Continental 2018 oktober 1140x86
Advertisement
Thumb hlavny   Thumb hranica Thumb dsc 6296 Thumb druhy   hlavny   Thumb img 8806 Thumb img 8822 Thumb img 8854 Thumb nabaleni   Thumb nabaleni   2 Thumb prionia Thumb prionia 2 Thumb prionia Thumb tankovanie Thumb vy  jazd olymp Thumb vy  jazdn olymp 2

Hyundai i30 kombi 1.4 T-GDi DCT: Dosiahol “najlepší český” kombík na pomyselný Olymp v triede kompaktov?

Na konci leta sme absolvovali ďalší z našich expedičných testov. S novinkou Hyundai i30 kombi sme sa vybrali do Grécka. V plnom obsadení štyrmi dospelými, našou batožinou a technikou na palube. Bola to príležitosť zoznámiť sa s rodinnou novinkou v trochu iných podmienkach ako pri bežných testoch a zároveň na ceste pod legendárnu horu Olymp zistiť, či Hyundai i30 dorástol na pomyselný Olymp vo svojej triede.

 

V testoch nás často žiadate, aby sme dôležité rodinné autá skúšali pod plnou záťažou a nie poloprázdne. Preto sme tento raz vzali na výlet do Grécka nový kombík Hyundai i30 plne obsadený štyrmi dospelými pasažiermi a ich batožinou. Naložený bol statočne. Zadná časť „ležala“ ako sa na tradičný český kombík patrí. Jeho batožinový priestor objemu 602 litrov (len o 8 litrov menej v porovnaní s Octaviou kombi) sme využili naozaj naplno. Dokonca aj odkladacie boxy v podlahe, kam sme uložili nápoje. Pretože boxy sú plastové a keď niečo vytečie, nič sa nedeje. Vanička zachytí. V úplne prednom boxe sme zase mali ručné statívy na fotoaparáty alebo menšie kamery. V zime tento box pri nakladacej hrane môžete využiť na lano a bezpečnostnú výstražnú výbavu, keby vás niekde šmyklo a potrebovali by ste potiahnuť.

Výroba testu online

Výborné na našej ceste bolo, že už počas nej sme mohli vďaka internetu s vami komunikovať cez facebook a odpovedať na vaše otázky. Mnohí ste sa pýtali napríklad na finálne video do Motoringu, kedy ho plánujeme uverejniť. No, pôvodný plán nám narušilo množstvo práce, kvôli ktorému sme sa nevedeli dostať k spracovaniu nakrúteného materiálu a preto na rad príde až tento mesiac.

Niekoľko z vašich otázok smerovalo k výbave testovaného auta a jeho cene. K dispozícii sme mali Hyundai i30 kombi 1.4 T-GDi vo výbave Family, ktoré malo len dva príplatkové prvky navyše. Dvojspojkovú automatickú prevodovku DCT a plne LED predné svetlomety so statickým prisvecovaním do zákrut. Čiže dva veľmi podstatné prvky, ktoré by som si určite priplatil aj ja. Plne LED svetlá robili výbornú službu pri cestovaní v noci. Svietia dostatočne ďaleko a intenzívne. Automatické prepínanie medzi diaľkovým a stretávacím režimom fungovalo citlivo a bez zbytočného osvecovania áut v protismere. Veľmi som ocenil aj prisvecovanie do zákrut, pretože v mojej mestskej časti, kde bývam je veľa tmavých rohov križovatiek, po ktorých sa pohybujú chodci bez reflexných prvkov a často mi spôsobujú šoky. S nasvecovaním zákruty ich spozorujem skôr.

Na hraniciach si chvíľu postojíte v dlhých kolónach.

