20001 banner astra1140x190
Thumb 61h Thumb 63h Thumb 62h

Honda vylepšila Civic, uprednostnila tlačidlá pred displejom

Do kabíny pribudli tlačidlá, na karosérii ozdoby, pod kapotou sa nezmenilo nič.

Desiata generácia kompaktnej Hondy Civic debutovala takmer presne pred štyrmi rokmi. Odvtedy na ňu Japonci takpovediac nesiahli, teda ak nerátame rozšírenie motorovej palety o naftovú jedna-šestku.

Ľahký facelift prichádza až dnes, pričom v predaji sa objaví začiatkom budúceho roka. Najzásadnejšiu zmenu hľadajte v interiéri, konkrétne na stredovej konzole.

Civic má dvojzónovú automatickú klimatizáciu od druhého z celkovo siedmich výbavových stupňov. Kto práve nechcel využívať automatický režim klimatizácie, tomu doteraz mohlo prekážať, že otáčky ventilátora sa nastavujú cez dotykový displej. To znamená, stlačiť tlačidlo "climate", nastaviť otáčky a potom sa vrátiť späť do základného menu.

Honda vypočula výhrady zákazníkov a v rámci modelového roka 2020 doplnila stredovú konzolu o mechanické tlačidlá. Prostredníctvom nich si nastavíte otáčky ventilátora. Pre zmenu smeru prúdenia vzduchu však stále treba zamieriť do menu dotykovej obrazovky.

Ďalšie vylepšenie ergonómie sa týka multimediálneho systému. Displej už neobklopujú dotykové tlačidlá, ale mechanické. Dokonca aj hlasitosť audia odteraz môžete meniť otočným ovládačom. 

Zvyšné úpravy sú naozaj kozmetické. Azda iba znalec postrehne, že dizajnéri upravili plasty v nárazníkoch. Zaslepené mriežky doplnili malé krídelká, ktoré zrejme nemajú aerodynamickú, skôr estetickú funkciu. Paletu lakov karosérie rozšíril modrý odtieň Blue Obsidian a pribudli aj nové vzory 16- a 17-palcových zliatinových diskov kolies. Plne diódové predné svetlomety majú byť po novom súčasťou štandardnej výbavy aj tej najlacnejšej verzie.

Pod kapotou sa nič nemení. Základom je prepĺňaný litrový trojvalec 1,0 VTEC Turbo (93 kW/126 k), spriahnutý so šesťstupňovou manuálnou alebo bezstupňovou prevodovkou CVT. Benzín spaľuje aj štvorvalec 1,5 VTEC Turbo (134 kW/182 k), kombinovateľný so šesťstupňovým manuálom alebo s variátorom. Priaznivci nafty siahnu po jedna-šestke i-DTEC (88 kW/120 k). Pre ňu je k dispozícii šesťstupňová manuálna prevodovka a deväťstupňový meničový automat.