20001 banner astra1140x190
Thumb rome 101 Thumb rome 1012 Thumb rome 1995 Thumb rome 2023 Thumb rome 2018 Thumb rome 2089 Thumb rome 2033 Thumb rome 2098

Honda Jazz Dynamic 1,5 i-VTEC: Radosť šoférovať

Silnejší motor urobil z Jazzu univerzálnejšie auto. Dynamikou sa bez podradenia vyrovná konkurentom s malými turbomotormi.

Ručička otáčkomera sa nebezpečne blíži k hranici 7000 1/min a motor má krásny ostrý zvuk. Radím trojku, ale otáčky sú vzápätí opäť blízko obmedzovača. Toto asi nie je jazda, akú by ste čakali od Hondy Jazz.

Malé MPV nedávno podstúpilo omladzovaciu kúru a v rámci nej ponuku motorov rozšíril atmosférický benzínový štvorvalec 1,5 i- -VTEC (96 kW/130 k). Japonci opäť plávajú proti prúdu. Nielen, že do malého auta namontovali relatívne veľký atmosférický motor, ale dopriali mu aj pekelne nakrátko sprevodovanú šesťstupňovú manuálnu prevodovku. Diaľničný limit 130 km/h na najvyšší stupeň znamená až 3750 otáčok za minútu. Úprimne, kabínou sa vtedy rozlieva poriadny „hukot“. To je zároveň jediná výhrada, pretože inak je malý motor vo veľkom aute skvelý.

Jedna-päťka má pod kapotou 1107 kilogramov vážiaceho Jazzu dostatok síl aj pri bežne používaných otáčkach od 2000 do 4000/min. Avšak stojí za to, raz za čas „vymiesť pavčinu“ a vyhnať ručičku otáčkomera až siedmim tisícom. Elán motora rastie doslova s každou otáčkou navyše. Šesť krátkych prevodových stupňov podporuje dynamiku a od šoféra vyžaduje časté radenie. Páka je krátka a kulisa príjemne precízna.

Palubná doska pripomína hudobný žáner jazz, pretože je tvarovo pestrá. Výhľad šikmo von cez zdvojené stĺpiky by mohol byť lepší.

 

Toto malé MPV nekonkuruje ozajstným hot-hatchom. Na rozdiel od väčšiny z nich má celkom poddajný podvozok, a to aj na 16-palcových kolesách. Japonci opäť raz predviedli netradičný pohľad na vec, keď postavili praktické auto, ktoré je zároveň radosť šoférovať. Samozrejme, v teste sme sa nesústredili len na dojmy, ale aj na fakty.

Motor je podľa očakávania najsmädnejší na diaľnici, kde si cestou z Bratislavy do Zvolena a späť pýtal rovných sedem litrov benzínu na sto kilometrov. Úprimne, vzhľadom na vysoké otáčky a predsa len vyššiu stavbu karosérie sme čakali horší výsledok. Celkový priemer – zahŕňajúci aj jazdu po okresných cestách a predovšetkým v meste – sa ustálil na hodnote 6,1 l/100 km. Auto následne prešlo záťažovou skúškou, keď k šoférovi v kabíne pribudlo ešte ďalších 320 kilogramov nákladu. Honda zvládla testovací okruh dlhý 150 kilometrov (mesto, diaľnica i okresky) s priemernou spotrebou 6,8 l/100 km. Pri meraní pružného zrýchlenia zo 60 na 100 km/h a z 80 na 120 km/h sme zistili, že Jazz 1,5 i-VTEC sa dynamikou vyrovná konkurenčným autám s litrovými prepĺňanými trojvalcami. Akurát škoda, že Japonci si za takto motorizovaný Jazz nechajú poriadne zaplatiť. Benzínovú jedna- päťku môžete mať iba v športovo ladenej verzii Dynamic, ktorá má upravené nárazníky, nadstavce na prahoch, už spomínané 16-palcové zliatinové disky a bohatú výbavu, takže cena stúpla až na úroveň 16 990 eur. Ak má Jazz jazdiť prevažne v meste, potom si vystačí so základným 1,3-litrovým benzínovým štvorvalcom (75 kW/102 k). Avšak s jedna-päťkou je z neho predsa len univerzálnejšie auto.

Silnou stránkou malej Hondy zostala priestranná kabína, v ktorej sa nič zásadné nezmenilo. V pozdĺžnom smere môže Jazz pokojne konkurovať o triedu väčším autám. Vyklápateľné zadné sedáky (takzvané magické sedadlá) patria k základnej výbave. Keďže 40-litrová palivová nádrž je umiestnená pod prednými sedadlami, vzadu po vyklopení sedákov môžete prevážať aj vyššie predmety. My sme v Jazze odviezli rotoped. Kufor má solídny základný objem 354 litrov a je až neuveriteľne hlboký. Rovnako nakladacia hrana je nízka – približne 60 centimetrov nad úrovňou vozovky. Konštruktéri doslova „upratali“ zadnú nápravu tak, aby batožinový priestor mohol byť čo najväčší.

Jazz vzadu ponúka kráľovský priestor pre dvoch dospelých. Štipku komfortu uberá stúpajúca podlaha, keďže pod prednými sedadlami je ukrytá palivová nádrž. Takú variabilitu nemá žiadne iné malé auto.

Tlmiče sú mierne sklonené, ale na ich funkciu to nemá žiadny zásadný vplyv. Bez problémov fungovali, aj keď sa v zadnej časti auta nachádzala vyše 300-kilogramová záťaž. Ak nerátame nový motor, tak nedávna modernizácia z pohľadu šoféra veľa nezmenila. Palubná doska je stále mohutná a výrazne zasahuje do priestoru. V závislosti od polohy sedadla a situácie na ceste môžu niekomu vo výhľade prekážať masívne zdvojené predné stĺpiky. Vlastne, jedna podstatná novinka tu predsa len je. Honda konečne dopriala Jazzu výkonnejšie predné svetlomety. Štandardne je auto vybavené halogénovou technikou so žiarovkami H7 (predtým tam boli staré H4).Testovaná verzia Dynamic má sériovo plne diódové svetlá. Svietia dobre, zvlášť v diaľkovom režime. Akurát automatické prepínanie stretávacích a diaľkových svetiel občas zmätkovalo.

 

Kúpiť, či nekúpiť?

Honda Jazz je veľmi dobre vymyslené auto. Japonci to vedia a preto si zaň nechajú poriadne zaplatiť. Vysoké ceny sú dôvodom, prečo je na slovenských cestách tak málo Jazzu...

 

Technické parametre
motor  1,5 i-VTEC
zdvihový objem [cm3]  1498
výkon [kW/k]  96/130
pri otáčkach [1/min]  6600
krútiaci moment [Nm] 155
pri otáčkach [1/min]  4600
maximálna rýchlosť [km/h]  190
zrýchlenie z 0 na 100 km/h [s]  8,7
nameraná spotreba [l/100 km]  6,1
registračný poplatok [€]  150
batožinový priestor [l]  354-1314
cena modelu od [€]  16 990