Continental 2018 oktober 1140x86
Advertisement
Thumb 4h Thumb 3h Thumb 2h Thumb 1h Thumb 5h Thumb 6h Thumb 7h Thumb 8h Thumb 9h Thumb 10h Thumb 11h

Honda prezradila viac o novom hybride Insight

Benzínová jedna-päťka si v spojení s elektromotorom vypýta necelých päť litrov paliva na sto kilomerov.

Zatiaľ čo prvý Insight bolo malé aerodynamické kupé, pripomínajúce experimentálny prototyp, druhá generácia mala podobu praktického päťdverového liftbacku. Lenže očakávaný súboj s Toyotou Prius sa nekonal. Honda bola menšia ako jej konkurent a využívala jednoduchší mild hybridný pohon.

Tretie vydanie Hondy Insight je pre zmenu väčšie ako Prius. V hierarchii japonskej značky sa zaradí nad Civic a samozrejme, opäť má hybridný pohon. Tentoraz však už ide o plnohodnotný hybrid, a to znamená, že vozidlo bude schopné jazdiť aj v čisto elektrickom režime.

Japonci krátko pred otvorením autosalónu v Detroite zverejnili nové obrázky a pridali aj ďalšie fotografie kompaktného hybridu. Ide o sedan postavený na báze Civica. Zodpovedá mu aj celková dĺžka 4630 milimetrov.

Systém Intelligent Multi Mode Drive (i-MMD) kombinuje benzínový štvorvalec 1,5 i-VTEC s elektromotorom a jednoduchou planétovou prevodovkou, ktorá pripomína e-CVT od Toyoty. Lítiovo-iónové akumulátory sú ukryté pod zadnými sedadlami, takže neuberajú ani centimeter z priestoru pre posádku a batožinu.

Benzínový agregát má prepracovaný systém variabilného časovania ventilov, takže dokáže pracovať aj v takzvanom Atkinsonovom cykle. 

Pri nízkom zaťažení ostávajú nasávacie ventily otvorené aj na začiatku kompresného zdvihu. Časť vzduchu sa tým pádom vráti do sacieho potrubia a piest spotrebuje pri zdvihu menej energie. Spotreba paliva má byť v konečnom dôsledku nižšia.

Samotný hybridný pohon podľa potreby automaticky strieda tri jazdné režimy. EV Drive znamená, že vozidlo sa pohybuje čisto na elektrickú energiu. V móde Hybrid Drive spaľovací motor roztáča generátor vyrábajúci elektrickú energiu. Energia následne prúdi do elektromotora, ktorý poháňa samotné auto. Ak je elektriny prebytok, uskladňuje sa v akumulátoroch. Treťou alternatívou je Engine Drive, kedy kolesá roztáča spaľovací agregát, pričom elektromotor mu slúži ako pomocník pri akcelerácii.

Výkon hybridnej sústavy nepoznáme, Honda zverejnila iba kombinovanú spotrebu benzínu. Priemer podľa americkej metodiky EPA dosahuje 4,7 l/100 km.

Hoci v Detroite debutuje štúdia, sériová verzia sa na severoamerickom trhu objaví do konca tohto roka. Či bude k dispozícii aj u nás v Európe, to je zatiaľ otázne.