A dvojspojková automatická prevodovka je príbeh sám o sebe. V prvom rade zvyšuje komfort pohybu po meste, ale aj cestovanie na dlhé vzdialenosti, či posúvanie sa v kolónach, o ktoré na macedónskej aj gréckej hranici nebola núdza. Za ďalšie, dáva vodičovi možnosť plnohodnotne využívať adaptívny tempomat, teda až do zastavenia. A v neposlednom rade s dvojspojkou je 1.4 T-GDi o poznanie lepšie sprevodovaný a svižnejší. Určite je lepšou voľbou než 6-stupňový manuál s dlhými a ťažkými prevodmi. Automat má o jeden rýchlostný stupeň navyše, čo prospieva dynamike motora a spotrebe. S DCT-čkou agregát 1.4 T-GDi získava nové, ľahšie krídla a veľmi ma baví.

Z ďalších prvkov výbavy som si predovšetkým na diaľnici užíval systém pre automatické udržiavanie auta v jazdnom pruhu LKAS, na ktorý sa dá dokonca viac spoľahnúť, než v mnohých prémiových autách vyššej kategórie. V kombinácii s adaptívnym tempomatom výborná vec pre tých, ktorí denne hltajú dlhé kilometre. Najmä na diaľnici prispievajú k väčšej pohode. Do svojho auta by som si určite priplatil aj vyhrievanie volantu a všetkých sedadiel a dosť zvážil aj navigáciu, ktorá mi v testovanom kúsku chýbala. Hyundai má už dnes solídne vypracovanú grafiku navigačného systému aj dobré podklady, takže stojí za investíciu. Najmä ak si prilepšíte aj kvalitou audiosystému, pretože rádio s 5-palcovým dotykovým displejom v testovanom aute bola slabota.

Na čerpacích staniciach v Srbsku sú motoristi pod drobnohľadom ...

Motor

Asi najčastejšie ste sa pýtali na motor a jeho dynamiku, či aj s plne naloženým autom je dostatočná. Podľa mňa áno. Počas celej cesty som nemal ani raz pocit, že by mi výkonovo nestačil, alebo niekde zaváhal. Niekoľkokrát som si dokonca dovolil aj svižnejšie, športovo predbiehať, a ani pri plnom naložení mu to nespôsobovalo námahu, ktorá by stála za okomentovanie. Výkon 103 kW/140 k a najmä krútiaci moment 242 Nm sú na kompaktnú triedu solídne parametre. Na svoj objem pôsobí veľmi životaschopne, ale ako som písal vyššie, určite odporúčam priplatiť si za prevodovku DCT.

Možno by som prijal, ostrejšie a citlivejšie reakcie na akcelerátor, ale tomu sa dá pomôcť prepnutím automatickej prevodovky do športového režimu, kedy reakcie na akcelerátor viac ožijú. Napríklad keď viete, že pôjdete niekoho obiehať alebo náhle potrebujete zrýchliť.

Spokojný som aj so spotrebou. Počas cesty som dotankovával celkovo 5-krát. Prvú nádrž, čisto diaľničný priemer cez Maďarsko a Srbsko som vyjazdil za 6,25 l/ 100 km. Do Grécka som prišiel na jeden a pol nádrže. Druhý priemer, kde sa už prejavilo aj nakrúcanie po kopcoch mal hodnotu 6,7 l/100 km. Ostatné výsledky boli skreslené nakrúcaním a svižnejšou jazdou domov, ktorú sme dali naraz za 15 hodín. Ani pri svižnej jazde po diaľnici sme sa ale nedostali cez 8 l/100 km, čo považujem za skvelý výsledok. Keď si uvedomíte, že v minulosti bolo úspechom prísť k moru za 6 až 6,5 l/100 km s plne naloženým naftovým autom, alebo ešte aj dnes sa táto hodnota dá v prípade naftového motora považovať za úspech, s benzínovým je to rozprávka.

Najlacnejší benzín sme tankovali v Macedónsku (1 eur/liter), najdrahší v Grécku (1,45 eur/liter).

