Conti france sk 1140x86
Thumb cr v bok 17 Thumb cr v budik 11 Thumb cr v detail 16 Thumb cr v koleso 37 Thumb cr v kufor 17 Thumb cr v predobokl 03 Thumb cr v predobokr 24 Thumb cr v motor 03 Thumb cr v predok 50 Thumb cr v radenie 14 Thumb cr v sedzad 25 Thumb cr v sedpred 22 Thumb cr v sign 26 Thumb cr v sign 28 Thumb cr v stred 09 Thumb cr v svetpred 33 Thumb cr v svetpred 36

Honda CR-V i-DTEC: Posledná naftová príležitosť

Japonci pripravujú hybridnú verziu, kto chce diesel, musí sa poponáhľať.

Honda CR-V bola v roku 1996 doslova prelomový model. Ľahké SUV s rezervným kolesom na piatych dverách, ktoré sa otvárali nabok, v sebe spájalo dva vodičské sny, drsnejší vzhľad terénneho auta a športové gény nesmrteľných Civicov z deväťdesiatych rokov minulého storočia. Druhá generácia v roku 2001 priniesla viac miesta vo vnútri. Od príchodu tretej generácie v roku 2006 CR-V bojuje s drahšími a luxusnejšími súpermi a postupne preberá aj zákazníkov Acorda. Aj teraz v štvrtej edícii však patrí medzi najlepšie autá v triede, vzhľadom, spracovaním, priestorom i variabilitou priestranného interiéru.

Sedadlo vodiča má elektricky nastaviteľnú bedrovú opierku. Priestor na kolená je vzadu skutočne veľkorysý.

 

Prišla éra downsizingu a Honda predstavila nový turbodiesel s objemom 1,6 litra, ktorý poháňa aj CR-V s predným pohonom. Silnejší motor s objemom 2,2 litra skončil, preto do štvorvalca 1,6 i- -DTEC pribudlo ešte jedno turbo. Papierovo má ešte o 10 koní viac a 350 Nm sa podarilo zachovať. Motor však je teraz komplikovanejší. Aby bol menej hlučný, dostal nový kryt na hlavu valcov, aby nevibroval, má dva vyvažovacie hriadele. Otáčajú sa dvojnásobnou rýchlosťou ako kľukový hriadeľ a čiastočne ich obmýva motorový olej vo vani. Sú poháňané krátkou reťazou a ozubeným súkolesím. Turbá dodáva firma Honeywell pod značkou Garrett. Malé vysokotlakové má variabilnú geometriu lopatiek a obtokovú klapku. Ak sa tlak dostatočne zvýši, k slovu príde veľké turbo a vzduch nasáva práve cez klapku, aby mu malé turbo nekládlo odpor. Japonci sa rozhodli nevyužiť selektívnu katalytickú reakciu, preto motor oxidy dusíka zbiera a neustále ich odbúrava zvyšovaním teploty. Nasávacia sústava obsahuje medzichladič vzduch - vzduch, ktorý však je pomerne malý, aby sa zachovala rýchla odozva na plynový pedál.

Na rozdiel od modelu Civic má CR-V konzervatívnejšie tvary palubnej dosky. Pod volantom sú štyri analógové prístroje i monochromatický displej.

 

Na motor nadväzuje automatická deväťstupňová prevodovka ZF. Pre úplnosť treba dodať, že CR-V s predným pohonom má 1545 kilogramov, 85 kilogramov má turbo, kardan a zadný diferenciál a ďalších 28 kilogramov pridáva prevodovka. Nábeh krútiaceho momentu malého motora je pomerne strmý. Honda CR-V s predným pohonom má na šestke pri rýchlosti 130 km/ 2450 otáčok, bi-turbo s mechanickou prevodovkou 2550 otáčok a deväťrýchlostná na deviatke iba 1800 a na osmičke 2070 otáčok. Deviatka je naozaj dlhá a dá sa využiť na diaľnici. Ku cti autu slúži, že sme mali priemernú spotrebu 6,5 litra, čo nie je veľa. Oproti konkurencii s rovnakou prevodovkou má však Honda výhodu: menší hliníkový motor s ľahkým kľukovým mechanizmom má rýchlejšiu reakciu na ubratie plynu a zmena prevodov je jemnejšia, rýchlejšia a plynulejšia.

Jazda s CR-V je stále zážitkom, tichý, ale nie zbytočne mäkký podvozok, presné vedenie kolies v kombinácii s presným riadením sa nám páčili. V minulosti sme skúšali verziu aj na osemnásťpalcových kolesách, sedemnástky sa nám páčili viac najmä pre komfort jazdy. Náš testovaný exemplár je akciový model Lifestyle Plus za zvýhodnenú cenu, ktorý má kožené čalúnenie, odlišné nárazníky Aero, spojler na veku batožinového priestoru a zvláštne disky kolies. Honda CR-V má trojročnú záruku s vernostným programom predĺženú na osem rokov.

Tvar zadných bočných okien dodáva karosérii športový štýl.

 

Kúpiť, či nekúpiť?

Honda CR-V je jedno z najlepších áut v triede. Ponúka solídne pohodlie, vyvážené jazdné vlastnosti a veľa priestoru. Naftové motory Honda sú úsporné.

 

Technické parametre
Motor  1.6L
i-DTEC 9AT
Zdvihový objem [cm3] 1597
Výkon [kW/k]  118/160
pri otáčkach [1/min]  4000
Krútiaci moment [Nm]  350
pri otáčkach [1/min]  2000
Nam. spotreba [l/100 km]  6,5
Zrýchlenie z 0 na 100 km/h [s]  10,6
Maximálna rýchlosť [km/h]  197
Batožinový priestor [l]  589/1146
Pohotovostná hmotnosť [kg]  1 658
Rozmery d/v/š [mm]  4605/1820/1680
Rázvor náprav [mm]  2630
Pneumatiky  225/65 R17
Objem palivovej nádrže [l]  58
Cena modelu od [€]  32 540