Hyundai 06 1 2019 1140x190
Thumb honda e technika autozurnal.com 2 Thumb honda e technika autozurnal.com 4 Thumb honda e technika autozurnal.com 3 Thumb honda e technika autozurnal.com 1 Thumb honda e technika autozurnal.com 5 Thumb honda e technika autozurnal.com 6 Thumb honda e technika autozurnal.com 7 Thumb honda e technika autozurnal.com 9 Thumb honda e technika autozurnal.com 8 Thumb honda e nab janie Thumb honda e b Thumb honda e a Thumb honda e pristrojovka

Honda E: Poznáme výkon a ďalšie parametre

Elektrická Honda E nám s blížiacim sa príchodom sériovej podoby postupne odhaľuje technické detaily. Už vieme, že akumulátor bude mať kapacitu 35,5 kWh a malý retro hatchback aj vďaka nemu dosiahne ideálne rozloženie hmotnosti 50:50. Čo však výkon, krútiaci moment a zrýchlenie?

Honda E ponúkne 150 koní

Sériová Honda E bude vychádzať z prototypu, ktorý doniesli do Ženevy. Automobilka tvrdí, že z 95 % percent bude sériová Honda E rovnaká ako vystavený protoyp. Okrem toho konečne zverejnili aj technické údaje pohonu. Ten využije elektromotor s výkonom 110 kW (150 koní) a s krútiacim momentom 300 Nm. Zrýchlenie z 0-100 km/h bude okolo 8 sekúnd. Motor bude umiestnený vzadu a poháňať bude zadné kolesá. Práve táto koncepcia, spolu s nízkym ťažiskom a rozložením hmotností 50:50 má byť zodpovedná za hravé a pocitovo šoférske jazdné vlastnosti. V praxi uvidíme, či ich "nezabije" príliš úzkostlivý stabilzačný systém.... Polomer otáčania má byť len 4,3 metra a nezávislé zavesenie kolies dostane aj zadná náprava.


Vodou chladený lítium-iónový akumulátor bude mať kapacitu skromnejších 35,5 kWh s udávaným dojazdom 200 km. Aj keď to nie je veľa, Honda E je určená do mesta a tam si s 200 km vystačíte. Batéria je podľa Hondy veľmi ľahká a kompaktná a jej umiestnenie v podlahe pozitívne vplýva na nízke ťažisko a rozloženie hmotnosti. Pomocou rýchlonabíjania dobijete 80 % kapacity za 30 minút. 

Štruktúra karosérie má byť vyrobená z vysokopevnostných materiálov a niektoré diely podvozku z hliníka. Ľahké a pevné materiály majú zabezpečiť prijateľnú hmotnosť elektromobilu, aj preto majú batérie nižšiu kapacitu. Honda E nemá byť prerastený hatchback s vysokou hmotnosťou...

Honda E bude vybavená rekuperáciou energie, a tak vám pri každodennej jazde mestom vo väčšine situácii postačí ovládanie plynovým pedálom. Pohon dostane aj režim Sport, ktorý zostrí reakcie plynového pedálu. V štandarde budú tiež digitálne spätné zrkadlá. Obraz z kamier sa premietne do interiéru na dvojicu displejov.

Honda E príde na trh tohto roku. Na niektorých európskych trhoch si malý retro elektromobil zákazníci môžu predbežne objednať už teraz.