Hyund i30 04 2019 1140x190px 2
Thumb img 5064 Thumb img 5088 Thumb img 5084 Thumb img 5129 Thumb img 5202 Thumb img 5106

Honda HR-V 1,5 i-VTEC: Stále dobrá

Omladzovacia kúra neobrala malý crossover o variabilnú kabínu, ani o točivý atmosférický štvorvalec.

Nedávna modernizácia sa na Honde HR-V nijak zásadne nepodpísala. Malý crossover stále ponúka – na pomery triedy – vysoký a zvislý posed za volantom, a veľmi dobrý výhľad šikmo von skrz tenké stĺpiky. Šofér okrem volantu, dostáva do rúk aj kratučkú radiacu páku s veľmi precíznym chodom. Automatická klimatizácia má netradičný dotykový ovládací panel. Jednotlivé ikony sú dostatočne veľké a prstom sa na ne triafa celkom dobre. Len po hmate - bez sklopenia zraku - si však nič nenastavíte, pretože plocha je hladká, bez akýchkoľvek výstupkov.

Multimediány systém nepatrí k najprehľadnejším.

 

Vysoký posed za volantom je daný aj palivovou nádržou, umiestnenou pod prednými sedadlami. Uskromniť sa kvôli tomu nemusela, veď pojme štandardných 50 litrov. Uvoľnený priestor vzadu umožnil vytvoriť magické zadné sedadlá. Typický doplnok Hondy umožňuje vyklopiť zadné sedáky ako v kine a previezť v kabíne vyššie predmety, aké by sa do kufra nezmestili. Napríklad vyššiu rastlinu v črepníku alebo povedzme stacionárny bicykel. Mechanizmus zadných sedadiel je naozaj premyslený, lebo ak sklopíte zadné operadlo, sedáky automaticky klesnú nižšie a sklopené operadlo vytvorí rovinu s podlahou kufra. Často sa stáva, že konštruktéri sa v honbe za variabilitou zabudnú na komfort cestujúcich. V Honde HR-V to neplatí. Zadný sedák je dostatočne dlhý a ukotvený naozaj vysoko, takže príjemne podopiera stehná dospelých pasažierov. Priestor pre nohy je štedrý, s vnútornou výškou je to trochu horšie, ale vyše 1,8 metra vysoký dospelý sa dozadu zmestil a nemal pritom hlavu opretú o čalúnenie strechy.

Vráťme sa ešte celkom dozadu, do batožinového priestoru. Má široký nakladací otvor s nízkou nakladacou hranou a je dobre využiteľný. Celý objem 431 litrov na prvý pohľad nevidieť, lebo Honda doň zarátala aj hlbokú schránku pod podlahou. Reálne vás prekvapí, čo všetko sa v HR-V dá odviezť. Konštruktéri však naháňali priestor aj na úkor rezervného kolesa, ktoré nedostanete ani za príplatok. Vo výbave je vždy iba sada na opravu defektu.

Aktuálny facelift spoznáte podľa masívnej chrómovanej lišty v maske chladiča. Základné halogénové svetlomety dostali projektorovú techniku. Výkonom, ani veľkosťou svetelného kužeľa neohúria. Preto ak plánujete auto častejšie využívať na dlhé cesty, potom stojí za to, uvažovať o plne diódových svetlách.

Výplne dverí sú štedro čalúnené, až po okná.

 

Do ponuky motorov sa vrátil turbodiesel 1,6 i-DTEC a pribudla aj prepĺňaná benzínová jedna-päťka VTEC Turbo, známa z Hondy Civic. My sme však mali pod kapotou klasiku v podobne atmosférického benzínového štvorvalca 1,5 i-VTEC (96 kW/130 k), spriahnutého so šesťstupňovou manuálnou prevodovkou. Ak plánujete malý crossover využívať prevažne v meste a jeho okolí, tento motor bude ideálny. Je to typická japonská atmosféra, ktorá si pri bežnej jazde vystačí s rozsahom 2000 až 3000 otáčok za minútu. Keď potrebujete predbehnúť na okreske alebo vás čaká stúpanie, potom ju treba poriadne točiť. Napokon, aj najvyšší krútiaci moment 155 Nm vrcholí až pri 4600 otáčkach, výkon 96 kW pri 6600 1/min. Vôbec to nie je nepríjemné. Honda totiž šoférovi vyšla v ústrety nakrátko sprevodovaným šesťstupňovým manuálom. Na dlhé výlety po diaľnici to vzhľadom na 3400 otáčok pri 130-kilometrovej rýchlosti nie je, ale spomínané jazdy v meste a okolí zvláda táto kombinácia na jednotku. Kombinovaná spotreba benzínu sa drží na uzde. Čisto v meste sme jazdili za rovných sedem litrov benzínu na sto kilometrov. Po diaľnici za 7,2 a po okresných cestách za 5,5 l/100 km.

Honda sa pýši, že jej malý crossover má po omladzovacej kúre lepšie odhlučnenú kabínu. Dokonca sa na palube vraj objavil systém aktívneho potláčania hluku, aký nedávno využívala iba luxusná Honda Legend. Reálne žiadne zmeny necítiť. Veľký hluk prenikajúci k posádke z motorového priestoru, od odvaľujúcich sa kolies je bezpochyby veľkou slabinou tohto crossoveru. Naopak, podvozok v kombinácii so 16-palcovými diskami a pneumatikami s vysokým profilovým číslom (215/ 60) veľmi komfortne zvláda jazdu po slovenských cestách.

Nakladacia hrana kufra je príjemne nízka.

 

KÚPIŤ, ČI NEKÚPIŤ?

Z Hondy HR-V vyžaruje japonský zmysel pre jednoduchosť a účelnosť. Magické zadné sedadlá sú perfektné, ak ich v reálnom živote dokážete využiť. Slabinou je odhlučnenie kabíny a tradične vyššia cena.

Technické parametre
motor  1,5 i-VTEC
zdvihový objem [cm3]  1498
výkon [kW/k]  96/130
pri otáčkach [1/min]  6600
krútiaci moment [Nm]  155
pri otáčkach [1/min]  4600
maximálna rýchlosť [km/h]  192
zrýchlenie z 0 na 100 km/h [s]  10,2
nameraná spotreba [l/100 km]  5,5-7,2
registračný poplatok [€]  150
batožinový priestor [l]  448-470-1533
cena modelu od [€] 18 990