Kia sportage 2018 november 878x190
Advertisement
Thumb hyundai le fil rouge concept 12 Thumb hyundai le fil rouge concept 13 Thumb hyundai le fil rouge concept 14 Thumb hyundai le fil rouge concept 15 Thumb hyundai le fil rouge concept 16 Thumb hyundai le fil rouge concept 17 Thumb hyundai le fil rouge concept 18 Thumb hyundai le fil rouge concept 22 Thumb hyundai le fil rouge concept 23 Thumb hyundai le fil rouge concept 24 Thumb 2h Thumb 1h

Hyundai avizuje viac emócií, pomôže mu spoluautor prvej Octavie

Ostrieľaný dizajnér Luc Donckerwolke predstavuje Hyundai Le Fil Rouge - štúdiu, ktorá má byť inšpiráciou pre budúce sériové modely kórejskej značky.

"Zmyselne športový", taký vraj bude vzhľad automobilov značky Hyundai v budúcnosti. Konkrétnu predstavu nám dáva štúdia nazvaná Le Fil Rouge, v preklade červená niť. Meno auta v sebe skrýva hlbší zmysel - červenú niť môžeme v prenesenom význame chápať ako hlavnú myšlienku deja.

Dôležitejší než názov, je samotný dizajn. Hyundai Le Fil Rouge je nádherný sedan (alebo liftback?) s klasickými proporciami, teda krátkym predným a dlhším zadným previsom. Na karosérii dominujú oblé základné línie, vrátane strechy, ktorá plynulo nadväzuje na zadné stĺpiky. Profil auta ozvláštňujú výrazné prelisy. Vzadu sa spájajú a vytvárajú odtrhovú hranu, pôsobiacu proti vztlaku, čiže nadľahčovaniu zadnej časti. Svetelná technika je akoby zamaskovaná - vpredu tvorí súčasť kaskádovitej masky chladiča, vzadu má podobu veľkej tmavej plochy. 

Bočné dvere sa otvárajú od seba a aby nastupovanie bolo pohodlnejšie, autu úplne chýbajú stredové B stĺpiky. V štvormiestnej kabíne dominuje drevo a rôzne typy tkanín. Sedadlá pôsobia, ako prevzaté z obývačky. Asi nikoho neprekvapí, že prístrojový panel tvorí jeden veľký displej. Vlastné displeje majú k dispozícii aj zadní pasažieri. Sú ukotvené na operadlách predných sedadiel.

V prípade tejto štúdie sa máme sústrediť na dizajn, a preto Hyundai žiadne technické parametre neprezradil. Inšpiráciu v prototype Le Fil Rouge vraj nájdu budúce sériové autá, od sedanov po SUVčka.

Tvary konceptu navrhol rodák z peruánskej Limy, Luc Donckerwolke. Dizajn vyštudoval vo Švajčiarsku a hoci pracovnú kariéru odštartoval v Peugeote, veľmi rýchlo prešiel do koncernu Volkswagen. Po stáži v Audi, začínal ako plnohodnotný zamestnanec mladoboleslavskej Škody. Podieľal sa na finálnom vzhľade prvej novodobej Octavie, neskôr aj Fabie.

V rámci koncernu vystriedal viacero značiek. V Audi vymyslel napríklad inovatívny minivan A2 a dostal ho až do sériovej výroby. Pre Lamboghini vytvoril Gallardo i Murcielago. V SEATe pretvoril celý vtedajší dizajnový jazyk, keď namiesto oblých línií Waltera de Silvu, presadil ostré hrany.  

Luc Donckerwolke ukončil svoju misiu v koncerne Volkswagen na pozícii šéfdizajnéra značky Bentley. Od roku 2015 pôsobí ako šéf Hyundai Design Center. V súvislosti s najnovším konceptom Le Fil Rouge priznal, že sa nechal mierne inšpirovať niekdajším prototypom Hyundai Pony Coupe z roku 1974.