Odhlučnenie a komfort cestovania na palube

Ďalšie otázky smerovali na odhlučnenie interiéru od motora aj podvozka. Čo sa týka motora, ten poteší veľmi príjemnou kultúrou chodu v akomkoľvek jazdnom režime. Jeho tichý prejav bola jedna z prvých vlastností, ktorá ma na ňom zaujala. S akustikou v prednej časti interiéru som maximálne spokojný. Vpredu si konštruktéri dali viac záležať aj na odhlučnení dverí a podvozka. Vzadu je to slabšie. Keď som si presadol dozadu, pretože som potreboval popracovať na počítači, spočiatku som mal dojem, že nemám poriadne dovreté dvere. Cez dvere preniká počuteľne viac hluku než vpredu. Slabšie je odhlučnená aj zadná náprava, ale to je už bežná prax v tejto kategórii. Konštruktéri sa viac sústredia na predných pasažierov, pretože najviac času trávi v aute vodič, prípadne so spolujazdcom. Traja aj štyria cestujú v kompakte na dlhé vzdialenosti oveľa zriedkavejšie. Deťom trochu viac hluku po chvíli nebude vadiť a zvyknú si aj dospelí. Aj ja som si zvykol...

Pohodlie cestovania vzadu je inak na vysokej úrovni. Sediac za vysokým kolegom som sa mohol stále pohodlne rozvaliť a luxusne si schrupnúť. Kvalitu cestovania vzadu posudzujem podľa toho ako sa mi v aute spí, a Hyundai patrí v triede kompaktov medzi TOP. Po hodinách a hodinách sedenia sme sa ale s kolegami zhodli, že pohodlnejšie sa sedí vpredu. Predné sedačky majú dlhšie a lepšie tvarované operadlá, ktoré účinnejšie podopierajú chrbát, čo je aj logické. Páči sa mi aj samotný posed vpredu, najmä pozícia za volantom a možnosť dostatočne znížiť sedadlo. A veľmi fajn sú tiež dlhé sedáky vpredu a vzadu.

Kufor objemu 602 litrov sme využili na maximum. Do Grécka sme cestovali naložení ako sa na pravý český kombík patrí.

Pochváliť musím jazdné vlastnosti a vyspelosť podvozka testovanej novinky.

S takým mechanickým spojením s prednou nápravou prostredníctvom riadenia som sa u značky Hyundai ešte nestretol. Na danú kategóriu je riadenie až nadštandardne informatívne a precízne. Určite porovnateľné s Golfom, Astrou a inými autami tejto triedy. Konštruktéri sa citeľne pohrali s geometriou prednej nápravy, ale aj trakčnou elektronikou, vďaka čomu i30 kombi predvádzal spoľahlivý a pokojný prenos výkonu aj na klzkých gréckych cestách. Celkovo mám pocit, že podvozok je v uchytení náprav tuhší a pevnejší, ale súčasne tlmiče majú väčší pracovný rozsah a doprajú posádke viac komfortu. Na ceste pôsobí plne naložené auto istým a bezpečným dojmom aj pri vysokých rýchlostiach. Cítiť z neho dostatočnú rezervu.

Diaľničné poplatky:  
Srbsko 9 € jedným smerom
Macedónsko 3 € jedným smerom
Ceny palív [€]:  
Srbsko 1,23 - 1,26
Macedónsko 1,00
Grécko 1,45

Autom do Grécka

Na záver ešte niekoľko viet k samotnej ceste. Nevedel som, čo od nej čakať. Očakával som väčšie dobrodružstvo než nakoniec bola pravda. Celá trasa cez Maďarsko, Srbsko a Macedónsko vedie už takmer z 80 až 90% po diaľnici, čiže je rovnako pohodlná ako cesta do Chorvátska. Navyše Srbsko na juhu intenzívne pracuje na dokončení posledných, technicky najťažších úsekov, ktoré diaľnicou kompletne prepoja Belehrad s Macedónskom.

