Peugeot 09 2019 suv 1140x190px
Thumb 8n Thumb 1n Thumb 2n Thumb 3n Thumb 4n Thumb 5n Thumb 6n Thumb 7n Thumb 9n Thumb 10n Thumb 11n Thumb 12n Thumb 13n Thumb 14n

Hyundai avizuje vyšperkovaný i30 N Project C, vznikne iba 600 kusov

Novinka zrejme neprinesie vyšší výkon, ale vďaka doplnkom z plastu vystuženého uhlíkovými vláknami bude ľahšia.

Asi nie je potrebné pripomínať, že prvý rýchly hatchback od automobilky Hyundai zaznamenal na trhu veľký úspech. Svojho času každá piata i-tridsiatka, predaná v Nemecku, bola vo verzii N. Dokonca aj na Slovensku sa Hyundai i30 N vlani stal najpredávanejším hot-hatchom (zaregistrovaných bolo 59 kusov). Ako sa hovorí, s jedlom rastie chuť, a tak Kórejčania avizujú ďalšiu novinku.

Ide o špeciálnu limitovanú edíciu Hyundai i30 N Project C, inšpirovanú svetom motoristického športu. Skôr než ju uvidíme v plnej kráse, na septembrovom autosalóne vo Frankfurte, Hyundai nám naservíroval sadu fotografií zamaskovaného prototypu. Novinka ladí formu na slávnej Severnej slučke okruhu Nürburgring, kde zároveň sídli jedno z vývojových stredísk kórejskej automobilky. 

Hyundai i30 N Project C má byť o agresívnejšom vzhľade, nižšej hmotnosti a tým pádom svižnejších reakciách na pokyny šoféra. Redukcia kilogramov však nie je radikálna, konštruktéri v aute zachovali zadné sedadlá i komfortnú výbavu. Úsporu prinieslo rozsiahle použitie plastov vystužených uhlíkovými vláknami. O koľko, to zatiaľ nevedno. Špecialitou sú aj ľahké a tvrdé disky s priemerom 19 palcov. Ak ide o vzhľad, pravdepodobne sa nechá inšpirovať štúdiou i30 N Option, ktorá debutovala takmer presne pred rokom v Paríži.

Naopak, o prípadnom zvyšovaní výkonu prepĺňaného benzínového dvojlitra, nepadla v tlačovej správe ani veta. Nezostáva iné, iba si počkať do otvorenia frankfurtského autosalónu, kde Hyundai ponúkne všetky detaily, možno vrátane ceny. Predaj odštartuje koncom tohto roka, pričom vznikne iba 600 exemplárov. Dobrou správou je, že všetky sú určené pre Európu.

Prečo Project C?

Písmenom C je označený testovací polygón v hlavnom výskumnom a vývojovom centre značky Hyundai v kórejskom Namyangu, určený pre skúšky vysokovýkonných automobilov. 

Hyundai i30 N Option

Štúdiu i30 Option sme pred rokom nazvali pojazdný katalóg príslušenstva. Dizajnéri navrhli pre hot hatch 25 rôznych doplnkov, ktoré auto nezrýchlili, ale pridali mu na kráse a originalite.

Zvonku upútajú veľké 20-palcové disky, obuté do semi-slickov. Ďalším dominantným prvkom je obrovské „krídlo“ na piatych dverách, namontované na pôvodnom spojleri. Pod nárazníkom sa objavilo takzvané lízatko, na prahoch nadstavce a vzadu difúzor. Všetko je zhotovené z plastu vystuženého uhlíkovými vláknami. Z rovnakého materiálu pozostáva aj kapota motora, doplnená o funkčné odvetrávanie v štýle Mitsubishi Evo. Masku chladiča ozvláštnil nový lem s červenou spodnou časťou. 

Kabína vyzerá ešte zaujímavejšie ako exteriér, najmä vďaka anatomickým predným sedadlám s integrovanými hlavovými opierkami. Telo v zákrutách podržia nepochybne lepšie ako sériové sedačky. Veľká časť interiéru je zahalená alcantarou. Ide napríklad o vrchnú časť palubnej dosky, o veniec volantu, výplne dverí, lakťovú opierku uprostred alebo strop. Na palubnej doske sa navyše objavili dekoratívne lišty pripomínajúce karbón.

Uvidíme, čo z týchto doplnkov sa objaví na novinke i30 N Project C...