Peugeot 09 2019 rifter 1140x190px
Thumb hyundai smartstream 3 5 tgdi 3 0d 8dct smartstream autozurnal.com  5 Thumb hyundai smartstream 3 5 tgdi 3 0d 8dct smartstream autozurnal.com  1 Thumb hyundai smartstream 3 5 tgdi 3 0d 8dct smartstream autozurnal.com  2 Thumb hyundai smartstream 3 5 tgdi 3 0d 8dct smartstream autozurnal.com  3 Thumb hyundai smartstream 3 5 tgdi 3 0d 8dct smartstream autozurnal.com  4 Thumb hyundai smartstream 3 5 tgdi 3 0d 8dct smartstream autozurnal.com  6 Thumb hyundai smartstream 3 5 tgdi 3 0d 8dct smartstream autozurnal.com  7 Thumb smartstream 3 5 t gdi

Hyundai a KIA ohlásili nové šesťvalce a 8-stupňovú DCT prevodovku

Hyundai-KIA na medzinárodnej konferencii v Soule potvrdili príchod ďalšej generácie šesťvalcov a priniesli detaily nového 3,5 l turbobenzínového motora a 3,0 l turbodiesela. Okrem toho predstavili novú 8-stupňovú dvojspojkovú prevodovku.

Medzinárodné podujatie Powetrain Conference v Soule je tradičným miestom predstavenia noviniek na poli pohonných ústrojenstiev, motorov, prevodoviek, výfukov, odhlučnenia a ekologicky prijateľných technických riešení. Na súčasnom ročníku sa zúčastnilo vyše 1300 ľudí z líderských technologických spoločností ako Bosch, Continental, Delphi Technologies, Denso, Magna, Male, Schaeffler, Valeo a iné.

Prečítajte si tiež: 
Hyundai N postavil 400 koňovú dodávku, ktorá driftuje!


Hyundai spolu s Kiou predstavil nové šesťvalcové motory generácie Smartstream, a to konkrétne prepĺňaný zážihový G3.5 T-GDi a prepĺňaný vznetový D3.0. Sekunduje im nová 8-stupňová dvojspojková prevodovka 8DCT s mokrými spojkami pre objemové spektrum spaľovacích motorov v rozmedzí 2,0 - 2,5 l. Prvými lastovičkami, ktoré adoptujú novú generáciu šesťvalcových motorov budú luxusní zástupcovia značky Genesis, a to modely GV80 a G80. Hyundai tvrdí, že nové veľké motory radu Smartstream prinášajú úsporu paliva, nižšie emisie a redukciu vnútorného trenia kvôli neustále sa sprísňujúcim emisným reguláciám vo svete.

Turbobenzín Smartstream V6 G3.5 T-GDi

Motor Smartstream V6 twinturbo G3.5 T-GDi má maximálny výkon na úrovni 380 koní a a krútiaci moment 530 Nm. Hyundai prepracoval spaľovací proces, vstrekovanie paliva a chladenie. Tvrdí, že vo svojej kategórii sa nový motor zaradí na úplnú technologickú špičku. Smartstream G3.5 T-GDi kombinuje priame a nepriame vstrekovanie paliva a využíva tak výhody oboch riešení. Z dlhodobého hľadiska poteší, že sacie ventily pri nepriamom vstrekovaní do sacieho potrubia obmýva benzín a tým ich čistí od nánosov karbónu.

Motor má tiež vodný medzichladič stlačeného vzduchu. G3.5 T-GDi je nástupcom motora V6 3,3 T-GDi radu Lambda II, ktorý poznáme napríklad z KIE Stinger alebo Genesis G70. Výkon sa zvýšil o 10 koní, krútiaci moment stúpol o 20 Nm a spotreba paliva klesla o 6 %. Určený je pre "väčšie vozidlá" značky Genesis, Hyundai a KIA. Ak príde nástupca Stingera, a budú ho predávať aj v Európe, teoreticky by nový G3.5 T-GDi mohol zavítať aj k nám.

Prečítajte si tiež: 
Motor G1.6 T-GDi: Inovatívne ovládanie ventilov CVVD ide do výroby

Turbodiesel Smartstream D3.0

Radový turbodieselový motor R6 Smartstream D3.0 ponúkne maximálny výkon 278 koní a krútiaci moment 590 Nm. Oproti V6 predchodcovi, ktorý nájdete napr. vo veľkom SUV KIA Mohave, je nový hliníkový radový motor o 32 kg ľahší a s nižším vnútorným trením. Taktiež adoptoval vodný medzichladič stlačeného vzduchu a turbo má po novom guličkové ložiská. Výkon sa zvýšil o 18 koní, krútiaci moment o 30 Nm, no spotreba klesla o 6,2 %. 

Smartstream D3.0

Dvojspojková prevodovka Smartstream 8DCT

Nová 8-stupňová automatická dvojspojková prevodovka 8DCT je dimenzovaná na vyšší výkon a krútiaci moment ako menšia sestrička 7DCT so suchými spojkami. Novinka prichádza ako tandem k spaľovacím naftovým a benzínovým turbomotorom s objemom 2,0, 2,2 a 2,5 l. Váži 99 kg (o 18 kg viac ako 7DCT) a účinnosť je na úrovni 93,8 %. Vyznačuje sa kompaktnými rozmermi, to znamená že môže byť použitá aj pre vozidlá segmentu C (nižšia stredná trieda). Nasadenie vo väčších triedach je samozrejmosťou. Hyundai tvrdí, že poskytne veľmi spontánnu odozvu, rýchle radenie nahor, rýchla bude aj pri podraďovaní a hodí sa aj pre športové modely značky.

Zdroj a foto: thekoreancarblog.com, hpikc.co.kr