Peugeot novy508sw ppc adform 4 970x250
Thumb rome 1147 edit Thumb rome 1547 Thumb rome 1906 Thumb rome 1929 edit

Honda Civic 1,6 i-DTEC: Nafta sa vracia

Kompletne prepracovaný turbodiesel má na pomery naftových agregátov jemný, až lahodný prejav. Zmysel nám však dáva iba vtedy, ak má Civic pravidelne hltať veľké porcie kilometrov.

Hoci budúcu generáciu Hondy CR-V už s naftovým motorom nekúpite a alternatívou k nemu bude hybrid, kompaktný Civic sa diesla nevzdáva. V závese za benzínovými verziami prichádza vznetová jedna-šestka i-DTEC. Hatchback ju dostane v marci, naftový Civic sedan bude meškať a dočkáme sa ho až začiatkom leta, presnejšie v júni.

Základné parametre zostali rovnaké: výkon 88 kW (120 k) pri 4000 otáčkach za minútu a najvyšší krútiaci moment 300 Nm vrcholí pri 2000 1/min. Ako nám povedal konštruktér Kota Ikeuči, motor museli kompletne prepracovať, s ohľadom na prísnejšie emisné limity a užívateľskú prívetivosť.

Celohliníková základná konštrukcia zostala zachovaná. V bloku pribudli rebrá, ktoré dodatočne zlepšili jeho tuhosť a prispeli k nižším vibráciám i príjemnejšiemu zvukovému prejavu motora. Naopak, hlave valcov vďaka pevnému bloku stačí menšie vystuženie. Hliníkové steny sú tenšie a hlava ako taká je ľahšia o 280 gramov. Zaujímavosťou sú piesty, ktoré doteraz tiež boli odlievané z hliníka. Kota Ikeuči hovorí, že na prvý pohľad urobili krok späť, pretože piesty prepracovanej jedna-šestky i-DTEC sú oceľové. Avšak kovaná oceľ umožňuje rýchlejší prenos tepla do bloku motora a presne o to konštruktérom išlo. Kľukový hriadeľ je po novom „štíhlejší“ a ľahší. Ikeuči dodáva, že si mohli dovoliť vyrobiť hlavu a kľukový hriadeľ subtílnejšie. Jednotlivé komponenty motora sú totiž menej namáhané. Technológia „super jemného honovania“ dovolila znížiť straty spôsobené trením a vo valcoch klesol maximálny spaľovací tlak z 15,8 na 14,5 MPa. Úpravám sa samozrejme nevyhlo ani turbodúchadlo, ktoré by malo reagovať rýchlejšie na pokyny šoféra. Prepracovaný systém priameho vstrekovania využíva solenoidové vstrekovače. Jemnejšie rozprášenie nafty a jej lepšie premiešanie so vzduchom má priniesť nielen nižšiu spotrebu, ale hlavne efektívnejšie spaľovanie. Pridaním sekundárneho vstreku paliva pri nízkych rýchlostiach, vzrastá teplota výfukových plynov čo umožňuje rýchlejšiu aktiváciu zásobníkového LNT katalyzátora. Japonci použili LNT katalyzátor namiesto obvyklého systému selektívnej katalytickej redukcie. Toto riešenie je technicky jednoduchšie, lacnejšie a odpadáva nutnosť pravidelne do auta dolievať vodný roztok močoviny AdBlue. Zásobníkový katalyzátor sa však pravidelne automaticky regenereruje, na čo potrebuje naftu.

Slovenský importér krátko pred uzávierkou zverejnil ceny naftových verzií. Civic hatchback 1,6 i-DTEC v základnej výbave S stojí 18 490 eur.

 

Hoci Kota Ikeuči priznal, že preferuje skôr benzínové motory, o naftovej novinke by vraj dokázal hovoriť celé hodiny. Dôležitejšia ako teória, je však prax. Turbodiesel 1,6 i-DTEC je pod kapotou Hondy Civic hatchback mimoriadne tichý. Nedá sa povedať, že by bol dobre odhlučnený, motor je totiž mimoriadne tichý sám o sebe. Zároveň si zachoval veľmi jemný - „mäkký“ - chod, aký sme poznali z jeho predchodcu. Záťah je veľmi plynulý, približne od 1500 otáčok. Áno, kým sa ručička otáčkomera nedotkne hranice 2000/min, motor reaguje na pokyny plynovým pedálom s jemným oneskorením. Skrátka cítiť, že plniaci tlak turba ešte nie je ideálny. Vzápätí však motor razantne zaberie a dostatok síl má až do štyroch tisíc otáčok. Šesťstupňová manuálna prevodovka bude spočiatku jedinou možnosťou pre diesel. Upravené prevodové pomery sme špeciálne nepostrehli, pri 130 km/h na šestku motor točí 2200 1/min. Výborná je však samotná kulisa a hladkosť, s akou sa radiaca páka pohybuje. V lete tohto roka ponuku doplní deväťstupňová meničová automatická prevodovka.

Za automat si treba priplatiť 2100 eur. Ceny sedanu budú oznámené neskôr.

 

Úpravy naftovej jedna-šestky sa diali s ohľadom na novú metodiku merania spotreby a emisií, ktorá má bližšie k používaniu auta v bežnej premávke. Napriek tomu je hodnota priemernej spotreby zverejnená ešte podľa starého „laboratórneho“ spôsobu merania. Výrobcom udávaný priemer 3,5 l/100 km sa nám dosiahnuť nepodarilo. Pravda, v rannej špičke v uliciach Ríma a pri následnom nakrúcaní videa to ani nebolo možné. Jazdili sme za rovných šesť litrov na sto kilometrov, ale spotrebe ako takej sa podrobnejšie budeme venovať až v domácom teste.

Po skúsenosti s benzínovými motormi - zvlášť s jedna-päťkou VTEC Turbo - by sme si diesel do rodinného Civica asi nevybrali. Na druhej strane, ak má auto slúžiť ako hltač veľkých porcií kilometrov na služobných cestách, potom nafta dáva zmysel.

 

Technické parametre Honda Civic 1,6 i-DTEC
motor  1,6 i-DTEC
zdvihový objem [cm3]  1597
výkon [kW/k]  88/120
pri otáčkach [1/min]  4000
krútiaci moment [Nm]  300
pri otáčkach [1/min]  2000
maximálna rýchlosť [km/h]  201
zrýchlenie z 0 na 100 km/h [s]  9,8
udávaná spotreba [l/100 km]  3,5
pohotovostná hmotnosť [kg]  1287-1301
batožinový priestor [l]  414-1245