Peugeot novy508sw ppc adform 4 970x250
Thumb nopva honda e produkcna verzia autozurnal.com 4 Thumb nopva honda e produkcna verzia autozurnal.com 2 Thumb nopva honda e produkcna verzia autozurnal.com 1 Thumb nopva honda e produkcna verzia autozurnal.com 3 Thumb nopva honda e produkcna verzia autozurnal.com 4

Honda E oficiálne v produkčnom háve

Keďže pri postupnom odhaľovaní retro moderny, ktorá si za vzor vzala prvú generáciu Hondy Civic, hrali prím prototypové verzie, oficiálny produkčný vzhľad poznáme až teraz. Ten sa však od prototypov takmer nelíši. Nech sa páči, takto bude vyzerať sériová Honda E.

Prečítajte si tiež: 
Malá elektrická Honda bude mať digitálny kokpit

Honda E 2020
Prototypy boli so sériovou podobou takmer identické. Honda E si aj v produkčnej verzii zachová digitálne spätné zrkadlá a v interiéri nájdeme minimalistické stvárnenie spolu s modernými veľkými displejmi. Honda E dokonalo kombinuje jednoduchosť s modernými technológiami a celé je to zabalené do retro balenia s odkazom na minulosť. 

Zábavná mestská Honda E

Ani technická stránka nejde bokom. V minulosti som malú elektrickú Hondu nazval "elektromobilom pre petrolheadov". Má ideálne rozloženie hmotnosti 50:50 a spolu s nízkym ťažiskom je potenciál, že bude mať skvelé a zábavné jazdné vlastnosti. Postarať sa o to má taktiež pohon zadných kolies. Až v praxi však zistíme, či to tak ozaj je a či zábavu "nezabije" príliš úzkostlivý stabilizačný systém. Polomer otáčania má byť len 4,3 metra a nezávislé zavesenie kolies dostane aj zadná náprava.

Prečítajte si tiež: 
Autosalón Frankfurt 2019: Prehľad najväčších noviniek

Honda E
Podľa najnovších informácii bude sympatickú mestskú Hondu E poháňať vzadu umiestnený elektromotor v dvoch výkonových verziách (134 koní a 152 koní). Silnejšia zvládne zrýchlenie 0-100 km/h za 8 sekúnd aj kvôli vrcholnému krútiacemu momentu 315 Nm. Vodou chladený lítium-iónový akumulátor, uložený v podlahe, bude mať kapacitu 35,5 kWh s udávaným dojazdom 220 km. Batéria je podľa Hondy veľmi ľahká a kompaktná a jej umiestnenie v podlahe pozitívne vplýva na nízke ťažisko a rozloženie hmotnosti. Pomocou rýchlonabíjania dobijete 80 % kapacity za 30 minút. 

Zaujme technológiami a digitalizáciou

Honda prinesie aj veľmi zaujímavé a moderné poňatie interiéru a technológii na palube. Spolu tu nájdeme až 5 digitálnych obrazoviek na celú šírku interiéru. Dve z nich vyhradili pre premietanie obrazu z digitálnych spätných zrkadiel. Výsledkom má byť väčšie zorné pole a lepší výhľad, čo sa pre mestské auto hodí. Najdôležitejšie informácie o vozidle vrátane výkonu motora a stave nabitia akumulátora, zvoleného režimu jazdy a bezpečnostných funkciách zobrazuje 8,8-palcový TFT prístrojový displej. Najväčšie sú dvojité 12,3-palcové LCD dotykové obrazovky informatainmentu. Honda E vynikne konektivitou, aplikáciami a multimediálnymi systémami. Do auta sa vodič dostane pomocou digitálneho kľúča v podobe aplikácie. 

Honda E interier

Elektrická Honda E sa k prvým európskym zákazníkom dostane v roku 2020. Predstavia ju na autosalóne vo Frankfurte 2019 budúci týždeň. Už teraz si však malý elektromobil môžete rezervovať, záloha je však 800 eur. Pre Európu Honda vyčlenila 5000 kusov Hondy E ročne.