135 19 hyund kampan i range 1140x190px 1
Thumb subaru xv a forester e boxer autozurnal.com 12 Thumb subaru xv a forester e boxer autozurnal.com 8 Thumb subaru xv a forester e boxer autozurnal.com 19 Thumb subaru xv a forester e boxer autozurnal.com 2 Thumb subaru xv a forester e boxer autozurnal.com 3 Thumb subaru xv a forester e boxer autozurnal.com 1 Thumb subaru xv a forester e boxer autozurnal.com 4 Thumb subaru xv a forester e boxer autozurnal.com 5 Thumb subaru xv a forester e boxer autozurnal.com 9 Thumb subaru xv a forester e boxer autozurnal.com 10 Thumb subaru xv a forester e boxer autozurnal.com 7 Thumb subaru xv a forester e boxer autozurnal.com 6 Thumb subaru xv a forester e boxer autozurnal.com 11 Thumb subaru xv a forester e boxer autozurnal.com 13 Thumb subaru xv a forester e boxer autozurnal.com 14 Thumb subaru xv a forester e boxer autozurnal.com 15 Thumb subaru xv a forester e boxer autozurnal.com 16 Thumb subaru xv a forester e boxer autozurnal.com 17 Thumb subaru xv a forester e boxer autozurnal.com 18

Hybridné Subaru Forester a XV e-BOXER prichádzajú. Poznáme ceny

Elektrifikuje aj Subaru. Do nových modelov XV a Forester nasadilo mild-hybrid s označením e-BOXER. Takto motorizované XV a Forester e-BOXER prichádzajú na slovenský trh. Čo ponúknu a koľko stoja?

Prečítajte si tiež: 
Subaru ukázalo modernizovanú Imprezu

Subaru e-boxer
Nové hybridné Subaru XV a Forester prinášajú výhody na viacerých frontoch. Podstatným benefitom nielen pre užívateľov, ale aj pre automobilku ako takú kvôli flotilovým emisiám, je zníženie spotreby paliva o 11 % v porovnaní s doterajšou verziou s benzínovým motorom 2,0 l. Nové modely si zachovávajú pohon SAWD, ku ktorému sa pridáva pohonné ústrojenstvo e-BOXER. Tvorí ho 2,0-litrový benzínový plochý štvorvalcový motor s priamym vstrekovaním (110 kW/150 koní , 194 Nm), ktorý má 80 % nových komponentov, v kombinácii s elektromotorom s výkonom 12,3 kW (16,7 k) a krútiacim momentom 65 Nm v prispôsobenej prevodovke Lineartronic. Celok dopĺňa malá batéria s kapacitou 0,6 kWh, ktorá pracuje pod napätím 118 V. Výrobca tvrdí, že zrýchlenie je vďaka použitiu hybridnej technológie plynulejšie, lineárnejšie a lepšie dávkovateľné.

e-BOXER dokáže jazdiť čiste na elektrinu

Vodič bude mať na výber tri režimy: jazdu na benzínový motor (Engine driving), jazdu na elektrinu (EV driving) a jazdu na benzín s podporou elektromotora (Motor Assist driving). Pri rozbehu alebo pri nízkych rýchlostiach poháňa vozidlo iba elektromotor. V závislosti od stavu dobitia batérie môže čisto na elektrickú energiu prejsť vzdialenosť do približne 1,6 km a dosahovať rýchlosť až 40 km/h. Pri stredných rýchlostiach sa výkon elektrického a spaľovacieho motora kombinuje pre čo najefektívnejšiu jazdu, ale zároveň optimálne zrýchlenie s dobrou odozvou na plyn. Vo vyšších rýchlostiach poháňa XV a Forester e-BOXER spaľovací motor, ktorý súčasne dobíja batériu.

Pomocný elektromotor a batéria sú uložené v pozdĺžnej osi vozidla. Ťažší motor je umiestnený v blízkosti ťažiska vozidla, zatiaľ čo batéria a ďalšie komponenty sú usporiadané nad zadnou nápravou pod podlahou batožinového priestoru. Subaru tvrdí, že týmto usporiadaním dosiahli ešte nižšie ťažisko a lepšie rozloženie hmotnosti medzi prednou a zadnou časťou. Balíček mild-hybridnej technológie pridáva navyše 110 kg hmotnosti.

XV e-boxer
forester e-boxer
Obe novinky už na Slovensku môžete objednávať. Subaru XV e-BOXER začína vo výbave Comfort na cene 29 990 eur. Subaru Forester e-BOXER stojí od 32 990 eur.