Conti summer19 uspora sk 1140x86
Thumb 3594 anp3892 Thumb 3559 anp3708 Thumb 3566 anp3742 Thumb 3572 anp3764 Thumb 3591 anp3864 Thumb 3586 anp3828 Thumb 3583 anp3811 Thumb 3600 anp4151 Thumb 3595 anp3907 Thumb 3601 anp4263 Thumb 3628 honda clarity fuel cell 26

Honda Clarity FC: Jazda blízkej budúcnosti

Vyskúšali sme druhú generáciu vodíkovej Hondy Clarity FC.

Využitie vodíka, ako paliva má takmer rovnako dlhú históriu ako benzín. Jedovatý svietiplyn, ktorý napájal pouličné v Bratislave už v roku 1856, obsahoval približne polovicu vodíka. Približne v tom istom čase sa začala vo svete ťažba ropy a benzín, ktorý vznikal ako bočný produkt pri výrobe petroleja ľudia pomaly prestávali vylievať a uvažovali o ňom ako o palive do motorov s vnútorným spaľovaním. Svietiplyn, ako palivo v autách sa využíval najmä počas vojny, keď bola núdza o benzín. Najznámejší postup, ako získať vodík, je rozložiť vodu pomocou elektrickej energie.

Dynamické tvary sú pre Hondu typické, vzadu je miesto pre 334 litrov batožín.

Wiliam Robert Grove v roku 1839 však ukázal, že existuje aj opačný postup, v palivovom článku sa chemická energia premieňa na elektrickú. V tých časoch sa to zdalo dobré iba na pobavenie, dnes vieme, že to je výborný postup, ako sa dá elektrická energia skladovať a použiť neskôr. Napríklad v aute. Vyzerá to tak, že autám s palivovými článkami patrí budúcnosť, hoci energetici sa búria. Chcú totiž predávať elektrickú energiu na nabíjanie áut v noci, keď je jej relatívne nadbytok. Dnes sa zatiaľ vodík vyrába najmä zo zemného plynu, ropy a uhlia, Perspektívna je však výroba vodíka elektrolýzou pomocou slnečnej energie. Pomerne malé zariadenie je schopné vyrobiť asi 5 kilogramov vodíka za deň, čo by pokrylo nároky asi troch či štyroch rodín na mobilitu. A skutočne bez emisií, z výfuku auta s palivovými článkami ide iba para.

Honda Clarity druhej generácie je sedan  s prepracovanou aerodynamikou.

Intenzívny vývoj palivových článkov pre potreby dopravy sa začal približne v osemdesiatych rokoch minulého storočia. Automobilka Honda postavila prvý prototyp auta s FC (fuel cell) V0 v roku 1998. Išlo skôr o pojazdné laboratórium. Vo veľkom vane bolo miesto iba pre vodiča. V roku 2003 bolo osobné auto Honda FCX homologované a od roku 2005 sa dalo v USA komerčne využívať. Prvá generácia rodinného sedanu Honda FCX Clarity sa začala predávať v Japonsku a USA v roku 2008. Jazdili sme na druhej generácii s označením Honda Clarity Fuel Cell. Ide o priestranný päťmiestny rodinný sedan s dĺžkou 4915 milimetrov a rázvorom 1750 milimetrov, ktorý má 334 litrový batožinový priestor. Pohonná jednotka má kompaktné rozmery, palivové články, prevodovka i jednotka ovládania batérie sa zmestili pod prednú kapotu. Celok nie je väčší, ako vidlicový šesťvalec. Palivové články sa podarilo oproti minulej generácii zmenšiť o tretinu.

Ovládacie prvky sa nelíšia od bežného auta s automatickou prevodovkou. Z displeja má vodič prehľad o toku energie a dojazde.

Dominantnou zmenou je dvojnásobný tlak, ktorý stúpol z 35 MPa na 70 MPa. V starých jednotkách je to 690 atmosfér. Dve nádrže na vodík, väčšia s objemom 117 litrov v pod batožinovým priestorom a menšia pod zadnými sedadlami s objemom 24 litrov, dokážu uskladniť spolu 5 kilogramov vodíka. Dojazd podľa normy NEDC je až 650 kilometrov. Pod prednými sedadlami je lítium-iónová batéria. Elektrický motor má maximálne otáčky 13 000 za minútu. Ponúka výkon 176 koní a maximálny krútiaci moment 300 Nm. Maximálna rýchlosť je 165 km/h. Jazdili sme v okolí Viedne, v hlavnom meste Rakúska sú totiž už dve čerpacie stanice, kde sa popri benzíne a nafte dá natankovať aj vodík. Kilogram vodíka stojí 9 eur.

Päťmetrový sedan je prvým autom s palivovými článkami, ktoré má miesto pre päť cestujúcich.

Regulácia pohonu sa deje nezávisle od vôle vodiča, pri akcelerácii motor čerpá energiu z palivových článkov i z batérie, pri konštantnej rýchlosti iba z článkov. Pri spomaľovaní a brzdení sa batéria dobíja premieňaním kinetickej energie, pri voľnobehu sa batéria dobíja z palivových článkov. Jazda je takmer nehlučná, veľký krútiaci moment je stále k dispozícii, stačí pridať plyn. Pozitívne prekvapili aj jazdné vlastnosti. Karoséria je naozaj pevná a podvozok znesie aj športovejšiu jazdu, ako napokon v každej Honde. Na liter vodíka sme prešli približne 80 kilometrov, tankovanie netrvalo dlhšie, ako keby sme čerpali benzín.

Tankovanie vodíka je pomerne jednoduché.