-triedy alebo Trojkové BMW až po štandardné verzie Porsche 911.

Vďaka novým pneumatikám chce Goodyear ťažiť zo silného medziročného nárastu o 8,3% v segmente vysoko výkonných pneumatík priemeru 17” a väčším, ktoré už teraz tvoria 22% celkového odbytu letných pneumatík. Navyše by sa mal predaj vozidiel vyšších tried podľa prognóz do roku 2023 zvýšiť zo 17,5 na 18,2%. Eagle F1 Asymmetric 5 majú dobré vyhliadky uplatnenia na trhu aj vďaka rastúcemu dopytu po pneumatikách UHP v severovýchodnej a juhovýchodnej Európe: od roku 2012 v týchto regiónoch vzrástol o 18 resp. 25%.