Šoférsky najmenej atraktívny je prejazd Macedónskom. Chýbajú odpočívadlá, komfortné čerpacie stanice a diaľnica za Skopje má skôr charakter dvojprúdovej horskej okresky než rýchlej komunikácie, s rôznym charakterom povrchu a občas aj prepadnutiami na ceste, ktoré vás môžu nepríjemne prekvapiť. Hlavne po ceste späť. Čiže v Macedónsku si treba dávať pozor a vyslovene ho len čo najrýchlejšie prejsť. Dáte to za dve hodinky. A určite si nezabudnite natankovať, pretože palivo majú výrazne najlacnejšie. Zatiaľ čo v Macedónsku sme natankovali liter Naturalu 95 za rovné euro, v Srbsku stál 1,23 až 1,26 eura a v Grécku až 1,45 eura.

Cesta pod Olymp začína v prímorskom mestečku Litohoro. Stúpať budete dlhých 19 km, ale dnes už takmer celý čas po asfaltovej ceste. Jedine posledných cca 500 metrov má šotolinový povrch.

Naopak príjemne nás prekvapilo Srbsko. Boli sme nadšení ako táto krajina napreduje. Je nepomerne modernejšia a vyspelejšia než si ju pamätám spred viac ako desiatich rokov, kedy diaľničné čerpačky boli jediné oázy civilizácie a parkoviská museli byť chránené strážnou službou, aby vás počas platenia alebo návštevy toalety niekto neokradol. To všetko je minulosť. Určite odporúčam zastaviť sa po ceste na jednu až dve noci v Belehrade. Bývale hlavné mesto Juhoslávie má bohatú históriu a je tam čo obdivovať. Po ceste z Belehradu nás potešila hustota dobre vybavených čerpacích staníc. Všade sa dá platiť kartou, vrátane diaľničných poplatkov, ktoré nás vyšli na 9 eur. Dokonca celu cestu aj cez Macedónsko som nemusel použiť peniaze a všetko som platil kartou.

Až v Grécku nebolo absolútne možné zaplatiť mýtne kartou a musel som použiť cash. Keďže ale Gréci majú euro ako my, nebol to problém. Našim cieľom v Grécku bola olympská riviéra, presnejšie horské mestečko Litohore, kde som bol pred 22 rokmi s rodičmi na dovolenke. Dnes je cesta do Grécka oveľa pohodlnejšia a rýchlejšia než kedysi. Dá sa zvládnuť za 14 až 15 hodín aj s prestávkami, ale čas môžu natiahnuť dlhé kolóny na hraniciach s Macedónskom a Gréckom.

Cieľ našej cesty: Najvyššie položený bod pod horou Olymp dostupný autom (1100 metrov nad morom).

Resumé

Na záver vám ešte dĺžim odpoveď na najdôležitejšiu otázku a v podstate hlavnú myšlienku testu. Dorástol Hyundai i30 na pomyselný Olymp vo svojej kategórii? Odpovedal som si na ňu v Prionii, v najvyššom bode, po ktorý sa dá autom pod Olymp dostať (1100 metrov nad motorom). Odtiaľ musíte ešte 3 hodiny šliapať na chatu pod Olymp a ďalšie tri hodiny trvá výstup na samotný vrchol.

Pre mňa i30 na Olymp rozhodne patrí. Najmä v prevedení kombi je porovnateľný s ktorýmkoľvek konkurentom ako je VW Golf, Ford Focus alebo Opel Astra. V niektorých oblastiach je slabší, v iných zasa silnejší, ale celkovo veľmi vydarený a vyvážený. Takže podľa mňa je na čase aby sa i30- -tka zbavila nálepky dobrej hodnoty za rozumné peniaze. Rozumné peniaze stále platia, ale minimálne v niektorých bezpečnostných a komfortných technológiách už niektorých konkurentov prevyšuje.

Technické parametre
motor 1.4 T-Gdi
zdvihový objem [cm3] 1353
výkon [kW/k] 103/140
pri otáčkach [1/min] 6000
krútiaci moment [Nm] 242
pri otáčkach [1/min] 1500-3200
maximálna rýchlosť [km/h] 203
zrýchlenie z 0 na 100 km/h [s] 9,5
nameraná spotreba [l/100 km] 6,2-7,8
objem batož. priestoru [l] 602
cena modelu od [€] 20.340
pohotovostná hmotnosť [kg] 1294